Ocağına İncir Ağacı Dikmek Deyimi Nereden Geliyor?

Gündelik hayatta sık sık kullanılan bu deyim, sanılanın aksine soyut değil. Kendisi gerçeklerden yola çıkıyor...
Ocağına İncir Ağacı Dikmek Deyimi Nereden Geliyor?

ocağına incir ağacı dikmek... çok kullanılan bir deyip olmakla birlikte ilginç hikayesi vardır. gelin şimdi hep beraber öğrenelim. bir evin yakınlarına incir ağacı dikmek o evi yıkmaktır, nasıl mı?

incir ağacının kökleri çok sağlamdır ve önüne ne çıkarsa tahrip ettikten sonra evin temellerine ulaşıp büyük zarar vermektedir. öyle ki evin su borularını dahi delip geçer sonra da su neredeyse ona ulaşmaya devam eder. böylece bulunduğu yerleşim yerlerinde yıkım oluşturma ve tahribat ihtimali artar.

“ocağına incir ağacı dikmek” cümlesi bundan dolayı deyim haline gelmiş ve dilimize yerleşmiştir.

incir suyu çokça seven ve kökleri uzun ve dayanıklı bir ağaç olduğundan özellikle beton kanalizasyon borularının bir numaralı düşmanıdır. kökleri boruları delerek içeri girer, size de epeyce büyük bir masraf çıkarır. bir evin bahçesindeki incir ağacının yan yana 3 evin kanalizasyon borularını tıkadığı ve patlattığı tarafımdan görülmüştür. özetle bu deyim mecazi anlamının yanında gerçek bir anlam da içermektedir ve dolayısıyla evlerin yakınlarına incir ağacı dikmekten kaçınılmalıdır.

ocağına incir ağacı dikmek bedduasına dair, girit göçmenleri arasındaki inanış da şöyledir:

bebeğini emzirmeyi bırakan anne, memesinden sağdığı az miktardaki sütü, bir incir ağacının dibine döker ve 'şimdi veriyorum, bir daha çocuğum olduğunda senden alacağım' dermiş. incirin dalını kırınca akan süt de bu dileğin yerine geldiğine bir işaretmiş.

hristiyanlıkta da incir ağacının uğursuz kabul edilmekte. inanışa göre, isa’yı ele veren yahuda iskaryot, isa’nın çarmıha gerilmesinden sonra pişman olur ve kendisini bir incir ağacına asarak intihar eder....