Neden Yeşil Renkli Bir Yıldız Yoktur?

Kırmızı, mavi, turuncu, beyaz ve sarı renkte yıldızlar var ancak neden hiç yeşil renkte olan yok? Buyrun açıklamaya.
Neden Yeşil Renkli Bir Yıldız Yoktur?

kırmızı, mavi, turuncu, beyaz ve sarı renginde yıldızlar vardır fakat yeşil renkte yıldızlar yoktur. bu olayı açıklayabilmek için önce renkleri nasıl gördüğümüzü açıklamak gerekir.

ışık bir cisme çarptığında, cisim ışığın bir kısmını soğurur ve kalan ışığı yansıtır. gözümüze çarpan ışık sayesinde cismin rengini algılarız. bir örnekle anlatayım: sarı bir kalem düşünelim. kalemi sarı görmemizin yegâne sebebi cismin sarı hariç diğer renkleri soğurmasıdır.

şimdi asıl konumuza dönelim. tüm yıldızlar, ne kadar sıcak olduklarına bağlı olarak belirli bir renkte parlarlar ancak bu, yıldızların tek renk bir ışık yaydığı anlamına gelmez. yıldızlar birkaç renk ışık yaymaktadır (bu bilgi önemli aklınızdan çıkarmayın). bir örnekle anlatmak isterim. kırmızı renkte bir yıldız öbür renklerde de ışık yayar fakat en çok yaydığı kırmızı renk olduğu için kırmızı gözükür.


gökkuşağında
yedi tane renk bulunur ve (aslında algılayabildiğimiz renkler desek daha doğru olur) tam ortada yeşil renk vardır. işte sorumuzun cevabına yaklaştık...

yeşil renk, görebildiğimiz spektrumun tam ortasındadır. yani yeşil renge yakın olan ışıklar (yukarda belirttiğim gibi bir yıldız tek renk ışık yaymaz) sarı ve maviye de yakın olduğundan, bunların bir tür karışımını görmüş oluruz ve bu yüzden, bu ışık çoğunlukla beyaz olarak görünür.

kaynak 1kaynak 2

Mars Neden Kızıl Renktedir?

İnsan Gözü Neden Sadece Kahverengi, Yeşil ve Mavi Renklerde Olabilir?