Orada Yaşayan Birinden: Hindistan'ın Günlük Yaşamına Dair İçeriden Bilgiler

Hindistan nasıl bir ülke? Milli marşı nasıldır, insanları neyi nasıl düşünür, nasıl yaşar? Bu tarz sorulara cevap veren bir yazı.
Orada Yaşayan Birinden: Hindistan'ın Günlük Yaşamına Dair İçeriden Bilgiler
iStock

türkiye'de pek bilinmeyen ve bundan dolayı da yanlış tanınan masallar ülkesi. buradan bir arkadaş edindim kendime, birkaç haftadır konuşuyoruz ve arada merak ettiklerimi soruyorum. o cevapları klasik vikipedi bilgileriyle derleyerek hakkında ufak bir bilgilendirme yazısı yazacağım, umarım faydalı olur.

başkenti yeni delhi olup resmi dilleri hintçe ve ingilizce'dir. bunun yanı sıra sadece hükümet tarafından bölgesel dil olarak tanınmış 22 dil bulunur ki bunların çoğu da güney bölgesindedir. oraya daha sonra geleceğiz. toplamdaysa 447 farklı dil konuşulur bu ülkede, öyle de çılgın bir yerdir.

ülkenin mottosu "satyameva jayate" yani 'gerçek daima kazandırır'dır. jana gana mana isimli milli marşları türkçe altyazılı olarak bu linkten dinlenebilir:


siyasi durumu

brezilya, almanya ve japonya'yla birlikte birleşmiş milletler'de birbirini desteklemek üzere kurulmuş olan g4 ülkeleri topluluğuna üyedir. bunun yanı sıra ingiliz uluslar topluluğu'na üyedir. bu üyelikten dolayı hindistan vatandaşları için diğer kolonilerde oturma ve çalışma izni almak daha kolaydır ve avustralya ülkeden kaçmak isteyenler için cazip bir nokta olarak görülmektedir. 2016 yılı verilerine göre avustralya'da 619 bin hindistan kökenli insan yaşamakta olup bunların neredeyse tamamı gene hindistan doğumludur. öğrenciler bu sayıya dahil değildir.

ülkemizdeki genel kanının aksine doğu bloğuyla iyi ilişkileri yoktur. biricik cahillerimiz tarafından sürekli yapılan üçüncü dünya savaşı taraf listelerinde çin'in altına yazılan ilk ülke olsa da aslında durum tam tersidir. çin, keşmir sorununda pakistan'ı desteklediğinden hindistan'la araları epey bozuktur.

inançlar

hayır, hintliler ineklere tapmazlar. inek yememelerinin sebebi bu hayvanlara, yavrularına vermek için ürettikleri sütü insanlarla paylaştıkları için kutsiyet atfetmeleridir. tavuk ve balık eti koyu dinci olan brahmanlar'a yasak olsa da daha seküler olanlar bunları yerler. fare, yılan gibi pek çok hayvanın da kutsal kabul edildiği doğrudur ancak bunlara tapmazlar.

bunun yanı sıra ülkenin yaklaşık %10'unu müslümanlar oluşturmakta olup bunları çoğu katı dincidir. öyle ki bir grup hintli müslüman bilerek korona kapıp ülkenin dört bir yanına giderek kafirleri öldürmek için üzere çıkmışken polis tarafından yakalanıp tedavi edilmiştir.


sosyal hayat

hindistan'da sosyal hayat kadınlar için epey zordur. öyle ki toplu taşımada taciz olayları epey sıradandır, kadınlar dekolteyi geçtim vücut hatlarını belirten kıyafetleri bile giyemezler. tahmin edebileceğiniz üzere tecavüz de çok yaygındır. daha fazla bilgi edinmek isterseniz şu iki kaynağa bakabilirsiniz. ikisi de güzel ingiliççe

what is behind india's rape problem?
is ındia the worst place in the world to be a woman?
 

bunun dışında hindistan'ın, tıpkı güzide ülkemiz gibi (gbkz: sokak köpekleri) sorunu vardır ama bu bir şey değildir zira daha beter bir problemleri var: sokak maymunları

bunların halk tarafından beslenmesi kesinlikle yasaktır ve yerel belediyeler tarafından kısırlaştırma faaliyetleri yürütülmektedir ancak gördüğümüz kadarıyla yeterli değil:

Haylaz maymunlar hükümet binasını ele geçiriyor.

