NASA'nın Cadılar Bayramı'na Özel Olarak Yayınladığı Ürpertici Güneş Sistemi Sesleri

ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, geçtiğimiz günlerde Güneş Sistemi'nden elde ettiği sesleri Cadılar Bayramı vesilesiyle SoundCloud hesabında bir araya getirerek yayınladı.

Sözlük yazarları olayı yorumlamış

hiçbir sesin kaybolmadığı, uzayda yıldızdan gezegene seke seke geri geldiğini söyleyenler var ekşi sözlük'te. bu çok absürt bir inanış. sesler kaybolmaz, belli bir mesafe kat ettikten sonra zayıflayarak gürültüye dönüşür.

molekülün olmadığı bir ortamda (mesela uzay boşluğunda) ses olmaz, oluşamaz. nasa'nın yayınladığı bu sesler, uzayda antenler tarafından kaydedilen radyo frekanslarının sese dönüştürülmüş halidir. hatta kaydedilen radyo dalgalarının sadece 20 khz'e kadar olanlarıdır çünkü daha ötesini duyamıyoruz.

tabi ki keyif verici, heyecan verici şeyler. fakat, uzaya çıkınca gaipten sesler duyacağınıza ve hatta dünya'da yaptığınız muhabbetin jüpiter'den sekip geri geleceği gibi hurafelere inanmak gülünç. 

uzayda ses yok evet, peki nasa bu sesleri nasıl buluyor ?

şöyle ki, bu abiler gezegenlerden çıkan kızıl ötesi dalgaların yarattığı
coronal vibration'ı (düzlemsel titreme) toplayıp (gitarın teline değdiğinizde çıkan o titreme gibi düşünebilirsiniz bu olayı) belirli bir ses frekansıyla özdeşleştiriyor, bu şekilde tahmini bir ses oluşturuyorlar.

bu tarz teorilere göre hatta güneşten "woosh" diye sürekli bir rüzgarımsı ses geliyormuş.

telefon melodisi yapılacak seslerdir.

ilgi çekici sesler. titan için "longest fart", "better than david guetta" gibi yorumların yazılması güldürmüştür.

şunları dinleyip heyecanlanmayan insanları anlayamıyorum ya.

8 numaralı ses turist ömer uzayda filmindeki ışınlanma sesine benziyor bu arada.

çözümlediğim kadarıyla uzaylılar bize smoke weed everyday demiş.