NBA 2022-2023 Sezonuna Takımlar Nasıl Hazırlandı, Bu Yıl Neler Yapabilirler?

NBA severler için dev rehber: Yaz dönemi hangi takasların yaşandığına, neler olduğuna fazla bakamamışsanız diye, detaylı bir off-season rehberini şuraya bırakıyoruz.
NBA 2022-2023 Sezonuna Takımlar Nasıl Hazırlandı, Bu Yıl Neler Yapabilirler?

nba 2022-2023 sezonu için gelenekselleşen "takımlar neler yaptı ve ne durumdalar" yazısı bu sene de birkaç gün sürdü ve ufak bir şerh düşerek söyleyelim; off-season dönemi bize gösterdi ki lakers-indiana potasyel takası dışında çok sıra dışı bir durum olmadıkça bu kadrolarla sezona giriliyor. off-season döneminin fena geçmediğini de kabul etmek gerek. özellikle kevin durant'in anlamsız draması ve ilk günlerde atılan kimi imzalar bizlere sezon sonu bitiminde güzel günler yaşattı. şimdi takımların neler yaptığını değerlendirme ve tahminlerle coşma zamanı:

1. atlantik grubu

bu grubun sürekli olarak mücadeleci ve zirve hedefleyen haline bayılıyorum. yıllardır ligde en sevdiğim gruptur. bu sene de üst seviyeler grup olarak.

boston celtics

(buraya devasa shitshow editi geldi: ime udoka'nın takım sözleşmelerini hiçe sayarak karıştığı kulüp içi seks skandalı her hesabı, her oyun içi mevzuyu çöpe attı. bu sezon udoka yok.) son 2 sezonda kötü offseason dönemleri geçirdiler ancak son doğu şampiyonu bu yazı beklenenden iyi geçirdi. nba finali oynamış rotasyonlarında en önemli sorun oyun kurmayı bilen doğru bir oyun kurucunun yokluğuydu. marcus smart'la falan olmayacak bu işlerin çözümü beklenmedik şekilde ve harika bir takasla geldi; malcolm brogdon'ı aldılar ve karşılığında önemli hiç bir şey vermediler. takımdan giden en önemli isim aaron nesmith. ekstra bir katılım olan gallinari sezonu şimdiden kapattı onu saymayalım. yine de finalish beşe ek olarak brogdon, grant williams, derrick white gibi güvenilir bir dış rotasyona sahipler. bir yedek uzuna ise acayip ihtiyaç duyacaklar çünkü al horford da artık 37 yaşında ve 82 maçlık biz sezonda tamamen güvenebileceğiniz bir isim değil. ayrıca buna tuz biber olacak şekilde (daha çok acı biber) robert williams'ın aynı diz sakatlığından 3-4 ay oynamayacağını da söylemek lazım. blake griffin hamlesi çok da önemli durmuyor. yine de müthiş savunmaları ve guard rotasyonlarıyla nba'de kendileri artık bir güç merkezi. ama bu pota altı rotasyonu ile olmaz. jaylen brown'ın takas senaryolarına koyulduktan sonra bu sezon neler yapacağı da biraz risk içeriyor sanki. bu arada joe mazzulla koç olarak udoka hasarını ciddi bir şekilde silebilir. hazırlık döneminde o sinyali verdi sanki.

iyi senaryo: koçla ilgili skandalın ardından ayağa kalkarlarsa büyük iş yaparlar. onlardan bu sezon artık final beklenmez diye düşünüyorum. yine de iyi senaryo diyelim; doğu finali.

kötü senaryo: mazzulla işleri toparlayamaz, üstüne pota aldındaki gedik tamamen çöküntüye dönerse çok fazla maç kaybederler. bir yandan da bundan kötüsü zaten olamaz. onlar daha kötüsünü yapana dek en kötüsü bu.

tahmini konum: doğuda 5-9 (48-34 / 40– 42 arası)

offseason notu: 8/10 (buraya udoka olayı da eklenirse -ki eklenmeli- o not aniden 2/10'a düşüyor.)

brooklyn nets

öyle bir offseason geçirmek ki basketboldan nefret etmek... lakers'ın shitshow'u bunun yanında basit kaldı ve brooklyn nets sezonu elinde süpürgeyle bitirdikten sonra "cennet mahallesi meets enter the dragon" gibi bir offseason geçirdi. önce kyrie -kimse kendisini istemediği için- kontrat uzattı. (tabii lakers kendisini alamadı o ayrı) yetmedi, takas dönemi başlamadan birkaç saat önce kevin durant resmen takasını istedi. ardından koçun ve gm marks'ın da kellesini istedi. ve hiçbirisi gerçekleşmedikten sonra kendisi şu an takımda!!! yani royce o'neal'ın gelişini övmek, tj warren'ın dolgu dakikalar için işe yarayacağını söylemek hatta joe harris ve seth curry'nin ligdeki en klas dış şutör yedek rotasyonu olduğunu söylemek istiyorum ama nets bir basketbol takımı olsa da onlarla ilgili hiç bir şey basketbolla ilişkili değil. olağanüstü derecede güvenilmez, kaypak bir ortam var şu anda ve bu kadar basketbol-dışı bir ekibi mantıklı şekilde değerlendirmek imkansız.

iyi senaryo: durant-kyrie ikilisi kazanmaya karar verir, simmons da çok yönlü oyununa geri dönerse brooklyn için olumlu her şey mümkün. yüzük dahil.

kötü senaryo: durant-kyrie skandalları bitmez, koç gider, simmons ps5 network'e dalarsa playoff 1. turu merhaba. ve sadece sana merhaba.

