Ölmekte Olduğunu Bilmesine Rağmen Sahnelerde Kalmaya Çalışan İdol: Lemmy Kilmister

Motörhead'in lideri Lemmy'nin son günlerini odağına alan keyifli bir yazı.
Ölmekte Olduğunu Bilmesine Rağmen Sahnelerde Kalmaya Çalışan İdol: Lemmy Kilmister

ian lemmy kilmister, 5 sene önce bugün kaybettiğimiz büyük metal ve rock müzik idolüdür. 24 aralık 2015 tarihinde 70. doğum gününü kutladı, 26 aralık 2015 tarihinde kanser teşhisi koyuldu, 28 aralık 2015 tarihinde ise vefat etti. kendisi hakkında ne kadar çok şey söylesek de hep eksik, hep anlatılmayan bir şeyler kalacak. ben de naçizane bu yazımda, lemmy kilmister'ın son günlerini, ölüyor olmasına ve bunu bilmesine rağmen son saniyesine kadar sahnelerde kalmak için nasıl dirayet ve direnç gösterdiğini anlatmaya gayret edeceğim.

şu an kaynağını hatırlayamıyorum ancak kendisinin bir sözü vardı, "hastanede berbat ve zavallı bir halde değil, evimde ailemle birlikte video oyunu oynarken öleceğim." diye. kendisi muhtemelen çok hasta olduğunu biliyordu. vefat ettiği sene olan 2015'in sonbaharında birkaç konseri tamamlayamadığında dahi son anına kadar hep müzik yapmak istedi. kanser teşhisi 26 aralık tarihinde koyuldu ama gördüğümüz üzere taa eylül, ekim hatta o senenin yaz aylarında bile durumu pek iyi değilmiş. mesela 17 temmuz 2015 tarihinde ispanya'da verdikleri şu konsere bakarsanız, o zamanlar bile şarkı söylenmekte zorlanmaya başladığını rahatlıkla fark edersiniz.

Motörhead - Live @ Resurrection Fest 2015 (Viveiro, İspanya'da son konser)

esas olarak problemler ise ağustos sonu, eylül başı gibi başladı. esas olarak haberlere düşen konser ise buradaki konser oldu. lemmy kilmister sahneye çıktı, birkaç parçayı normal motörhead hızının çok çok altında çaldılar ama sonrasında konseri yarıda kesmek zorunda kaldılar. lemmy kilmister bir süre sonra elinde bastonu ile sahneye gelerek "çalmak istiyorum ama yapamıyorum. bir sonraki sefere, olur mu?" diyerek seyirciyi selamladı ve sahneden indi.

Motörhead - Metropolis 09/02/2015 - Lemmy demasiado enfermo para tocar RIP LEMMY

peki son konseri hangisiydi?

düşünün ki ölüyorsunuz, daha o senenin yazından itibaren baş gösteren nefes alma problemleriniz performans yapmanızı engelliyor. ancak kendisi müzik yapma tutkusundan asla vazgeçmeyip, konserlerini yapmaya devam ediyor. setlist'e göre lemmy kilmister'ın çıktığı son konser 11 aralık 2015 motörhead berlin konseri idi. bilindiği üzere 1975'de kurulan motörhead, lemmy kilmister'ın vefat ettiği sene olan 2015'te 40. yılını kutluyordu ve bu konser de "40th anniversary tour" kapsamında düzenlenmişti. konserin son durağı ise berlin idi. 19 ağustos 2015'te başlayan bu turne kapsamında amerika birleşik devletleri'nde 18, almanya'da 8, isveç'te 2, kanada'da 2, norveç'te 1 ve finlandiya'da 1 konser verebildiler. yalnız şöyle de garip bir istatistik çıktı: 32 konser verirken, 28 konseri de (neredeyse yapabildiklerine yakın) iptal etmek zorunda kaldılar. tabii bunların sebebi de lemmy kilmister'ın sağlık sorunlarıydı.


fakat öyle ya da böyle lemmy kilmister bir şekilde büyük zorluklarla kurduğu motörhead'in 40. yıl turnesini bitirebilmeyi başardı. 11 aralık 2015'te turne bitti, 28 aralık 2015 tarihinde ise lemmy kilmister vefat etti. bu şekilde son konserini vermiş ve grubunun 40. yıl konserlerini de görüp, bitirdikten sonra vefat etmişti.

kendisi benim için çok ayrı bir yerde. açık ara en sevdiğim müzik grubunun yaratıcısı olarak en sevdiğim müzik figürü ve ikonu diyebilirim. rock and roll müziğin tanımlanabileceği tüm kuralları kendi bünyesinde ihtiva edip, buna göre yaşayan; egoist davranmayıp, "daha büyük bir eve taşınınca daha iyi şarkılar mı yazacağım? burası bana yetiyor hem de çok uygun bir kira artışı var. bu çevrelerde buna yakın bir ev bulamam. gitmek istediğim her yere çok yakın." diyen bir insandı.

