Neden Öpüşürüz?

Öpüşmenin anlamı nedir? Bilimsel açıdan mantıklı bir açıklaması var mı? Buyrun, anlatalım.
Neden Öpüşürüz?
Spider-Man (2002)

öpüşmek, ben de dahil olmak üzere hemen hemen her insanın sevdiği bir ritüeldir aslında. peki bu ritüel için neden sorusunu sorduğumuzda nelerle karşılaştığımıza şöyle bir bakalım.

ilk önce öpüşmenin insanlar arasında evrensel olmadığını görmekteyiz, bugün bile bazı kültürlerde yeri dahi yoktur. yine yapılan başka bir araştırmaya göre; 168 farklı kültüre konuyla alakalı sorular sorulmuş ve tüm toplumların yarısından azının dudaklarıyla öpüştüğü bilgisine kavuşulmuş. ayrıca nevada las vegas üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan william jankowiak, ebeveyn çocuk öpücüğü veya selamlaşma gibi şeyler dışında, yalnızca %46'sının dudaktan dudağa öpüşmeyi romantik anlamda kullandığını bulmuştur.

öpüşmek, beyninizde bir oksitosin patlaması yaratır, bunun yanında da birçok kimyasal salgılatır ayrıca birçok reaksiyonda meydana getirir. insanoğlu olarak da oluşan bu duruma sevgi ve bağlılık duyguları deriz. fakat yukarıda yapılan araştırma sonucu olarak sadece bu heyecan verici olayın öpüşme ritüelini yapmamıza sebep olmadığını anlıyoruz.


peki neden aşk için, şans için, merhaba ve hoşçakal demek için öpüşüyoruz?

antropologlara göre birbirimize 80 milyon bakteri aktardığımız bu duruma dair iki teori bulunmaktadır. öncelikli teori öperek besleme denen yapıdan evrimleşen öğrenilmiş bir davranış olmasıdır, yani bebekler olarak doğuştan gelen bir dudak dokunuşuna sahip olduğumuz fikrinden kaynaklanmaktadır. öperek besleme olayı ise bazı kültürlerde annelerin bebeklerini ağızdan ağıza çiğnenmiş yiyecek geçirerek besleme yöntemidir. günümüz modern kültürlerinin bazılarında böyle bir uygulama olsa da artık çoğu toplumda bu uygulama görülmemektedir.

ikinci teori ise nasıl diğer canlılar kur davranışlarında bulunuyorlarsa partnerini yalama genital organlarını koklama ve flehmen hareketi gibi benzer bir davranış olduğu ve çoğu kültürde yer edinmiş bir ön hazırlık davranışı, yani çiftleşme (derin veya erotik öpüşme şekli) davranışı olabilir.


durum ne olursa olsun, öpüşme davranışı sadece insanlara özgü bir davranış olmamakla birlikte bonobo maymunları gibi primatlar sık sık birbirini öper, kedi ve köpek gibi hayvanlar birbirini ve başka hayvanları yalarlar ve onlara burunlarını sürterler. bazı böcek ve yumuşakçalar bile antenlerini oynatarak birbirine temas ederler. tabii bütün bu davranışların hepsi, öpüşmeden ziyade hayvanların birbirini bağlanma ve güven duygularını güçlendirir.

şimdiden herkese iyi öpüşmeler.

kaynak: 1 / 2