tahmini konum: doğuda 3-7 (54-28 / 46-36 arası)

offseason notu: (aldıkları oyuncuları falan varsaysak 7/10) ancak takımın genel durumu sebebiyle 3/10

new york knicks

her ne kadar play-off gördülerse de (2021'de) yine şuursuzlukta zirveleri zorluyorlar. draft gecesi dandikliğine girmeyelim ancak lakers, nets gibi takımlara özenip "big 3" kurmak amacıyla yola çıkıp jalen brunson'ı alıp brunson-barett-randle üçlüsüyle bir "mid 3" kurmaları gerçekten rezalet. rj barett kalmalıydı ve kaldı da. bu doğru bir iş. kaldı ki 1999 draftından beri ilk kez new york'un draft ettiği bir isim takımdan extension alıyor! bu da çok hasta bir durum aslında. alec burks'ün gidişi pek de iyi durmasa da noel, taj gibson gibi arkadaşlarla da yol ayırabildiler. en azından bası vasat safraları yolladılar. yine de kadroları aşırı vasat. dünyanın en "orta sıra takımı" sayılabilir knicks. yedekleri de birkaç isim dışında bir şey vadetmiyor. eskimiş ve yetersiz koçlarıyla bu sezon da pek bir ışık vermiyorlar. randle'ı etkili kullanmak istiyorsanız brunson gibi topu eline alan değil barett gibi tamamlayıcı şutör isimlere ihtiyaç var. kurdukları üçlü de kimya açısından şüpheli duruyor.

iyi senaryo: jalen brunson dallas'daki rolünün üstüne çıkmayı başarırsa ve rj barett da bir all-star gibi oynarsa (bunlar uç beklentiler değil) new york'un play-inn hatta play-off yapması mümkün.

kötü senaryo: brunson elde patlar, barett bir arpa boyu yol gidemez ve new york yeniden draft sırası kovalar.

tahmini konum: doğuda 9-12 (40-42 / 34-48 arası)

offseason notu: 4/10

philadelphia 76'ers

play-off'ları çok kötü kapatan sixers'da embiid'e yardımcı olacak "kazanmaya adanmış ikinci yıldız"ın olmaması konuşulurken bu offseason daryl morey-james harden ikilisinin damga vurduğu bir dönem oldu. öncelikle harden kontratındaki maaşında indirime gitti. bu boşluk sayesinde pj tucker geldi ancak ek olarak takasla de'anthony melton (memphis) ve harden-morey ikilisiyle tucker gibi houston'da beraber çalışmış olan danuel house'u aldılar. maxey-harden-tucker-harris-embiid beşi iyi ancak melton-niang-thybulle-house rotasyonu da geçen yıldan çok daha iyi. bir de sonlarda eklenen montrezll "adı güzel" harrell'ı eklemek lazım. kendisi tam bir normal sezon emekçisi. yemez içmez pick and roll oynar. harden'la beraber bunu daha verimli yapması da kesin. ancak bu isimleri başarıya götürecek koç doğru isim mi orası muamma. doc rivers'da bahaneler bitmez ancak bu kadro geçen yıldan daha iyi. harden'ın da iyiden iyiye şampiyonluk istediği ve bu sene özel antrenörle oldukça fit olduğu da biliniyor. tek bilinmezleri tobias harris, onu da elden çıkarabilirlerse önleri oldukça açık. söylemezsem olmaz, tyrese maxey geliyor; bu sene iyice uçabilir.

iyi senaryo: harden-embiid ikilisini big 3 yapacak bir maxey ile sixers pekala doğu finaline çıkabilir. doğu şampiyonluğu da embiid'in sağlığı ve rakibin sakatlık listesiyle alakalı.

kötü senaryo: harden artık gerçekten yeteneklerini geri döndüremeyeceği seviyeye inmiştir ve sixers playoff'larda basit bir ilk turu geçip sonra yarı finalde "inecek var" butonuna basar.

tahmini konum: doğuda 1-4 (60-22 / 52-30)

offseason notu: 7/10

toronto raptors

play-off 1. tur seviyesindeki kadroları hala aynı seviyede. chris boucher'yi takımda tuttular ve otto porter jr imzasıyla rotasyona bir kanat daha eklediler. güzel. ancak hiç biri bu takımı bir üst seviyeye getirecek hamleler değildi. bu takımda gidişatı değiştirecek isim yılın çaylağı scottie barnes. onun yeteneklerini geliştirmesi ve yıldızlığa atacağı adım toronto adına çok şey ifade ediyor. vanvleet-trent jr-annuoby-barnes-siakam beşi üzerine kuracakları yapıyı merakla beklesek de doğunun mevcut güç dengesi toronto için "o sene bu sene" dememize büyük engel.

iyi senaryo: daha geniş ve yetenekli kadro ile play-off'larda ilk tur ev sahibi avantajı alırlar. bu esnada scottie barnes ve pascal siakam all-star seviyelerinde uçar, van vleet de geçen sezon performansına devam ederse doğunun büyük takımlarının aralarından -galibiyet sayısı olarak- sıyrılmaları mümkün.

kötü senaryo: nick nurse'ün hunharca kırbaçladığı dar rotasyon sakatlıktan dolayı patlarsa yine "çok emek-az başarı" kıskacına sıkışabilirler. bu da play-in demek.

tahmini konum: doğuda 6-10 (45-37 / 38-44)

offseason notu: 3/10

2. merkez grubu

geçen sene başarı çıtası yükselen grupta bu sene güç seviyesi daha da yukarda. doğunun güçlenişi buraya da iyice etki ediyor.

chicago bulls

zach lavine'le mutlaka imzalamaları gerekiyordu ve imzaladılar. onlar için en kötü haber ise lonzo ball'un sakatlığı sebebiyle sezonun belli bir bölümünü kesin kaçıracak olması. bundan dolayı goran dragiç hamlesi yaptılar ve bu şartlar altında kötü değil. ayrıca draft haklarını da bir guarddan yana kullanarak (dalen terry, 1. tur 18. sıra) lonzo'nun uzun yokluğuna yatırım yaptılar. sağlıklı bir lavine, çaylak yılını geçirmiş dosumnu, harika derozan, yetenekli vucevic'e rağmen bulls aynı eksikle aynen duruyor; savunma ve sertlik. bu konuda olan tek iyi şey geçen sezonu sakatlık sebebiyle baştan kapatan patrick williams'ın dönmesi. ayrıca "arkada adam olsun" diyerek andre drummond'la imzaladılar ama kendisinden bir şey beklemek olası değil. savunmada williams'ın dönüşüne rağmen kevgire dönmeleri mümkün. takım savunmasında atlayacakları seviye onların geleceğini belirleyecek şey olacak. son verdikleri görüntü "çok yumuşak bir takım".