değişik de bir yapıya, değişik bir kafaya sahipti

mesela ölmeden 3 ay önce the guardian'da yayınlanan bir röportajında şöyle bir başlık bulunmakta: "motörhead'in frontmani lemmy kilmister, sağlık savaşında yaşam tarzını değiştirdi. viskiden votkaya geçti." yani gerçekten bu tarzda yaşayan, hayata bu gözle bakan bir insanın müzik sektörüne kattığı işler de bambaşka oluyor. en önemlisi de yaşadığı hayatı bizzat kendisinin tasdik etmemesi. lemmy the movie isimli belgeselde, "yaşadığım hayata kimseyi özendirmek istemem." demesi bile aslında nevi şahsına münhasır bir insan olduğunu ve bunun özenilecek bir yaşam olmadığını göstermektedir. şu an kim olduğunu hatırlayamıyorum ancak bir grubun bas gitaristi, "bir gün stüdyoya girdiğimizde, miksaj masasının ayarlarının standart hale getirilmediğini gördüm. muhtemelen bizden önceki grubun işi çok geç bitmişti ve ayarları düzeltemeden gitmişlerdi. dışarıya çıkıp 'bizden önce hangi grup kayıttaydı?' diye sorduğumda 'motörhead' cevabını aldım. bu beni çok heyecanlandırmıştı. hemen bas gitarımı amfiye bağladım ve bas gitarın tonunu denemek istedim. bok gibi bir ton aldım." demişti. işte nevi şahsına münhasır derken tam olarak bundan bahsediyorum. lemmy'nin hareketleri, motörhead'in yaptığı müzik, lemmy'nin bas gitar tonu tamamıyla o'na aitti. başka birisi yapınca ya da kullanınca epey eğreti ve alakasız duruyordu.

son olarak, lemmy kilmister'ın çeşitli yerlerde söylediği birkaç aforizmayla yazımı sonlandırmak istiyorum

"şu ana kadarki hayatım boyunca 2 tip insan keşfettim: sizinle olanlar ve size karşı olanlar. bunları tanımayı öğrenin çünkü bunlar sıklıkla ve kolaylıkla birbirlerine karıştırılabilir."

"pişman olmam. pişmanlık, saçmadır. pişman olmak için çok geç çünkü o’nu çoktan yaptın, değil mi? hayatını yaşa. bunu değiştirmeyi dilemenin bir mânâsı yok."

“ölüm kaçınılmaz, değil mi? benim yaşıma geldiğinizde bunun daha fazla farkına varıyorsunuz. bununla alakalı endişelenmiyorum, bunun için hazırım. öldüğümde, yaptığım en iyi şeyi yaparak ölmek istiyorum. eğer yarın ölseydim, bundan şikayet edemezdim. gerçekten güzel bir hayat yaşadım. “

“insanların, senin yaşlı olduğuna karar verdikleri bir noktada olmalarına anlam veremiyorum. ben yaşlı değilim ve yaşlı olduğuma karar verene kadar da yaşlı olmayacağım.”

“görünüşe göre yeni cesur dünyamız, gençliğime göre daha az eğitimli, daha az manevi ve daha az toleranslı hale geliyor.”

“eğer bir şey yapmadıysan, bu senin için iyi bir şey değil. bu çok sıkıcı bir yaşam olurdu. hayatta güzel olan her şey tehlikelidir. bunun farkına varmadın mı? böyle düşünen bir hergeleyi bulmak istiyorum.”

“eğer bir rockstar olmak istiyorsan, ol. insanlar, kapıdaki bir diğer adamı sahnede görmek istemiyorlar; o’nlar, başka bir gezegenden olan birisini görmek istiyorlar. şu anki sıradan yaşamında tanışmadığın birisini görmek istiyorsunuz. “

“dinler ile alakalı ilgi çekici olan tek şey, katledilen insan sayısıdır. nazizm ve komünizm de birer dindir, bu konuda hata yok.“

“benim etiğim: “ye, iç ve mutlu ol çünkü yarın öleceğiz.” istediğin kadar dikkatli olabilirsin, elbet bir gün öleceksin. peki o halde neden eğlenmiyorsun?”

“insanlar öldüklerinde daha iyi birisine dönüşmezler. sen sadece o’nlar öyle olmuş gibi konuşursun.”

“sen sadece devam etmelisin, her şey kendiliğinden çözülecektir.”

“eğer rock and roll için çok yaşlı olduğunu düşünüyorsan, zaten öylesindir.”

ayrıca loudwire, 4 gün önce, lemmy kilmister'ın doğum günü vesilesiyle bir fotoğraf albümü hazırladı. 1973 senesinden başlayarak bugüne kadar gelen ve özel bir seçkiyle hazırlanan bu albümü incelemek için bu bağlantıya bakabilirsiniz: loudwire - see photos of lemmy kilmister through the years

kaynaklar:

the guardian - lemmy: ‘apparently ı am still indestructible’
setlist.fm - 11 december 2015 motörhead berlin, germany concert
(en) wikipedia - 40th anniversary tour
türk gitar - lemmy kilmister konseri yarıda kesti
bbc.com - lemmy dies aged 70 after cancer diagnosis
loudwire - see photos of lemmy kilmister through years