Müziğin IMDb'si Kabul Edilen Discogs Hakkında Bilmeniz Gereken Başlıca Şeyler

Discogs nedir, ne işe yarar? Alım ve satım nasıl yapılır? Müziğe, özellikle de müziği fiziksel medyada saklamaya meraklıysanız işinize çok yarayacak bir site bu Discogs.
Müziğin IMDb'si Kabul Edilen Discogs Hakkında Bilmeniz Gereken Başlıca Şeyler

Nedir, ne değildir?

discogs'u müzik severlerin dinlemekten zevk aldıkları türlerle alakalı araştırma yapabilecekleri, dilerlerse albüm satın alım yapabilecekleri, internette bulabileceğiniz en detaylı bilgi kaynağı olarak tanımlayabilirim.

site üzerinden araştırma yapmayı hedeflediğiniz sanatçılar ile alakalı üretilmiş ve yayınlanmış tüm çalışmalara ulaşabilir ve daha da ötesinde bunları satın alabilirsiniz.

daha önce siteden alışveriş yapmamış ve yeni başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem, satın alım yapacağımız satıcıların seller rating'lerinin 99%'un altında olmamasına dikkat edin. siparişinizi geçtikten sonra bir iki gün sabırlı olun, satıcılar bazen biraz geç geri dönüş yapabiliyor. ödeme talebi mailini alınca akabinde ödemeyi hızlı şekilde yaparsanız, size süreç sonunda verecekleri buyer rating'iniz de yüksek olur (alıcı puanı). bunun önemi şu ki, bazı satıcılar düşük buyer rating'li alıcılara albüm satmaktan kaçınıyorlar. yurt dışı alımlarınızda kesinlikle kayıtlı ve takip numarası verilen registered and tracking gönderi seçeneğini kullanın. bu şekilde günün sonunda iş biraz daha pahalıya patlıyor ve fakat sizinle paylaşılacak numara ile paketinizin nerede olduğunu takip edebileceğiniz, gerekirse posta servisiyle iletişime geçip paketinizin kaybolmasını engelleyebileceğiniz için bence değer.


elinizdeki tüm arşivi barkod numaralarını okutarak discogs accountunuza yükleyebilir, bir süre sonra albüm sayınız artınca, online arşiv listenizden sahip olduğunuz albümleri kolayca check edebilirsiniz. ayrıca buradan arşivinizin toplam değeri ile alakalı yaklaşık bilgi de alabilirsiniz.

ileride satın alarak arşivinize katmayı hedeflediğiniz albümlere wantlist şeklinde adlandırılan bir liste oluşturarak, bu liste dahilindeki albümleri satın aldıkça arşivinize çekebilirsiniz.

discogs'un telefon uygulaması da gayet derli toplu kurgulanmış ve kullanımı çok kolay. yukarıda belirtmeye çalıştığım tüm konuları kolayca app den halledebilirsiniz. cep telefonuzdan browser'ı kullanarak discogs da takılmak, sayfanın tasarımının bilgisayar için kurgulanmış olmasından dolayı, epey güç oluyor. bu anlamda ekranınızı daha efektif kullandığı için app'i tercih edebilirsiniz.

discogs dan 2015'ten bu yana tam 150'den fazla sipariş vermişim. bu zamana kadar parasını ödeyip de alamadığım ya da problem yaşadığım hiçbir durumla karşılaşmadım.

genel olarak müzik arşivciliği hobisi olan tüm arkadaşlara discogs'u kesinlikle tavsiye ederim. bunun yanında tabii öncelikle (bkz: support your local record store)...

ilgilenen arkadaşlar için: discogs linkim

Temel işlevi

bir hesap açıp, arşivinizdeki plaklar için burada bir koleksiyon veri tabanı oluşturabiliyorsunuz. bunun için yapmanız gereken elinizdeki plağı sitede bulup koleksiyonunuza eklemek. sadece grup ve albüm olarak değil; basım yılı, seri numarası, ülkesi gibi ayrımlara kadar inebiliyorsunuz. crate digger isimli bir ios uygulaması ile de discogs'da oluşturduğunuz tüm arşivi ve wantlist'i iphone, ipod veya ipad'inizle senkronize edebiliyorsunuz. böylece tüm arşiviniz elinizin altında oluyor ve bir yerde bir plak gördüğünüzde, sizde olup olmadığından veya hangi basımının olduğundan emin oluyorsunuz.

buradan biraz çalışıp plakçılara falan gittiğinizde artistlik yapmanız mümkün olabiliyor

"bu o albümün limited ed. kırmızı plak versiyonu mu yoksa 180 gr. remastered hali mi?" diye sorduğunuzda, kafasına göre ve ismine göre fiyatlandırma yapmış abimiz afallıyor. bir alıcı olarak kolay lokma olmadığınızı belirtmek için harika bir yol.

onun haricinde ülkemizde satılan, kapak kondisyonu max. vg+, plak kond. max. nm olan eski ve ülkemizde 50tl'den çakılmaya başlayan plakların bu sitede 3-5 dolar civarı bir bedel artı bir o kadar kargo parasıyla alınabildiğini görünce hiç plakçılara falan gitmeyip sürekli burada takılmaya başlıyorsunuz.

amerikan kargo fiyatları geçtiğimiz sene içinde coşmamış olsa amerikadan falan çok hoş plaklar düşebiliyor. ama şu durumda 20 dolar ve üstü kargo fiyatlarına bakıp iç geçiriyoruz genel olarak.

avrupa bazında plak merkezleri de almanya, yunanistan, ingiltere ve hollanda. avrupa'da da eu ülkesi olmamamız bel büküyor. amk sınırların.