Onurlu Japonların İntihar Yöntemi Harakiri Tam Olarak Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Harakiri nedir? Nasıl yapılır? Esasında başka bir ritüelin final aşaması olan bu klasik ritüeli inceliyoruz.
Onurlu Japonların İntihar Yöntemi Harakiri Tam Olarak Nasıl Gerçekleştiriliyor?
iStock

Nedir?

harakiri... diğer bir adıyla seppuku. samuraylar bushido felsefesi gereğinde onur ve namus için yaşarlar. harakiri onurunu ve namusunu kaybetmiş bir samuray için öteki dünyaya "arınarak" gitme ritüelidir.efendisini kaybeden kimi roninlerinde harakiri yaptığı görülür.kimi klanlar savaşta esir ettikleri samuraylara harakiri yapmasına izin verirdi. bushido ya göre onuru ve namusunu yitirmiş bir kişi kendini "arındırmazsa" kişiliğini kaybedip dalalete düşer. sapkınlığa düşen bir samuray kendi olamaz, şüphe ve inançsızlığa sürüklenir.


harakiri şöyle yapılır

öncelikle harakiri tek başına gerçekleştirilen bir ritüel değildir. mutlaka yardımcı olmalıdır.yardımcının görevi ritüel tamamlandıktan sonra harakiri yapan kişinin kafasını uçurmaktır. bu yüzden yardımcı kişiler tecrübeli samuraylardır.

samuray dizleri üstüne çöker, kendi kılıçlarından en küçüğü tantoyu (tanto zaten harakiri için taşınır) sağ eliyle kavrayarak bağırsaklarına batırır, sonra tantoyu vücuduna saplı bir şekilde sağa çeker.eğer samuray ölmediyse tantoyu midesine doğru çeker. aşırı kan kaybı ve bağırsaklarının dökülmesi sonucunda tam yere kapaklanıp ölecekken, yardımcı samuray kellesini uçurur.


sengoku döneminin barışla sonuçlanmasıyla bu kanlı eylem değiştirilmiş. şöyleki samurayın harakiri yaparken tanto taşımasına gerek yoktur. tanto yerine yelpaze kullanılır. yelpazeyi karnına doğru götüren samurayın kafası yardımcı samuray tarafından kesilir.

harakiri ritüeli 2. dünya savaşı'nda japonların savaş pilotlarına "kamikaze" dalışıyla benzeştirilir. kamikaze farklı gibi olsa da kendi arınmasını düşmana son anda kayıp verdirmesiyle bushidoya itaat edilmiş olur. öyle ki japon savaş pilotlarına katana bile verilirdi.