iyi senaryo: sağlıklı bir şekilde sezonu götürüp play-off'lara kapak atmak. savunmada takımı ileri götürerek ikinci turu zorlamak.

kötü senaryo: "geçen sene savunma yapıcaz diye öldük" diyip daha da kötüye gitmeleri durumunda play-in sıralarına kadar bile düşebilirler.

tahmini konum: doğuda 6-10 arası (45-37 / 38-44)

offseason notu: 5/10

cleveland cavaliers

sakatlıklar sebebiyle normal sezondaki harika gidişatını yansıtamayan cleveland'da kimse mutsuz değildi çünkü "aslında geçen sezon kazanan takımlar arasındaydı" kendileri. eksiklerini görerek harika hamleler yaptılar ve doğuda kesinlikle statü atladılar. geçen sezonu iyi geçiren markkanen asla bir şampiyonluk parçası değildi. kaybı üzücü gözükse de olağanüstü şuursuz karadelik colin sexton'la beraber sign and trade yaparak utah jazz'in franchise playerı donovan mitchell'ı aldılar. kim ne derse desin; 1-2 numara pozisyonlarında maharetli bir skorer kısaya ihtiyacınız varsa geçen sezonu 25.8s-4.2r-5.3a ortalamasıyla oynamış bir all-starı kadroya katmanız bir başarıdır. onun savunma eksiklerini arkasında giderecek 1 değil 2 mobil uzun da varken bu harika oldu. garland'a extenson verdiler ve kısa sorununu rotasyonda çözmek için rubio'yla kontrat yenileyip raul neto'yu da aldılar. garland - mitchell - okoro - mobley - allen beşi baya baya dengeli bir beş ve rotasyonda neto, love, rubio, lavert'e de sahip olmaları onları "play-off a katılmaktır hedefimiz" noktasından "doğuda final istiyoruz" noktasına getirdi. heyecanla kendilerini bekliyoruz.

iyi senaryo: doğudaki şiddetli rekabetten fırlayıp doğuda final oynamak. nba finali? şansı fazla zorlamayalım ilk yıldan.

kötü senaryo: okoro'nun kötü oyunu ve mitchell'ın varlığının savunmayı fazla yumuşatması sonucu first round exit...

tahmini konum: doğuda 2-5 (58-24 / 48-34)

offseason notu: 9/10

detroit pistons

"win now" diyeceklerini sanmıyorum ancak "cook now" konumundalar ve bu yaz döneminde de çok iyi gençler aldılar. jaden ivey ve nyk'i tokatlayarak aldıkları jalen duren ile çok iyi bir genç çekirdeği tamamladılar. jerami grant'i de yollayarak tamamen meydanı gençlere bıraktılar. tecrübeli bir forvet olarak takasla bogdan bogdanovic'i utah'dan alarak kadro derinliğin arttırdılar. kendisine o kadar ihtiyaç yoktu bence. bu dakikadan sonra artık bu oyuncuları lige hazırlamak gerekiyor. tabii harika yetenek cade cunningham'ın allstar sınırını zorlayacağı sophomore sezonunu beklemek daha büyük heyecan. aklımdaki tek "acaba" cuningham-ivey uyumu "birbirlerinin üstüne basma sorunu" yaratır mı? bunu çözerlerse bu kadro "amacımız her zaman kaybetmek" diyen oklahoma'ya re-building dersi verecek.

iyi senaryo: cc önderliğinde uyumlu bir sezon geçirip play-in zorlarlar.

kötü senaryo: cc-ivey birlikteliği tutmayan bir kimya olmaya evrilebilir.

tahmini konum: doğuda 11-15 arası (36-48 / 26-56)

offseason notu: 8/10

indiana pacers

indiana offseason döneminde aslında sıkıntılı bir evreye girmiş oldu. rebuilding yapmayı gururlarına yediremeyecek kadar iyi isimlere sahipler ama rekabetçi olmaktan da çok uzaklar. özellikle de doğuda. hiç bir hayrı olmayan tj warren, haliburton'la ayrılması gereken brogdon ve rubio gibi isimler giderken draft seçimleri ben mathurin ışık veriyor. ("lebron bana karşı ne yapabilecek" diyen zekadan ışık almak da bizim ayıbımız) haliburton-hield-duarte-smith-turner beşi eğer haliburton bekleneni gerçekleştirip bir allstar'a artık dönüşmezse pek umut vermiyor. kötü değiller ama yeterli de değiller. eski kötü doğu olsa play-in zorlayabilirlerdi pekala ama bu sezon lotaryaya bir daha düşecekler gibi. hield-turner / westbrook takası gerçekleşirse tamamen drafta yatacaklar o senaryo henüz gerçekleşmediği için buraya yazmaya gerek yoktu.

iyi senaryo: haliburton beklenen patlamayı yapar, duarte, mathurin gibi isimler de beklentileri karşılarsa şans ile play-in mümkün ama o kadar...

kötü senaryo: gelen geçen takımlar kafalarına vururlar, myles turner takasını ister ve olaylar gelişir... (flash tv, drama saat 20.30 *(bu bir yıldız film kalitesi))

tahmini konum: doğuda 13-15 (30-52 / 20-62)

offseason notu: 5/10

milwaukee bucks

geçen sezon kris middleton sakat olmasa çok net şampiyon olabilirlerdi. onlar çok iyi bir seviyedeler ve bu seviyede takımların büyük hamleler yapması maaş bütçelerinin şişkinliği düşünülünce çok zordur. joe ingles hamlesi en önemli hamleleri oldu ve çok da derin olmayan benchlerini komple yeniden imzalarla tutmaları çok doğru bir iş oldu. ingles kritik anlarda dış şut açısından malum, çok faydalı olacak bir isim. ibaka da bu sezon daha aktif olacaktır. ancak takım olarak zaten en üst noktadalar ve sakin sağlıklı bir şekilde sezonu bekliyorlar. rakipler için kabus olmaya devam...

