Orgazmı Geciktirerek Maneviyatta Doruğa Ulaşmayı Amaçlayan Budizm Kolu: Tantrik Seks

Taocu seks mevzusunda olduğu gibi tantracı seks ya da tantrik sekste de amaç orgazm yoluyla manevi olarak doruklara ulaşmak. Kökeni binlerce yıl önceye dayanan bu inancın detaylarına bakıyoruz.
Orgazmı Geciktirerek Maneviyatta Doruğa Ulaşmayı Amaçlayan Budizm Kolu: Tantrik Seks


tantra kelimesi ‘tan’ kökünden gelir; uzanmak, devam etmek, çoğalmak anlamlarına gelir. tantra bilgiyi geliştiren, çoğaltan anlamında kullanılır 

budizmin ve hinduizmin bir kolu olarak doğmuştur. tantra’da hedef vücudun haz alma yeteneklerinin yok edilmesi yerine, bilenerek ve en üst hazlara ulaşarak, bilincin aşılmasıdır. 

düşüncenin, nefesin ve kontrol edilmesi teknikleri kullanılır. tantra tekniğinin de temelinde kişinin bedenindeki duyumlara odaklanması yer alır.kişinin zihni ve bedeni üzerinde belirli bir egemenlik kurması gerekir.

birçok şeyin hatta her şeyin temelinde olduğu gibi nefestir bunun anahtarı

nefes alışverişi sağlanır, tinsel geçiş için yollar açılır. tam bir rahatlama, zihinsel, bedensel, ruhsal gevşeme sağlanır. ritüel şeklinde tantrik sevişme gerçekleşir. tantrik cinsellikte olay seks değil, sevişme yani alışveriştir. bu kelimelerden, sözlerden öte mistik bir iletişim, alma-verme durumudur. birlikte yükselmeyi barındırır. taraflardan birinin ilerlemesi değil, karşılıklı adımları atmadır. orgazm ise çok sonlarda gelen, erkek için tükenmenin kadın içinse yaşam vermenin ifadesidir.

çok da güzel bir müziği var bunun. tüm bu geniş, kapsamlı öğretiye rağmen elbet tantra da bir yöntemdir. çok çok daha üstlerinde cinsel deneyimler gerçekleşip tantranın götüreceği yerlerin on adım ilerisine geçilebilir

sadece nefes kullanımınızı değiştirerek bile basitçe gerçekleştirebileceğiniz cinsel öğretiye verilen isim tantrik seks

1. öpüşme sırasında nefes paylaşımı. (partnerinizin nefesinin içinize dolmasına izin vermek. öperken nefesinizi ona vermek. söyleyince bile bir hoş oluyor insan. bir nevi enerji paylaşımıdır. insanı tek vücut olmaya teşvik eder.)

2. seks sırasında nefes tutmak değil daha çok nefes almak. (tantra'da göre kadının defalarca orgazm olabilme yeteneğine sahip olduğu söylenir, ama seks sırasında kadın kendini çok sıktığı ve iyi nefes almadığı için kan basıncını düşürdüğü, dolayısıyla organlara daha az kan gittiği için de alınan zevkte kayıp yaşandığı ve kişinin kendini gereksiz yorduğu söylenir bu öğretide.)

3. seks sırasında nefes alırken diyaframdan solumak ise erkek tarafının süresini arttırıcı etkiye sahiptir.

çeşitli egzersizleri var bunun. partnerinizle uygulayabiliyorsunuz

mesela kadınlar için en önemlisi pelvik taban kasları kuvvetlendiren, kegel egzersizi.
pelvik kası; idrar kesenizden biriken sıvıyı dışarı aktarırken, istediğiniz zaman durabilmenizi sağlayan kaslardır.

egzersiz ise şu şekilde

yere ya da yatağınıza sırtüstü uzanın, bir bacağınızı kendinize dizinizi kırarak ellerinizle tutarak kendinize çekin ve bu vaziyet halindeyken, nefes alın. nefesinizi verirken pelvik taban kaslarınızı yavaşça sıkın. beş saniye bu şekilde durun, sonra düzenli nefes almaya devam edin. zamanla bu sayıyı yükselttiğinizi göreceksiniz.

bu egzersiz ile vajinal sarkmaların önüne geçildiği, genital bölgedeki kan dolaşımının artması ile cinsel hazzın arttığı, orgazmların oldukça keyifli hale geldiği ve cinsel birleşme esnasında vajinal yönetimi kadının sağlayabildiği söyleniyor. yani, bu kasların kuvvetlenmesi neticesinde hem erkek hem de kadın daha çok zevk alıyormuş.

ikinci bir egzersiz ise

anüsteki kasların sıkılıp bırakılması. bunu erkeklerin de yapması tavsiye ediliyor.
bağırsaklarınızı boşaltma esnasında kullandığınız kaslarınızı, otururken, gün içerisinde filan 15- 20 kez sıkmanızı ve bu şekilde kaslarınızı güçlendirmeniz gerektiğini söyleyen bir seks anlayışı işte. onlara göre, anüs kaslarınız gevşerse, erken yaşlanırsınız.

cinsel ilişki esnasında bunların bir faydası olur mu bilmiyorum. ama kadınların pelvik kaslarını güçlendirmesi bence cidden mühim. en azından vajinal kaslarınızın sıkı olduğunu ve bu egzersizi yaptıkça vajinanıza kaslarınızla hükmedebildiğinizi göreceksiniz.

yani bu budistler, hintliler işin felsefesine geçmişler artık.

Bu içerik de ilginizi çekebilir.