Norveç'in Seks Hayatı Kötü Giden Vatandaşlara Seks Oyuncağı Dağıtması

Norveç hükumeti, sağlık sorunları yüzünden seks hayatı sekteye uğrayan vatandaşlarına sosyal ve sağlık bütçelerinden harcayarak türlü seks oyuncakları dağıtıyor.
Norveç'in Seks Hayatı Kötü Giden Vatandaşlara Seks Oyuncağı Dağıtması

norveç'te düzenli ve tatmin edici bir seks hayatının; ömrü uzattığı, depresyonu önlediği, iş hayatında verimliliği ve dolayısıyla milli hasıla ile devlet gelirlerini arttırdığı tarzında bir fikir kabul görüyor. devlet yetkilileri de bu şekilde düşündüklerinden, sağlık sorunları yüzünden seks hayatı sekteye uğrayanlara devlet sosyal ve sağlık bütçelerinden harcayarak türlü seks oyuncakları dağıtıyormuş. (kaynak)

ulusal radyo tv sitesinde yayınlanan bu yazıya göre bu uygulamanın başladığı 2015 yılından bu yana bu konudaki giderler üç misli artmış. beş milyon kişilik norveç'te geçtiğimiz yılın cinsel oyuncak masrafı on milyon kron (yaklaşık bir milyon dolar) tutmuş.

yılda yaklaşık dört bin kişiye bu şekilde yardım ediliyormuş. tipik oyuncak bir kaç yüz kronluk bir dildo veya penis yüzüğü olabiliyormuş. omurilik sakatlanması yüzünden sertleşme sorunu yaşayan erkekler için on bin kronluk özel titreşimli alet bile varmış. en çok gönderilen, havayı emerek sertleşmeye yardım eden penis pompaları imiş.


kural basit; bu tip yardıma hak kazanmak için bu sorundan en az iki yıldır muzdarip olman, doktorunun durumunun tedaviyle düzelmeyeceği, oyuncağın gerekli olduğu ve işe yarayacağı yönünde görüş belirtmesi gerekiyormuş.

yerli ve milli seks oyuncağı... sanırım günün birinde bu uygulama ülkemize de geldiğinde; yerel üretim, devlet siparişiyle üretilip, ulusal bütçeden ödenerek satın alınıp ihtiyaç sahibine gönderilen her hangi bir oyuncak olabilir. belki bazılarının evladiyelik aile yadigarı, bazılarının bit pazarında az kullanılmış, bazılarının geleceğin müzelerinde gururla veya ibretlik sergilenir olduğunu görebiliriz.