öyle ki, bahsettiğim arkadaşımla sabahlarken daha önce sözünü ettiği maymunları göstermek için görüntülü aramaya geçti ve balkondan dışarısını gösterdi. size yemin ederim en az 10 tane maymun saydım. bunlarla da sınırlı değil, daha önce öğrenci evindeyken biriken çöpleri balkona koymuşlar yarın atarız diye. birkaç saat sonra 15-20 maymun balkonu adeta yağmalamış, yaklaşanlara saldırmış ve nihayet tüm yiyecekler bitince gitmiş. ondan sonraki birkaç hafta boyunca da gelip yemek var mı diye kontrol etmeye devam etmişler. başka bir anısını daha anlatayım, geçenlerde konuşurken balkonunda bir kedinin miyavladığını söylüyordu, dinledim baya acıklı miyavlıyor. bir şeyler ver karnı açtır dedim, yarım bisküvi koymuştu. işte kedinin yemediği o yarım bisküvi yüzünden dört gündür her sabah maymunlar balkonunu ziyaret edip yiyecek arıyormuş. son derece saldırgan bu hayvanlardan kurtulamamaları gerçekten üzücü.

aşağılık kompleksi

ben birkaç aydır ispanyolca öğrenmeye tekrar başladım, pratik yapmak için de uygulamalar indiriyordum. bu uygulamalardan birinde hint bir kıza denk geldim, normalde siklemem ama biosu çok dikkatimi çekti. "boys from these countries send me message" yazmış ve sırayla şu ülkelerin bayraklarını eklemiş.

(bkz: birleşik krallık)
(bkz: liberya)
(bkz: avustralya)

şaşırdım ve komiğime gitti açıkçası. (gbkz: yeni zelanda)'yı unutmuşsun o da ingiliz kolonisiydi yazdım. biraz sonra cevap verdi, sen nerelisin diyor. dedim beni siktir et ama bilgin olsun o ikinci bayrak birleşik devletler'in değil liberya'nın, hadi kips bye. hemen cevap verdi dur gitme senin ülkeni de ekledim diye ahahahaha.

neyse, tabi bu epey garibime gitti. güzel ülkemizin ekstrem batı hayranları sağolsun aşağılık kompleksine epey aşinayım ama bu kadarı da garibime gitmişti. bunu da sordum arkadaşıma, çoğu kız böyle dedi ama sebebi biraz daha farklıymış, öğrenince hak verdim. daha önce bahsetmiştim ya taciz, tecavüz, kıyafet olaylarından. televizyondan, internetten batılı yaşam tarzını gören insanlar da doğal olarak özeniyormuş.

dil mevzusu

hindistan'ın ortak dili hintçe değil ingilizce imiş. ben de ilk duyduğumda epey şaşırmıştım ama sonradan mantıklı geldi. şimdi şöyle ki, tarih boyunca göç alan ve tam bir kültür cümbüşü olan hindistan'ın özellikle güney bölgelerinde neredeyse her bölgenin ayrı bir anadili varmış. bunların bir kısmı hintçe bilse de bir o kadarlık kısmı da hintçeyi ya bilmiyor ya da iyi konuşamıyormuş. hatta öyle ki bir kuzeylinin bir güneyliyle konuşurken ingilizce yerine hintçe tercih etmesi çok büyük bir kabalık sayılırmış.

bunu bana arkadaşım söyledi ama götümden sallamadığımı göstermek için birkaç kaynak daha vereyim. 

https://www.quora.com/…s-the-lingua-franca-of-india
https://www.quora.com/…gions-use-as-a-lingua-franca

öyle işte, fazla da bir şey yok. tarihi hakkında yazmak isterdim ama çoookkk uzun ve karışık bir tarihleri var, o yüzden yazmayı düşünmüyorum.