iyi senaryo: nba şampiyonluğu. net.

kötü senaryo: sakatlık falan düşünmezsek doğu yarı finallerinde budenholzer'ın zeka tıkanması ile elenmek. ancak bu artık çok da beklenen bir durum değil.

tahmini konum: doğuda 1-4 (62-20 / 54-28)

offseason notu: 4/10

3. güneydoğu grubu

güçlü doğunun yıllardır en zayıf grubu burası. çokça çaresizlik ve re-building barındırıyorlar.

atlanta hawks

geçen sezon doğu finali illüzyonu onları fazla etkiledi ancak tokadı yiyip kendilerine geldiler. artık re-building takımı olmadıkları için ciddi hamleler yapmaları gerekiyordu ve dejountay murray'i sağlam bir draft paketiyle aldılar. geniş kadrolarına bir de aj griffin draft seçimi eklemeyi başardılar. holiday aşiretinin 2/3'ünü bir araya getirdiler ve bogdanovic'i bench komutanı yaparak olaya girecekler. üzücü tek ayrılık huerter oldu. iki potansiyel sorunları var; birincisi koçlarının kapasitesinin sınırlarına gelmiş olması. ikincisi de trae young'la takımın geri kalanı arasındaki oyun-top-rol paylaşımının düzgün bir yere çekilmesi gerekiyor. trae+4 kişi basketbolu bir yere kadar. murray de bu düzene gelecek adam değil bu dakikadan sonra. onlar için ilginç bir sezon geliyor.

iyi senaryo: takım uyumlu bir oyun oynamayı başarırsa play-offlar ve doğu yarı finalleri kesinlikle onların.

kötü senaryo: trae young yine kafasına göre oynarsa hem koç kovulur hem de play-in'le ittire kaktıra play-off yapıp hızlıca tatile giderler.

tahmini konum: doğuda 3-7 (50-32 / 44-38)

offseason notu: 7/10

charlotte hornets

geleceği bu kadar sağlam bir takımken miles bridges'in gerizekalı, vahşi ve tehlikeli bir hayvan olması sebebiyle tutuklanması onların planlarını cidden sarstı. onun yerini doldurmadılar ve sadece mark williams'ın çember koruyucu olarak draft edilmesine güvendiler. bridges olayı onları doğu için ortalamanın altında bir ilk beşe sahip kılıyor. dahası tek idare eder bench oyuncuları kelly oubre jr. bu sezon bir mola verip lotaryaya yaslanmak durumundalar. gerçekten iyi yaptıkları tek şey steve clifford'ı yeniden koç yapmaları.

iyi senaryo: bridges suçlamalardan aklanır, yeniden imzalar ve play-off rekabetine girerler. play-in, lamelo şovu derken bir de lamelo'yu steve clifford adam ederse charlotte beklenmedik şeyler kovalayabilir.

kötü senaryo: lamelo kafasına göre oynar, koçun başını yer ve başı kesik tavuk gibi basketbol oynayıp kayıp bir yıl yaşarlar.

tahmini konum: doğuda 12-15 (33-49 / 25-67)

offseason notu: 2/10

miami heat

ligin saygıdeğer takımı miami caleb martin ve oladipo'yla imzalarken pj tucker'ı kaybetti. bu onları mutlaka sarsacak ancak çaylak nikola jovic'den ben iyi katkı bekliyorum. 4 numarada biraz fazla açık verdiler ve jae crowder'ın kaybının onları ne kadar zorladığını hatırlayın. savunmacı bir kanadın kaybı miami'yi büyük resimde biraz zorlayacak. spo'nun şapkasından çıkacak yeni tavşanlara hazır olalım. bu arada offseason da durant'i zorladılar ama olmadı. mitchell'ı almalıydılar. pat riley bitti demeden bitmez o ayrı mevzu...

iyi senaryo: takasla ya da koç maharetiyle 4 numarayı bir zaaf olmaktan çıkarırlar bu da onlara doğu finali bile getirebilir.

kötü senaryo: bu kadro bu seviyede kalırsa güçlü doğuda playoff'larda o zaaflar bir takımın ilk turda sonu demek.

tahmini konum: doğuda 3-6 (52-30 / 46-36)

offseason notu: 2/10

orlando magic

rebuilding çalışması en sonunda adam gibi bir yere geldi ve bunda nba draftı 1. sıra seçimi banchero'nun etkisi büyük. artık takımın geleceği belli ve markelle fultz'la savunma uzmanı jonathan isaac'ın da dönüşüyle orlando uzun zaman sonra "yukarı bakmayı" deneyecek. offseasonda mo bamba ve garry harris'le de uzattılar. cole anthony'nin yakaladığı çıkış sonrası banchero-fultz-anthony arasındaki top ve rol paylaşımı biraz karışık olacak ancak banchero burada net öncelikli. yakın bir rolde başarılı franz wagner de var. karmaşık bir dönem geliyor ama yetenek fazlalığı asla bir sorun olmamıştır. orlando bu sezon play-off kovalamamalı ancak takımın rol-oyun şablonu oturduğunda kendiliğinden belli bir başarı seviyesine çıkacakları muhakkak. bu arada jalen suggs'ı da unutmamak gerekiyor. kafaca daha rahat olacağı bu sezonda yüksek yüzdeli bir şutör olarak patlama yapabilir.

iyi senaryo: banchero yılın çaylağı seçilecek seviyede iyi oynar, uzun ilk 5 ve potansiyelli kısalarla play-in ışığına gözlerini kısarak bakabilirler.

kötü senaryo: banchero'nun wagner'le uyumsuz olması ve suggs'ın çakılması. çok yazık olur.

