Once Upon a Time in Hollywood Filmi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

Quentin Tarantino'nun 2019'da vizyona giren filmi Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood'da) hakkında muhtemelen duymadığınız yapım notları.
Once Upon a Time in Hollywood Filmi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

- brad pitt'in söylediği 'you're rick fucking dalton. don't you forget that' repliği tamamen doğaçlama/emprovizedir.


- sharon'ın kendisinin oynadığı 1968 yılı yapımı 'altın hırsızları' filmini sinemada izlemeye gittiği sahnede yapımcılar margot robbie'nin gözükeceği yeni sahneleri çekip perdede göstermektense orijinal filmi göstermeyi tercih etmişlerdir. kısacası sahne sırasında perdede gözüken gerçek sharon tate'tir.


- restauranttaki (el coyote) yemek sahnesinde sharon tate ve jay sebring, beverly bulvarında bulunduğunu söyledikleri ve erotik/porno film gösterimi yapan bir sinemadan bahsederler. gerçekten de bahsi geçen adreste o tarihlerde 'eros' adlı erotik film gösterimi yapan bir sinema salonu vardır. aynı sinema, günümüzde de faaliyetini sürdürmekte ama artık arşiv film gösterimi yapan özel bir sinema salonu olarak varlığını devam ettirmektedir. salonun şu anki adı 'the new beverly'dir ve sahibi quentin tarantino'dur.

- filmdeki cadillac 'michael madsen'a aittir ve filmde madsen'dan daha fazla gözükmektedir. aynı cadillac, tarantino'nun 1992 yılı yapımı filmi olan 'rezervuar köpekleri'nde madsen tarafından kullanılmış olan arabadır.


- filmde 'sharon tate'i canlandıran 'margot robbie' sharon tate'e ait gerçek mücevherleri takmaktadır. sharon tate'in kız kardeşi debra ona mücevherleri film çekimleri için vermiştir.

- filmde sharon tate (margot robbie), bulvar üzerindeki bir kitapçıya girer. kitapçıdaki sahnede, robbie'nin yaklaşarak dokunduğu obje, 1941 yılı yapımı 'malta şahini' filmindeki orijinal 'malta şahini' heykelciğidir. gerçek hayatta leonardo dicaprio'ya aittir. dicaprio, heykelciği bir açık arttırmada $350.000'a satın almıştı.

- bruce lee'nin kızının, çin ulusal film kurulu'na yaptığı şikayetin incelenmesi üzerine filmin çin'de sinema salonlarında gösterimine izin verilmemiştir. eğer yasaklanmasaydı, tarantino'nun çin sınırları içinde gösterime giren ilk filmi olacaktı.


- tarantino, halen hayatta olan roman polanski ile film hakkında hiçbir görüşmesinin olmadığını söylemiştir.

- gerçek hayattaki katiller olan charles manson ve takımının hedefindeki ünlülerden biri de dönemin en ünlü simalarından biri olan steve mcqueen'dir (filmde damien lewis canlandırır). katliamın yapıldığı gece steve mcqueen de tate'in davetlileri arasındadır ama son anda gitmekten vazgeçmiştir.

- luke perry'nin son filmidir. 2019 şubat'ında felç geçiren perry, 4 mart 2019'da hayatını kaybetmiştir. vasiyeti üzerine cesedi yakılmıştır.


- tarantino, önce roman olarak başladığı senaryonun yazımını beş yılda bitirebilmiştir.

- filmin konusu 1969 yılında geçmektedir. filmin başlarken görünen 'the columbia pictures' logosu da 69 yılında geçerli olan logodur. yeni logo kullanılmamıştır.


- gerçek olmayan, tamamiyle kurgusal marka 'red apple' sigaraları tarantino'nun her filminde vardır.


- son sahnede 'cliff', eve saldırıya gelenlerden biri olan ve spahn çiftliğinden hatırladığı 'tex manson'ın adını bir anda çıkaramaz ve bunun üzerine tex ona 'i'm the devil and i came here to do the devil's business' sözüyle yanıt verir. bu replik aslında gerçek hayatta gerçek tex watson'ın cinayetlere başlamadan önce kurbanlara söylediği cümlenin kelimesi kelimesine aynısıdır.

- margot robbie'nin gözleri mavi renktir. filmde sharon tate'i canlandırdığı için kahverengi kontak lens kullanmıştır.


- tarantino filmleri içerisinde, karakterlerin silahla (tabanca, tüfek vs.) vurulmadığı tek filmdir. filmde silahlar yalnızca, film içinde gösterilen eski film sahnelerinde görülmektedir.

- al pacino ve dicaprio'nun beraber çalıştığı ilk filmdir.


- cliff booth'un, rick'in evine bozuk anteni tamir etmek için gittiği sahnede, takım odasının kapısında rick'in son sahnede kullanacağı 'alev silahı' açıkça gözükmektedir.

- quentin tarantino'nun kendi ifadesiyle film, onun l.a. (los angeles) a yazdığı bir aşk mektubudur.

- 'george spahn' rolü için burt reynolds ekibe mayıs 2018'de dahil olmuş ama sahnesinin çekimleri yapılamadan ölmüştür. yerine bruce dern rolü almıştır.


- rick dalton karakterinin italya'da geçirdiği zamanlarla alakalı sahnelerden birinde tarantino'nun eşi 'daniella pick' cameo yapar.

kaynak : imdb, rottentomatoes, wikipedia, britannica.com (çeviriler bana aittir)

Once Upon A Time In Hollywood'u Anlamanızı Kolaylaştıracak Bir Alt Metin Analizi