Nijerya'da Yaptığı Katliamlarla Adını Duyduğumuz Boko Haram Neyin Nesidir?

İsmini haberlerde, genellikle öğrencilere yönelik korkunç saldırılar vesilesiyle duyduğumuz terör örgütü Boko Haram'ı temel bilgilerle bir tanıyalım.
Nijerya'da Yaptığı Katliamlarla Adını Duyduğumuz Boko Haram Neyin Nesidir?


nedir, ne değildir?

boko haram, nijeryalı ve şeriat yanlısı terör örgütüdür.

öncelikle kuran'ı tek kaynak sayan bir grup. islam'ın düz mantığını çözmüşler ve bizimkiler gibi kıvırmıyorlar. "kuran dünya düzdür demiştir, o öyle dediyse bize boko haram yemek düşer" diye direk söylüyorlar ne düşündüklerini.

ülkenin kuzeydoğusundaki maiduguri eyaletinde kurulmuşlar ve karargâhları da orada. örgütün günlük işleri arasında hristiyan köyleri basıp çoluk çocuk demeden katletmek, insanları kurşuna dizmek ve cuma namazına gitmeyen müslümanları falakayla uyarmak var.

Nijerya'nın konumu ve Boko Haram'ın buradaki faaliyet alanı.

batı eğitimine feci halde karşılar. insanları dinden uzaklaştırmak için düzenlendiğini düşündükleri hükümet destekli eğitimi (batı eğitimi gibi diyorlar) reddediyorlar. boko haram mensubu olsun olmasın birçok müslüman aile grubun bu propagandasından etkilenip çocuklarını okula göndermiyorlar. boko haram'ın ise örgüt kampı bir okul. içinde hem cami hem okul bulunan bir yer yaptırmış boko haram'ın lideri muhammed yusuf. komşu ülkelerden bile gelen var.

devlete karşı da eylemleri var, polis karakollarına falan saldırıyorlar. 2009'da bir tanesi o kadar büyük çaplı bir saldırı olmuş ki, nijerya sokakları kan gölüne dönmüş, yüzlerce militan öldürülmüş halk ise şehirden kaçıp gitmiş. dönüm noktası sayılabilecek bir şekilde örgüt lideri muhammed yusuf yakalanıp kurşuna dizilmiş, televizyonlarda gösterilmiş. boko haram dağılacak gibi olsa da ayakta kalabilmiş.

isimlerinin anlamı nedir?

boko haram, nijerya'nın hausa kabilesi mensupları tarafından teşkil edilmekte olan pejmürde terörist grubun çok derin manalar ihtiva eden adıdır. kabile dediysem öyle bir avuç insan değil, 60-70.000.000'luk bir halktan bahsediyoruz. büyük bölümü çok katı şeriatla yönetilen eyaletlerde yaşayan, radikal yönelimli bir halk.

çok derin manaya gelince:

boko = islami usulde olmayan her türlü eğitim anlamına geliyor. hmmm. nasıl yani? islami usullere göre kesimi duymuştuk ama eğitim? boko kelimesinin "book"tan geldiğini, bu vatandaşları book ile ilk tanışmalarının yüzyıllar önce başlayan ve hala amansızca devam eden misyonerlik faaliyetleri ile olduğunu, ve ülkenin her köşesindeki misyoner okullarının batıdan çok daha şiddetli biçimde kiliseye ve çeşitli radikal hristiyan cemaatlere yönlendiren bir eğitim sistemi izlediğini bilmesem bana da garip gelirdi doğrusu. misyoner okulları da neyin nesi lan diyenleri kulağı tersten gösterip gülen okullarını incelemeye davet ediyorum. diğer kelime kolay; haram = bildiğimiz haram.

yani bir terör örgütü düşünün eylemleri kilise bombalamak, hristiyan köylüleri kılıçtan geçirmek, ara sıra devlet kurumlarını tarumar etmek, halka korku salmak ve ismi de "eğitim haram".

ondan sonra diyorlar ki toplum mühendisliği diye bir şey yok...

Boko Haram zulmünden kaçan ailelerin kaldığı kamptan bir kare.

ilginç bir not

2015'te nijerya'da yakalanan ve ordu tarafından sorgulanan bir komutanı, islam'ın önemli vecibe ve ibadetlerini bilmediğini itiraf etmişti. kapitalizm, enerji kaynakları kontrolü ve jeopolitik güç savaşları nedeniyle dinlerin bile tamamen araçsallaştığı bir çağda yaşıyoruz. eminim birkaç yıl sonra ışid'in de böyle bir şey olduğu ortaya çıkacaktır.

http://www.hurriyet.com.tr/…asirtan-itiraf-30157004

özetleyecek olursak

boko haram, ismi "batılı eğitim haram" anlamına gelen, tıpkı ışid gibi selefilik anlayışını benimseyen radikal bir dini örgüt. kuran ve hadislere yapılacak herhangi bir "masum" müdahaleye karşıdırlar. peygamberin yaşamını taklit eder, toplumsal yapıyı da o zamana uygun hale dönüştürmeyi isterler. felsefe ve matematik öğrenmek haramdır, kaşıkla yemek yemek haramdır. fikri öncüleri osmanlı dönemindeki kadızadeliler olarak kabul edilebilir.