tahmini konum: doğuda 11-14 (32-50 / 25-57)

offseason notu: 9/10

washington wizards

beklenmedik şekilde geçen sezonun ardından bradley beal tüm dc'deki en güçlü şahıs konumuna yükseltildi. o kontratla kendisine "potus" lakabı gelebilir. melo dan bu yana nba'deki ilk "takas iptal maddeli" kontratı görüyoruz. porzingis'i alırken boşalttıkları oyun kurucu pozisyonunda denver'dan takasla monte morris'i ve 2-3 pozisyonuna will barton'ı aldılar. ancak neto ve satoransky'i beraber kaybetmeleri biraz sallantılı bir yedek rotasyonu oluşturuyor. (yeni gelen delon wright'a rağmen) "porzi 4 mü oynayacak yoksa 5 mi" sorusu büyük dert. bir şekilde onu etkin ve verimli kılmaları lazım. bu gerçeğe göre kuzma, avdija, hachimura ve gafford'ın oyundaki rolleri değişecek. beal geçen sezon hiç de iyi değildi. bu sezon kontratın hakkını verir takımı havaya sokarsa wizards gerçekten de iyi bir iş çıkaracaktır çünkü ligde en çok aranan şey derin ve değişken özellikli bir kanat rotasyonu ve wizards bu açıdan beal+porzingis ikilisine ek olacak yeteneklere sahip. onlar için en önemli şey koçun bu kadroyu ne derece yetkin kullanacağı. aynı koçun geçen sezon çakıldığını unutmayalım.

iyi senaryo: wes unseld'in oğlu kenarda iyi iş çıkarır ve beal da kontratın hakkını verircesine oynarsa wizards play-off kovalayacak kalitede bir takım.

kötü senaryo: savunma hastalığı devam eder, koç rotasyonlarda patlar, sezon ortası kovulur ve yeni bir koçla bir sezon daha boşa gider.

tahmini konum: doğuda 9-13 (36-46 / 28-54)

offseason notu: 7/10

4. kuzeybatı

nba'de lotaryaya en zalimce yatan division'da muazzam kaybetme hikayeleri göreceğiz ancak bu sene rekabete kafadan dalacak takımlar da var.

denver nuggets

son 2 sezonun mvp'si muhteşem jokic'le beraber geri döneceği açıklanan michael porter jr ve jamal murray ikilisi denver'la ilgili beklentileri yükseltecek cinsten. takasla gelen kcp (wizards'dan) ve kadroda rol oyuncusu niteliğiyle mutlu olan aaron gordon oldukça iyi bir beş. buradaki en önemli sorun jamal murray'nin ne kadar formda döneceği ve oldukça zayıflayan bench'in bones hyland, jeff green, bruce brown gibi isimlerle ne kadar domine edileceği soru işareti. bu arada campazzo'yla imzalamamaları da zayıf bench düşünülünce bir hata gibi duruyor. her şey bir yana; denver maçlarını izlemek için en büyük sebep nikola jokiç çıkıp deandre jordan girdiğinde oluşacak ruh hastası boşluk. deandre jordan nedir birisi açıklayabilir mi?

iyi senaryo: en sonunda sağlıklı bir şekilde buluşacak olan büyük yetenek üçlüsü ligin tozunu atar ve diğer rol oyuncularına fazla iş bırakmadan batı yarıfinaline ve belki de batı finaline kapak atar.

kötü senaryo: yetersiz bench sebebiyle pili çabuk bitecek yıldızlarla first round exit...

tahmini konum: batıda 4-7 (55-27 / 48-34)

offseason notu: 5/10

minnesota timberwolwes

yaz döneminin en kritik hamlelerinden birisini yaparak şehrin yarısı karşılığında rudy gobert'i takasla aldılar. bunun dışında kadroyu genişletmek adına memphis'den kyle anderson, free agent austin rivers, erik paschall gibi isimleri eklediler. ant man artık takımın sadece geleceği değil ve bu sezon itibariyle asıl adamı. robin rolünde towns bol bol dış şut atacak. özellikle towns'ın savunma eksiğini gobert kapatacak. geçen sezona göre daha iyi oldukları kesin ama gelecekleri adına çok fazla taviz verdiler. bu sezon özelinde ileri gidecekleri kesin.

iyi senaryo: geçen sezon ortası yakaladıkları havayı devam ettirip gobert sayesinde daha etkili savunma gösterirler. bu onlara play-off getirecektir. şansları varsa yarı final de görebilirler. bu iyi senaryoya anthony edwards'ın all-star sınırını geçmesi de dahil.

kötü senaryo: d'lo'nun kötü oyunu ve savunma eksikliğinin işleri batırması. bu da play-in seviyesine iniş demek.

tahmini konum: batıda 5-9 (52-30 / 41-41)

offseason notu: 5/10

oklahoma city thunder

nba draft takas teamüllerini istismar şampiyonu olan okc çok acayip/aptalca bir offseason geçirdi. öncelikle ched holmgren gibi bir yeteneği draft ettiler sonra da eften püften dandik bir hazırlık maçında elemanın sezonu kapatacak bir sakatlık geçirmesine sebep oldular!!! luguentz dort, mike muscala gibi isimlerle imzaladılar ancak oklahoma city kepazeliği başka bir kepazelik. o ne galibiyet ne de kupa kepazeliği!!! neyse, drafttan iki adet "steal" adayı jalen williams ve ousmane dieng'in gelişimini bekleyecekler ve josh giddey'nin sınırlarını genişletmesine odaklanacaklar. sam priesti'nin "sonuna dek kaybederek geleceği kurtarma" planı şu ana kadar pek de işlemiyor gibi. okc bu sene de aynı tas aynı hamam.

iyi senaryo: drafttaki gençlerden birisi canavar çıkarsa ne ala. play-in falan kimse beklemesin.

kötü senaryo: loserville karakterinin iyice yerleştiği bunaltıcı okc maçlarına devam.

tahmini konum: batıda 13-15 (25-57 / 17-65)

offseason notu: 6/10

portland trail blazers

damian lillard gibi bir değerin ağaçta daldan toplanmayacağına karar veren (!) portland karar alıcıları dame'i takas etmediler ve kazanacak takım kurmak için ölçülü riskler alarak kararlar aldılar. çok yetenekli ama kafası kırık shadeon sharpe'ı lotaryadan aldılar. nurkic, simmons gibi önemli elemanları tuttular ve jerami grant'i takas ederek kanat rotasyonuna çalıştılar. gary payton ii, justice winslow ve josh hart iyi bir kısa rotasyonu. yetenek olarak geçen sezondan daha iyi değiller ancak daha mücadeleci gözüküyorlar. yine de onların eski hastalığı olan "savunması kırılgan 1-2 rotasyonu" hala devam eden bir sorun. zaten kazanamamaları bu sebeptendi. dame-simmons ikilisi bir upgrade değil. grant gelse de önemli bir kalite artışı var mı bence ortada soru işareti büyük.

