Novak Djokovic, Avustralya'dan Neden Sınır Dışı Edildi?

Avustralya Açık tenis turnuvası için Avustralya'ya giden dünya 1 numarası Novak Djokovic'in ülkeye girişine izin verilmedi ve sınır dışı edildi. Tüm dünyada gündem olan bu karışık süreci özetleyelim.
Novak Djokovic, Avustralya'dan Neden Sınır Dışı Edildi?

aklı karışanlar için djokovic'in yaşadığı komik süreci açıklayalım:

avustralya hükümeti ve avustralya açık yönetimi eylül 2021’de aşısız oyuncuların turnuvaya katılmasını yasaklayan kararı duyurdu.

aşı olmasında tıbbi olarak sakınca bulunan sporcular, turnuva yönetimi ve victorya yerel yönetiminden muafiyet belgesi talep etti ve belgeyi aldılar. djokovic de bu belgeyi aldığını ve turnuva katılmak üzere yola çıkacağını duyurdu:

“tatilde sevdiklerimle harika kaliteli zaman geçirdim ve bugün muafiyet izniyle down under'a gidiyorum. haydi bre 2022!”


bu belgeyi almak turnuvaya katılma izni verse de, valizinizde getirdiğiniz muzun içindeki böceğin avustralya ikliminde bulunmaması ve yayılması halinde açabileceği milyarlarca dolar zararı hesaplayan avustralya sınır güvenliği pek tabii ki yanınızda getireceğiniz virüs ile milyonlarca avustralyalıyı hasta edebilme ihtimalinizi de göz ardı etmeyecekti ve öyle de oldu.

bu yüzden başbakan scott morrison çıktı ve şu açıklamayı yaptı: "aldığı tıbbi muafiyet için durumunu kanıtlamak için göstereceği belgeleri incelemeyi bekliyoruz. eğer kanıtlar yetersiz ise novak djokovic de herkesle aynı muameleyi görecek ve ilk uçakla evine dönecek. novak djokovic için özel bir uygulama yapılmayacak."


sonunda novak, avustralya topraklarına vardı ve belgelerini görevlilere teslim ettikten sonra incelenmesi ve tabii ki diplomatik trafik nedeniyle 7 saat kadar havalimanında özel bir odada beklemek durumunda kaldı.

önce babası çıktı ve “neler döndüğünü bilmiyorum. oğlumu 5 saattir esir tutuyorlar. eğer yarım saat içerisinde salmazlarsa sokaklara döküleceğiz. bu herkes için savaştır.” dedi.

bu lafın avustralya’da büyük yankıları oldu. ordu sokaklarda güvenli noktahahahha… yok lan öyle değil… kimse umursamadı tabii ki… baktılar, novak’ın babası ile olmuyor bu iş; bu sefer sırbistan cumhurbaşkanı devreye girdi ve instagram’dan

“novak djokovic ile telefon görüşmemi yeni bitirdim. novak'ımıza tüm sırbistan'ın yanında olduğunu ve yetkililerin dünyanın en iyi tenisçisinin tacizini mümkün olan en kısa sürede durdurmak için tüm önlemleri aldıklarını söyledim. sırbistan, uluslararası kamu hukukunun tüm normlarına uygun olarak adalet ve hakikat için novak djokovic için savaşacak.” buyurdu.


bu açıklama novak’ın babasının açıklamasından daha da büyük bir soruna sebep oldu. her majesty queen elizabeth ii hemen ülkece teyakkuza geçilmesini ve buckingham sarayı’nın kapılarının kilitlenmesini emretti. avustralya valisini derhal londra’ya geri çahahahhaha…

yok lan yok böyle bir şey… ilk başta herkes "acaba novak yakın tarihte hastalandı ve iyileşti bu yüzden mi ısrar ediyor?" diye düşündü. doğru ya belki de kişisel verilerim de kişisel verilerim diyerek bu bilgiyi açıklamak istemişti. ancak öyle olmadığı inceleme sonucunda ortaya çıktı. beyefendi "mağdurum ben mağdur" diyen küçük kızımız kadar mağdurmuş.

avustralya başbakanı scott morrison tweet attı ve şunları söyledi: “djokovic beyefendinin vizesi iptal edildi. kural kuraldır, özellikle sınır politikamızın avustralya'nın en düşük covid-19 ölüm oranlarından birine sahip olmasında kritik bir önemi var. tedbirli olmaya devam ediyoruz.”

ne demiştik? güney afrika’dan muz kabuğuna binip gelebilecek böcek üzerinden milyarlarca dolar zarar hesabı yapan bir ülke bırak binlerce ya da milyonlarcasını, bir tek avustralyalının hayatını bile riske atıp alır mı seni içeri? almaz… almadı da zaten...

son aşamada novak’ın avukatları kararı temyiz edeceklerini belirttiler. avustralya hükümeti de “tabii canım, neden olmasın. yasal hakkınız” dedi. ancak djokovic’in bu süreçte ülkede kalmasına izin vermediler ve yallah sırbistan’a dediler. gün içerisinde uçağına bindirilecek ve geri gönderilecek.

asıl kıyamet bundan sonra kopacak, zira "novak djocovid" bu işi lastik gibi uzatıp duracak. haksız olan kendisi olsa da antipatikliğinin nirvanasına ulaşmadan bırakmayacak bu süreci.

Flickr/Beth Wilson

kendisine ayağını denk almasını öneririm. sarsmaya kalktığı şey, dünyanın en güçlü insanının (long may she reign) otoritesi. ameliyatlı yerine falan gelirse 1 numara falan demez, çeker üstüne çizgiyi. avustralya açık yetmiyormuş gibi bir daha wimbledon’a da adım atamaz, sonra fransa açık ve abd açık'ta takılır durur...

ek olarak, avustralya'dan sınır dışı edildiğinizde üç yıl boyunca ülkeye girişininiz yasaklanıyor. bu karar büyük ihtimal kendisine uygulanmayacak ve kıyak geçilecek. konuyu uzatırsa ve avustralya'nın kötü reklamını yapmaya kalkarsa gayet de uygulayabilirler. bu da aklında olsun.