Tarihin En Zengin Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar'ın Hayat Hikayesi

1949-1993 yılları arasında film gibi bir hayat yaşamış olan uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın hikayesi.
Tarihin En Zengin Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar'ın Hayat Hikayesi


iktidara yükseliş

bir çiftçi ve bir öğretmenin oğlu olan escobar, suç hayatına henüz ergenlik çağındayken başladı. bazı raporlara göre, ilk yasa dışı planı sahte diploma satmaktı. daha sonra karne üzerinde tahrifat yapmaya başlamış, ardından müzik seti kaçakçılığı yapmış ve yeniden satmak üzere mezar taşları çalmıştır. escobar ayrıca araba da çaldı ve bu suç 1974'te ilk tutuklanmasına neden oldu. kısa bir süre sonra, yerleşik bir uyuşturucu kaçakçısı haline geldi ve 1970'lerin ortalarında medellín karteline dönüşen suç örgütünün kurulmasına yardım etti.


mucho dinero (bol para)

gücünün zirvesindeyken medellín karteli kokain ticaretine hükmediyor, haftada yaklaşık 420 milyon dolar kazanıyor ve liderini dünyanın en zengin insanlarından biri yapıyordu. rapor edilen 25 milyar dolarlık servetiyle escobar'ın harcayacak bolca parası vardı ve harcadı da. lüks yaşam tarzı özel uçakları, lüks evleri (aşağıya bakınız) ve aşırı partileri içeriyordu. 1980'lerin sonunda, herhangi bir suçlu iadesi anlaşmasından muaf tutulması karşılığında ülkesinin 10 milyar dolarlık borcunu ödemeyi teklif ettiği bildirildi. ayrıca, 1992-93 yıllarında ailesi kaçak durumdayken escobar'ın kızını sıcak tutabilmek için 2 milyon dolar yaktığı bildirildi. ancak tüm çabalarına rağmen escobar bile bu paranın tamamını harcayamadı ve büyük bir kısmı depolarda ve tarlalarda saklandı. kardeşine göre, paranın yaklaşık %10'u, yani 2,1 milyar doları, her yıl ya fareler tarafından yeniyor ya da doğa koşulları tarafından yok ediliyordu. bazı durumlarda ise basitçe kayboluyordu.


hacienda nápoles

escobar'ın çok sayıda saray gibi evi vardı, ancak en dikkat çekici mülkü bogota ve medellin arasında yer alan hacienda nápoles (adını italya'nın napoli kentinden almıştır) olarak bilinen 7.000 dönümlük malikanesiydi. maliyetinin 63 milyon dolar olduğu söylenen bu arazide bir futbol sahası, dinozor heykelleri, yapay göller, bir boğa güreşi arenası, rakip bir kartel tarafından yok edilen klasik bir araba koleksiyonunun yanmış kalıntıları, bir uçak pisti, bir tenis kortu ve bir hayvanat bahçesi bulunuyordu (daha sonra anlatacağım). ön kapısının üzerinde abd'ye ilk uyuşturucu kaçışında kullandığı uçağın bulunduğu malikane daha sonra yerel halk tarafından yağmalandı ve şu anda popüler bir turistik cazibe merkezi.

ormanın kralı

escobar'ın özel hayvanat bahçesi filler, devekuşları, zebralar, develer ve zürafalar da dahil olmak üzere yaklaşık 200 hayvana ev sahipliği yapıyordu. hayvanların çoğu escobar'ın uyuşturucu uçaklarıyla ülkeye sokuluyordu. 1993'te ölümünden sonra hayvanların çoğu hayvanat bahçelerine nakledildi. ancak dört hipopotam geride bırakıldı. kısa sürede çoğaldılar ve 2016 yılına gelindiğinde bölgede 40'tan fazla su aygırı yaşıyordu. potansiyel olarak tehlikeli olan bu hayvanlar çiftliklere zarar verdi ve yerel halkta korku yarattı. yetkililer nüfusu kontrol altına almak amacıyla erkek su aygırlarını kısırlaştırmaya başladı.


robin hood

belki de sıradan kolombiyalıların desteğini kazanmayı uman escobar, robin hood lakabını almasına neden olan hayırseverlik çabalarıyla tanındı. yoksullar için hastaneler, stadyumlar ve konutlar inşa etti. yerel futbol takımlarına bile sponsor oldu. kolombiyalılar arasındaki popülaritesi, 1982 yılında ülkenin kongresinde yedek üyeliğe seçilmesiyle kanıtlandı. ne yazık ki, iki yıl sonra suç faaliyetlerini açığa çıkaran bir kampanyanın ardından istifa etmek zorunda kaldı. bu çabalara öncülük eden adalet bakanı bir suikast sonucu öldürüldü.


"plata o plomo"

escobar'ın sorunlarla başa çıkma yöntemi "plata o plomo" idi, yani "gümüş" (rüşvet) ya da "kurşun" (mermi). ilkini tercih etse de, ikinci seçenek konusunda hiçbir tereddütü yoktu ve acımasızlığıyla ün kazanmıştı. çok sayıda polis memuru ve hükümet yetkilisi de dahil olmak üzere yaklaşık 4.000 kişiyi öldürdüğü bildirilmektedir. 1989 yılında kartel, muhbir olduğu iddia edilen bir kişiyi taşıyan uçağa yerleştirilen bombanın patlatılmasından sorumlu tutuldu. yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti.

la catedral

1991 yılında escobar, kendi hapishanesini inşa etmesine izin verilmesi halinde yetkililere teslim olmayı teklif etti. kolombiyalı yetkililer şaşırtıcı bir şekilde -ya da belki de değil- kabul ettiler. sonuç lüks la catedral oldu. tesiste sadece bir gece kulübü, sauna, şelale ve futbol sahası değil; telefonlar, bilgisayarlar ve faks makineleri de vardı. ancak escobar la catedral'de iki kartel üyesine işkence edip öldürdükten sonra yetkililer onu daha az konforlu bir hapishaneye nakletmeye karar verdi. ancak nakledilmeden önce escobar temmuz 1992'de kaçtı. bu da bizi şu noktaya getirdi.


kral öldü

kaçışının ardından kolombiya hükümeti - abd'li yetkililerin ve rakip uyuşturucu kaçakçılarının da yardımıyla - büyük bir insan avı başlattı. 1 aralık 1993'te escobar 44. doğum gününü kutladı ve iddialara göre pasta, şarap ve marihuananın tadını çıkardı. ertesi gün medellin'de saklandığı yer keşfedildi. kolombiya güçleri binaya baskın düzenlerken escobar ve bir koruması çatıya çıkmayı başardı. bir kovalamaca ve silahlı çatışma yaşandı ve escobar ölümcül bir şekilde vuruldu. ancak bazıları escobar'ın kendi canına kıydığını iddia etti. tutuklanması halinde abd'ye iade edilme olasılığı bulunan uyuşturucu baronu bir keresinde "abd'de bir hapishane hücresi yerine kolombiya'da bir mezarı tercih edeceğini" söylemişti.

quora, allthatsinteresting.com, thehistoryville.com, instaread.co sayfalarından derlenmiştir.