iyi senaryo: lillard sağlıklı, grant verimli, sharpe'ın da iyi çıktığı bir draft sonrası play-off yapabilirler. ilk tur...

kötü senaryo: ıkına sıkına play-in yaptıkları bu sezon sonrası lillard takas ister, billups kovulur ve blazers reset tuşuna basar.

tahmini konum: batıda 8-12 (42-40 / 32-50)

offseason notu: 6/10

utah jazz

danny ainge ve yeniden yapılanma... elemanın en sevdiği iş. öyle ki thunder kadar çok draft hakkı topladılar ve lotaryaya sonuna kadar yaslanıyorlar. bu arada karar da tamamen doğru karar. bir yapılanmaya gidildi, her şey denendi ve sonuna gelinmişti. takımın temeli olan gobert ve mitchell gittikten sonra oluşan conley-sexton-bogdanovic-markkanen-vanderbilt beşi yerlerde sürünmese de ciddi sorunlar yaşayacaktır. guard rotasyonu savunmada yok gibiler. olabildiği kadar çok değeri (asset) takaslayıp draft hakkı elde etmeye çalışırken utah'ın bu sezon kazanma hedefleri hakkında konuşmaya çok da gerek yok. onlar başarılı bir şekilde rebuildinge başladılar. önemli olan şey bu.

iyi senaryo: lotaryadan 1'i çekmek.

kötü senaryo: lotaryadan kötü kura çekmek.

tahmini konum: 14-15 (25-67 / 18-64)

offseason notu: 10/10

5. pasifik grubu

son yıllarda en çok şampiyon çıkaran yer. tüm nba'in atlantikle beraber bu yıl en güçlü konferansı.

golden state warriors

son şampiyon boşuna son şampiyon değil. çok maharetli karar alıcılar tarafından yönetiliyorlar. detaylarda ciddi kayıplar var; savunmasıyla şampiyonluğa ciddi katkı yapan gary payton ii ve çok yönlü otto porter'ı kaybettiler. yetenekli bjelica da fenerbahçe'ye döndü. önemli bench isimleri kaybolurken ciddi salary cap stresi yaşayan warriors, donte divincenzo ve jamychal green hamlelerini yaptı. artık işe dönecek olan wiseman, daha çok rol kaldırabileceği kesin olan ve bu sayede potansiyellerini gerçekleştirebilecek olan kuminga ve moody de düşünüldüğünde golden state pek de güç kaybedecek gibi durmuyor. bjelica ve porter jr'ın top dağıtım yeteneklerini koç kerr'ün diğer isimlere de empoze etmesi lazım. ancak golden state temel yapısı içinde bunlar büyük sorunlar değil. kadro yerinde, yıldızlar duruyor. klay thompson'ın daha da iyi oynayacağı kesin.

iyi senaryo: kuminga-moody-wiseman üçlüsünün sınıf atlayacağı verimli bir sezon sonunda büyük üçlüyle şampiyonluk.

kötü senaryo: ilk 5-bench kalite uçurumu beklendiği gibi kapanamazsa uzun vadede sorun yaşayıp play-off'lara erken veda etmek de olası. yarı finallerde veda onları üzer.

tahmini konum: batıda 1-4 (62-20 / 52-30)

offseason notu: 8/10

los angeles clippers

steve ballmer'ın sabrı ne kadar geniştir bilmiyorum ancak beklentilerin karşılanmaya en yakın olduğu yıllardan birisindeyiz. kawhi geri dönüyor, paul george sağlıklı ve en önemli sıkıntıları olan oyun kurucu pozisyonuna bir dönem ligin en hızlı ismi olan, hala ciddi şekilde klasını koruduğuna inandığım john wall geliyor. sezon ortası gelen covington'la uzatmaları çok ciddi bir avantaj getiriyor ve başarılı zubac da takımda kaldı. wall-pg13-kawhi-covington-zubac beşi yeteri kadar iyiyken reggie jackson-normal powell-luke kennard-nicola batum-marcus morris beşi de bir yedek beş için o kadar iyi. iyi de bir koçları var. klişe mlişe; o sene bu sene olabilir. olmaya hiç bu kadar yaklaşmadılar. acaba dediğim tek şey etkili 3 sayı verimliliği. onu da aşacak bir kadro var aslında.

iyi senaryo: şampiyonluk. cidden şampiyonluk. bu takım buraya çıkabilir. 1. derece adaylardan.

kötü senaryo: kawhi şımarıklığa devam eder john wall da "benden geçmiş haberim yok" durumuna düşerse steve ballmer batı yarıfinallerinde saha kenarında kıpkırmızı kesilir.

tahmini konum: batıda 1-4 (60-22 / 52-30)

offseason notu: 7/10

los angeles lakers

[brooklyn sağolsun] nba'in en büyük 2. shitshow'u konumunda olan lakers bitmek bilmeyen westbrook dramasıyla yazı geçirdi. kontrat yükleri bu kadar çok olan bu takımda jeanie buss lebron'a mı sıvamadı, lebron twitter'dan yönetime mi sıvamadı, her şeyi gördük ancak westbrook'un o kontratla bir yere gitmesi zaten mümkün değildi. şimdi bir indiana rüyası olsa da henüz gerçekleşmiş değil, kolay da değil. bununla beraber eldeki kısıtlı manevra alanına rağmen oldukça başarılı küçük hamleler yaptılar. patrick beverley, dennis schröder, juan-toscano anderson ve loonie walker iv hamleleri beklenenden iyi hamleler. özellikle geçen sezon "expendables 4"ü çekmeye kalkmaları ellerinde patlamıştı, bu sezon, lebron'un geçen sezon direttiği veteran hatasına düşmediler. ayrıca pota altına thomas bryant'ı getirdiler ki rotasyon için bu da iyi bir hamle. takımın esas sorunu olan "westbrook'u ne yapıcaz" durumu ortada olmasına rağmen bu sezon kesinlikle daha iyiler. bu "görece daha iyi olma" hali tam olarak hangi seviyeye tekabül ediyor o ayrı bir soru. bu arada russell westbrook'un tamamen değiştirdiği şut stili ve bu sene daha kabul edilebilir bir seviyeye geleceği de sağda solda sık sık yazılıyor.

