Orta Çağ'ın Karanlık Yüzünü Yansıtan Korkunç Yapı: Sedlec'in İskelet Kilisesi

İç mimarisi tamamen gerçek insan kemikleri ve kafatasından oluşan bu kilise şimdi ne kadar korkunç gözükse de Orta Çağ karanlığına oldukça uyan bir görüntüye sahip.
Orta Çağ'ın Karanlık Yüzünü Yansıtan Korkunç Yapı: Sedlec'in İskelet Kilisesi


prag
'dan yapılan günübirlik kutna hora turunun asıl görülmesi gereken mekanı diyebilirim sedlec kemik kilisesi için.  

kutna hora girişindeki bu kilise iskeletlerden yapılmış. günümüzde deli saçması gibi gelse de geçmişteki uygulamaları bilince o kadar da garip gelmiyor. eski zamanlarda hastalıklardan ve savaşlardan yığınla ölümler olduğundan dolayı kemikler de aynı odunluğa odun dizer gibi kümelenerek saklanıyordu.ismi katakomp olan bu dehlizlerin bazıları günümüzde gezilecek şekilde yeniden düzenlenmiş. 

sedlec iskelet kilisesi’nin durumu ise biraz daha farklı. içinde 4 küme şeklinde yığınla kemik bulunuyormuş ancak bunlardan iki tanesindeki yığınlar bozularak kilise içine süslemeler yapılmış.

Kilisenin girişi

bir gezi blogu için: havadaki leylek / kutna hora

isminden de anlaşılacağı gibi eski mezardan bozma kilise, mezar olmasının sebebi kutsal topraklardan getirilmiş bir miktar toprağın bu alana serpilmesi üzerine, malum kutsal topraklar sonrasında da toplu ölümler ve hussite savaşları üzerine dolup taşınca, üst üste yığılmış kemikler, baş edilemeyecek bir hal almış, bunun üzerine 14.yy'da kör bir keşiş bu 40.000 kişinin kemiklerini devasa büyük 6 adet piramitte toplamış. bugün hala bu piramitlerin dördü durmakta. 

Kiliseden bir başka görüntü

bölgenin soylu ailelerinden biri olan schwarzenberglerin sahipliğine geçince de, geriye kalan 2 piramid dolusu kemiği belki dikkat çekmek belki de bir şekilde kullanmak üzere frantisek rint adında sanatçı keşiş (?) organize edilip bugünkü haline getiriliyor. bu soylu ailenin ambleminde sağ alt köşede osmanlı'yı sembolize eden bir kuru kafa var.

Kemiklerden yapılmış Schwarzenberg hanedan arması


benim anladığım kadarıyla da dönemin papası bu kilisenin toprağının verimli olmasını istemiş, bulunduğu topraklara zamanında kudüsten toprak getirilmiş ve bahçesine serpilmiş. bir süre sonra kilisenin mezarlığı da aynı şekilde o topraklardan nasibini almış ve bu olay sadece o şehirde değil tüm orta avrupada meşhur olmuş. birçok zengin insan da bu kiliseye gömülmek istemiş. 1318 yılına kadar yaklaşık 30 bin insan buraya gömülmüş(bazıları da salgından ölenler). 

İnsan kafatası ve kemiklerinden yapılmış avize

1400 yılında da bu mezarlığın ortasına bir kilise yapılması kararlaştırılmış ve italyan asıllı bir mimarın da desteğiyle (jan blazej santim) o mezarlıkta bulunan ölülerin kemikleri kiliseye eklenmiş. o kilisede evet yaklaşık 40 bin insanın kemiği bulunuyormuş. ama müslümanların değil tam tersine zengin ve çok inançlı hristiyanların kemikleri olduğu daha doğru ve mantıklı bir bilgidir.

Bu da kilisenin dışardan görünümü

hatta wikipedia sitesinde de aynı tarihi bilgiler bulunmaktadır:

http://en.wikipedia.org/wiki/sedlec_ossuary

Vebanın Avrupa'yı Yıkıp Geçmesi Sonucunda İnsanların Başvurduğu Son Teselli: Ölüm Dansı