Netflix Dizisiyle Gündeme Gelen "Kokain Kraliçesi" Griselda Blanco Kimdir?

Netflix projesi Griselda adlı mini dizi ile hayatı ekranlara gelen ''kokain kraliçesi'' Griselda Blanco'nun hikayesi.
Netflix Dizisiyle Gündeme Gelen "Kokain Kraliçesi" Griselda Blanco Kimdir?

doğum yeri konusunda bazı karışıklıklar olsa da, bazı kaynaklar bu yeri blanco'nun vaftiz edildiği santa marta, kolombiya olarak vermektedir. yoksulluk içinde büyüdü ve suç yaşamının erken yaşlarda başladığı bildirildi. bazı rivayetlere göre 11 yaşındayken bir çocuğun kaçırılmasına yardım etmiş ve çocuğun varlıklı ailesinin fidyeyi ödemeyi reddetmesi üzerine onu ölümcül bir şekilde vurmuştur. ayrıca yankesicilik ve fahişelik yaptığı da iddia edilmiştir. henüz genç bir kızken, küçük çaplı bir suçluyla evlendi ve çiftin üç çocuğu oldu. ancak daha sonra boşandılar -blanco'nun birkaç yıl sonra cinayet emrini verdiğine inanılıyordu- ve 1970'lerin başında, sonunda evlendiği bir uyuşturucu kaçakçısı olan alberto bravo ile bir ilişkiye başladı. onun aracılığıyla kokain ticaretine dahil oldu. new york'u üs olarak kullanan çift, uyuşturucuyu amerika birleşik devletleri'ne sokmaya başladı. blanco'nun yaratıcılığının da yardımıyla - özellikle uyuşturucu kaçırmak için gizli bölmeleri olan iç çamaşırları yaptırdı - çift kapsamlı ve oldukça karlı bir operasyon yarattı. ancak uyuşturucu suçlamalarıyla karşı karşıya kalan blanco 1975 yılında kolombiya'ya döndü. o yıl kocasının para çaldığına inanmaya başladı ve çift arasında çıkan bir çatışma bravo'nun ölümüyle sonuçlandı. "kara dul" lakabının hakkını veren blanco'nun daha sonra üçüncü kocasını da öldürttüğü bildirildi.


1970'lerin sonunda blanco miami'ye taşındı ve burada "kokainin vaftiz annesi" olarak ün yaptı. rakiplerini ortadan kaldırmaya çalışarak, şehri kokain kovboy savaşları olarak bilinen bir şiddet dönemine sürükleyen küstah bir acımasızlık sergiledi. iddialara göre, birçoğu kendisinin icat ettiği söylenen motosikletli silahlı adamlar tarafından işlenen çok sayıda cinayet emri verdi. buna ek olarak, 1979 yılında yerel bir alışveriş merkezinde meydana gelen bir silahlı çatışma da dahil olmak üzere, cinayetlerin bir kısmı güpegündüz işlendi. böylesi bir şiddet ve keskin bir kurnazlıkla desteklenen blanco, dünyanın en zengin uyuşturucu kaçakçılarından biri haline geldi. raporlara göre, amerika birleşik devletleri'ne yılda üç tondan fazla kokain sokarak ayda yaklaşık 80 milyon dolar kazanıyordu. blanco suçlu kişiliğini benimsedi, özellikle oğullarından birine godfather serisindeki bir suç patronunun adını michael corleone verdi. ayrıca lüks evler ve hedonist partileri de içeren lüks bir yaşam tarzına sahipti.


rakipleri tarafından hedef alınan ve hayatından endişe eden blanco 1984 yılında kaliforniya'ya taşındı. ancak ertesi yıl tutuklandı ve 1975'teki uyuşturucu suçlamalarıyla yüzleşmek üzere new york'a götürüldü. 1985 yılında suçlu bulunarak en fazla 15 yıl hapis cezası aldı, ancak hapisteyken imparatorluğunu yönetmeye devam ettiği bildirildi. bu süre zarfında yetkililer, 200'den fazla cinayete adı karışan blanco'ya karşı ek suçlamalarda bulunmaya çalıştı.1994 yılında, tetikçilerinden biri olan jorge ayala'nın aleyhinde ifade vermeyi kabul etmesinin ardından blanco, eski bir infazcısının iki yaşındaki oğlunun babasının hayatına yönelik başarısız bir girişim sırasında öldürülmesi de dahil olmak üzere üç cinayetle suçlandı. savcılar idam cezası istiyordu, ancak ayala'nın savcılık bürosundaki sekreterlerle telefonda seks yaptığı ortaya çıkınca inandırıcılığı sarsıldı; kadınlardan biri suçlamaları reddeden savcının emriyle hareket ettiğini iddia etti. blanco 1998 yılında ceza indirimi karşılığında suçunu kabul etti ve altı yıl sonra serbest bırakılarak kolombiya'ya sınır dışı edildi. blanco'nun suç yaşamından emekli olduğu bildirildi, ancak 2012 yılında medellin'de bir kasap dükkanından çıkarken motosikletli silahlı bir adam tarafından öldürüldü.

hayattan daha büyük olan ve uyuşturucu dünyasında bu güce ulaşan az sayıdaki kadından biri olan blanco kitaplara, filmlere ve tv şovlarına ilham verdi.