iyi senaryo: westbrook'un kabul edilebilir seviyelerde şut attığı daha dengeli bir takım kimyası ile tuttururlar ve davis'in de "bi zahmet oynadığı" bir sezonda play-off'larda tur atlamaları garanti.

kötü senaryo: geçen sene olanların tekrarlanması.

tahmini konum: batıda 3-7 (50-32 / 43-39)

offseason notu: 7/10

phoenix suns

son finalist olarak girdikleri play-off'lardan çok kötü şekilde çıktılar. yaz dönemi ayton problemi tatlıya bağlandı ve kemik kadroyu, rotasyonu aynen koruyorlar. bir yerlerden (ayton'ın kontratı sebebiyle) feragat etmeleri lazımdı ve javale mcgee, aaron holiday, elfrid payton gibi isimlerle yollar ayrıldı. damion lee golden state'den takıma geldi.josh okogie ne verebilir meçhul. gelenlerin katkısı meşhul ancak mcgee dışındaki isimlerden giden diğer hiç birisini aramazlar. eski ışıltıyı normal sezonda sürdürebilirler ancak booker'ın ve ayton'ın artık bu takımda chris paul'den yük alması gerekiyor.

iyi senaryo: bu takım hala batı finali oynayacak kapasiteye sahip. bunu başarabilirler. özellikle booker'ın seviye atladığını görmeleri muazzam olacaktır.

kötü senaryo: ayton-koç draması hala potansiyelini koruyor ve klasik "sakatlık bahaneleri" ile play-off'larda ilk 2 turda elenmek kimse için inanılmaz gözükmüyor. "chris paul aslında süper ama şanssızlık işte bu sene sakatlanmasa neler yapmazdık ki???" tanıdık geldi mi?

tahmini konum: batıda 1-4 (60-22 / 50-32)

offseason notu: 2/10

sacramento kings

başarısızlığın kralları bu sene offseason döneminde geçen yıldan daha iyiydi. aslında daha iyi oyuncular vardı fakat aynı pozisyona yetenek yığmanın anlamsızlığını daha önce yaşadıkları için draft'te en hazır isimlerden birisi olan keegan murray'i seçtiler. atlanta'dan huerter takasla, lakers'dan malik monk fa piyasasından takıma geldi. yine lakers'dan bazemore ve quinn cook'un imzaları da rotasyon için fena değil. onları bir "şeye" benzetecek imza ise yeni koçları mike brown. fox-huerter-harrison barnes-murray-sabonis beşi hala savunmada umut vermiyor ancak hem brown'ın iyi bir savunma koçu olması hem de rotasyondaki davion mitchell, malik monk, richaun holmes, jeremy lamb, quinn cook biri isimler gayet eli yüzü düzgün bir takımı gösteriyor. play-off hasretini bitirmek için yeterli gibi... (gibi)

iyi senaryo: play-off ilk turu. sacramento yıkılır... oralar yıkılır... başka sözüm yok.

kötü senaryo: mike brown savunmayı toparlayamaz ve de'aaron fox kendine oynamaya devam ederse çarşı karışır.

tahmini konum: batıda 8-12 (41-41 / 34-48)

offseason notu: 8/10 (inanamıyorum)

6. güneybatı grubu

teksas grubu olarak tanımladığım bu grup ciddi yükseliş potansiyeli barındırıyor. luka doncic ve ja morant'in mekanından bahsediyoruz.

dallas mavericks

aslında dallas takımı ileri götürecek doğru formülü geçen sezon ortasında buldu ve bu yoldan da devam ediyorlar. jalen brunson gitti ve bu bir kayıp. kabul. ancak onun verdiklerini kısım kısım başka isimlerden alabiliyorlar. yerine imzaladıkları tyler dorsey ne ölçüde onu ikame edecek bu bilinmiyor.tamam. ancak edemediği noktada skor yükünü çekmek için tim hardaway jr, spencer dinwiddie, davis bertans gibi isimler orada. dinwiddie zaten luka dışında esas ball handler olması gereken isim. asıl doğru hamleleri ise geçen sezon döküldükleri pota altına yaptılar. maxi kleber'le sözleşme uzatırken neredeyse hiç bir şey vermeden christian wood'u komşu rockets'dan aldılar. wood özellikle dış şut tehdidi ve ribaund katkısıyla tam doncic'e göre. yedek olarak da blok ve ribaundlarda sağlam javale mcgee'yi aldılar. bütün bunlar dallas'ı sezon sonuna göre daha güçlü bir takım yapıyor. brunson zaten gidecekti. ona o kontrat verilemezdi. şu anda daha iyiler.

iyi senaryo: doncic önderliğinde pota altında da daha derin ve güçlü bir dallas olarak batı finalleri... belki de sürekli üstün olduğu clippers'a karşı doncic'le bir nba finali...

kötü senaryo: rotasyon kısaları brunson'ın yokluğunu gideremez ve zar zor kaldıkları play-off'larda ilk turda elenirler.

tahmini konum: batıda 3-7 (55-27 / 47-35)

offseason notu: 6/10

houston rockets

rockets 2010'ları harden'la ışıltılı bir şekilde geçirdikten sonra artık o günleri unutmuş durumda (hüzünlü bir şekilde) ancak en iyi draft yıllarından birisini geçirdiler. [bence] draftın 1 numarası olması gereken jabari smith 3 numarada kucaklarına düştü. geçen sezonun savunma eksiklerini de giderecek önemli bir skor potansiyeli. draft steal adaylarından tari eason'ı aldılar (ben bundan ayrıca etkilendim) ve je'sean tate'i de takımda tutup hustle kısmını da bir ölçüde korudular. ancak yeniden yapılanmakta olan bir takımın geleceği için fazla şuursuz olan kevin porter jr onlar için bir sorun. jalen green de acayip savruk bir çaylak yılı geçirdi ve koç silas'ın bunları olumlu bir noktaya çevirecek yetenekte olduğu kısmı acayip şüpheli. alperen için de riskli bir sene. smith takıma gelmiş, green kendini kanıtlama derdindeyken hepsinden manyak olan porter jr'dan ona ne kadar top gelecek gerçekten merak konusu.

