New York Şehrinin Adının İlginç Hikayesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin en meşhur şehri New York'un ismi nereden geliyor?
New York Şehrinin Adının İlginç Hikayesi

amerikan yerlileri, onların dilinde tepe adası anlamına gelen manhattan adasında yaşayan ilk insanlardı. onlar yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşamıştı. bugün bu ada new york şehrinin merkezi konumundadır. şehirde hiç tepe yoktur, aynı zamanda yerli de kalmamıştır ama onların eski evi hala aynı isimle anılmaktadır.


1609 yılında, henry hudson isimli bir ingiliz half moon isimli gemisiyle hollanda'dan yola çıkıp atlantik okyanusu'na doğru yola çıkmıştı. amacı o zamanki birçok denizcide olduğu gibi hindistan'a ulaşmaktı. bunun yerine yolculuğu sonunda onu manhattan adası'na götüren bir nehir buldu. şimdi o nehre hudson nehri denmektedir.

Hudson

hudson ve arkadaşları orada manhattan yerlileriyle arkadaş oldu. akabinde adaya
hollanda'dan birçok insan daha geldi. bu gelen insanlar adanın güneyinde küçük bir kasaba inşa etti. bu kasabanın adına da new amsterdam dediler. ardından 1626 yılında, hollanda'dan peter minuit yerlilerden bütün manhattan adası'nı satın aldı. adam onlara 24 dolar değerinde elbiseler ve boncuktan kolyeler vererek bunu yaptı.

New Amsterdam haritası

1664 yılında ise, ingilizler hudson nehri'ne askerler gönderdi. onlar aynı zamanda, ingilizlerin manhattan'ı istediğini bir mektupla hollandalı devlet görevlisi peter stuyvesant'a bildirdi. peter mektubun ardından çok sinirlendi fakat ingiliz askerlerin çok kuvvetli olduğunun da farkındaydı. sonunda, hollandalılar new amsterdam'dan ayrıldılar ve ingilizler şehri ele geçirdiler.


şehrin kontrolünü ele geçiren ingiliz askerlerinin liderinin ismi duke of york idi bu yüzden ingilizler şehrin ismini onun da adını sembolize etmek amacıyla new york diye değiştirdiler. şehir bilindiği gibi yüzyıllardır ingilizlerin elinde kaldı. amerikalılar 1776 yılında bağımsızlık savaşı'nı kazanınca amerika birleşik devletleri kurulmuş oldu. bu tarihten itibaren 1784 yılına kadar new york amerika birleşik devletleri'nin başkenti olmuştur fakat sonradan bu değişmiştir. ilginçtir ki birçok insan hala bu şehri amerika'nın başkenti zannetmektedir.