iyi senaryo: stephen silas artık ortalama veya üstü seviye bir koç olmayı başarır, alperen, smith, green üçlüsü beraber uyum yakalar ve porter jr da gölge etmezse yeteneklerin ileri gidip tecrübelerin arttığı bir yıl yaşarız. play-in beklemek olası değil. ben iyi senaryoya silas'ın kovulması ve boştaki frank vogel'ın gelişini de ekleyeyim.

kötü senaryo: savruk çaylaklar dönemi devam ederse buradan hayır beklemeyin.

tahmini konum: batıda 10-13 (30-52 / 20-62)

offseason notu: 8/10

memphis grizzlies

offseason döneminde gençlere güvenmeye devam ettiler. öyle ki değerli bir yedek olan de'anthony melton ve kyle "slow mo" anderson'la yolları ayırdılar. rotasyonlarını daraltırken ziaire williams'a verecekleri rolü arttıracakları kesin. bence biraz daha aktif bir offseason ile derinlik arttırabilirlerdi. burada draft seçimleri olan david roddy ve jake laravia'ya fazlaca güveniyorlar sanki. morant gibi bir "yeni süperstara" ve jjj gibi bir sağlam uzuna sahipler. ilk beşleri gerçekten iyi, desmond bane underrated isimler arasında en üstlerde ancak bütün sezonu iyi götürmeleri benchde tyus jones, ziaire williams ve brandon clarke'a çok fazla bakıyor. arada ciddi seviye farkı var. yine de normal sezon oynamayı geçen yıl çok iyi çözdüler. batıda kesinlikle kafaya oynayacaklar.

iyi senaryo: morant sezonu geçen yıl olduğu gibi oynar hatta dış tehdidi daha da yükselir ve memphis batıda play off yarı finallerine çıkar hatta finali de zorlar. morant'in olduğu yerde sınır olabilir mi? tecrübe dışında...

kötü senaryo: geçen sezon başarısının ilüzyonu ile yeteri kadar saldırmadan oynarlarsa sonlarda zar zor play-in'e inmek de ihtimal dahilinde. kadroya hiç bir anlamlı takviye yapmadılar.

tahmini konum: batıda 1-4 (62-20 / 53-29)

offseason notu: 3/10

new orleans pelicans

geçen sezonu "ben buralara fazlayım" havasıyla geçiren ve oynamaya zahmet bile etmeyen zion williamson takımın kendisi olmadan play-off yaptığını ve cidden saygıdeğer bir iş yaptığını görünce duruma katılmaya karar verdi. kendisi (tam olarak) oturduğu yerden bir maksimum kontrat kaptı ve bu sezona hazır girdiği yazılıyor çiziliyor. 8. sıradan dyson daniels'ı seçtiler ve kanat rotasyonuna çalıştılar. iyi bir savunmacı, temiz hücumcu. herbert jones'la beraber oldukça aktif olacaklardır. (ben guard rotasyonunun zayıf olduğu fikrindeyim hala) cj mccollum yüksek kontratı ve serbest oyunuyla mutlu, ingram ciddi ciddi all-star seviyesinde ve pelicans bence bu sezona davis-cousins'li sezonundan bile daha ciddi beklentiyle giriyor olabilir. o zaman eksiği gediği çok olan bir takım ancak süper ikiz kuleler vardı. şu anda daha derli toplu bir takım var. bu pelicans ekibi net play-off adayı.

iyi senaryo: daha da derinleşen benchleri ile normal sezonu play-off seviyesinde bitirirler. zion-ingram-mc collum üçlüsü uyum yakalar ve playoff ilk turunu geçmeleri bile onlar için mümkün.

kötü senaryo: yeni bir zion williamson krizi ile beraber ingram-mc collum ikilisini yok sayan bencil bir oyunla kaos basketbolu... imkansız değil. o zaman en fazla play-in görürler.

tahmini konum: batıda 6-10 (47-35 / 40-42)

offseason notu: 7/10

san antonio spurs

nba'in en büyük karın ağrısı konumuna gelmişken artık dejountay murray'i yollayıp "yeter artık, yeniden yapılanıyoruz" dediler. (nihayet) 9. sıradan umut vaadeden jeremy sochan'ı aldılar. zamanında kawhi leonard'ı "yaratan" takımdan bahsediyoruz. sochan'dan iyi şeyler beklenebilir. kadro bu kadar çöp duruma gelmişken kendisinin rookie 5'e seçilmesi olası. ilk rebuilding yıllarında bolca kaybedecekler. popovich reis halefine iyi bir draft sırası bırakacak o kesin. tekrar jeremy sochan'a dönmek istiyorum. popovich gibi bir adam ve spurs gibi bir kültürle buluşması onun için harika. bunun dışında spurs için söylenecek bir şey yok. şöyle ki oklahoma city veya utah jazz kendilerinden en az 2-3 kat daha iyi takım.

iyi senaryo: draft lotarya 1. sırası. jeremy sochan'ın süper yıldızlık yoluna girmesi.

kötü senaryo: jeremy kardeşin saçıyla basketboldan fazla uğraşması ve lotarya'da 4-5-6 falan çekmeleri...

son olarak sezon ödül tahminleriyle yazıyı bitirelim

mvp: luka-giannis arasında

final tahmini: clippers - bucks

dpoy: gobert ilk minnesota sezonunda bu işe çok büyük aday.

roy: banchero-jabari smith arasında.

coach: kings playoff yaparsa mike brown.

mip: o işi tahmin etmek şimdiden bence imkansız.