Örümcek-Adam İçermeyen Bir Kraven Filmi: Kraven the Hunter Fragman İncelemesi

Örümcek-Adam'sız bir başka Örümcek-Adam düşmanı filmi daha beyaz perdeye gelmeye hazırlanıyor... Peki Avcı Kraven (Kraven the Hunter), diğer Örümcek kötülerinden farklı bir konuma yükselebilecek mi? İnceliyoruz.

Fragmanı önden verelim

sony'nin spider-man düşmanlarından oluşan evreninin dördüncü filmi olan kraven the hunter'ın fragmanı yayınlandı. iş sony'nin bu filmleri olunca akla ister istemez "spider-man'siz nasıl olacak?" sorusu geliyor. açıkçası olmuyor da! önceki üç film de spider-man olmadığından ötürü problem yaşayan filmlerdi. illaki fiziksel olarak varlığından bahsetmiyorum. ama köken hikayesi ya da motivasyon kaynağı doğrudan spider-man ile bağlantılı olan karakterler bunlar. bu karakterlerin yapılarında, doğalarında spider-man var. bir şekilde karakterin varlığının hissettirilmesi gerekiyor. spider-man olmadığı zaman 2-3 puan ekside başlıyoruz filme. spider-man'i kullanmamak yaratıcı ekibe de zorluk çıkarıyor. işin ilginç tarafı bu sony'nin kendi tercihi. son derece basit bir şekilde bu evren için yeni bir spider-man cast edilebilirdi. multiverse anlatısının en yoğun olduğu bu dönemde mcu spider-man'inin ve bu evrenin spider-man'inin ayrı olması herhangi bir problem çıkarmazdı. hatta bunu avantaja çevirmek çok daha kolaydı.

kraven'a geçmeden önce değinmek istediğim bir diğer konu da sony'nin live-action filmleri ve animasyon filmleri arasındaki akıl almaz kalite farkı. az biraz bir fark değil. live-action çektikleri bazı spider-man filmleri çizgi roman uyarlamaları tarihinin en kötü filmlerinden, çektikleri bazı animasyonlar ise çizgi roman uyarlamalarını geç, dünyanın en iyi animasyonlarından. morbius ve spider-man: across the spider-verse'ün aynı stüdyodan bir sene farkla çıkmış olması şaka gibi. ben sony'nin gerçek manada kaliteli son spider-man live-action filmini 2004 yılında çektiğini düşünüyorum.


çizgi romanlarda kraven karakteri ilk kez the amazing spider-man'in 1964 tarihli 15. sayında okuyucu karşısına çıkıyor

o günden bugüne de spider-man'in düşmanları içerisinde en sevilen karakterlerden biri oluyor. şu ana kadar live-action filmlerde çıkmamış olması da şaşırtıcı aslında. 2014 tarihli the amazing spider-man 2 filminde karakter sonraki filmlerde sinister six içerisinde yer alması için tease edilmişti ama seri devam etmedi. venom ile başlayan evrende ise en sonunda kendisine yer buldu. kraven'ı elbette onu avlamak üzere spider-man'e kafayı takmış olmasından tanıyoruz. bu uğurda yaşanan şeyler bizi yazılmış olan en iyi spider-man hikayelerinden biri olan kraven's last hunt'a da götürmüştü. aslında bu hikayeyi bir spider-man filminde görmemiz gerekiyordu. ama ne yazık ki olmadı.


film belli ki origin noktasında çizgi romandan ayrışıyor

normalde güçlerini calypso'nun yaptığı bitki bazlı iksirden alıyordu. bu iksir ona süper insan kuvveti, üstün duyular ve ağır yaşlanma gibi özellikler veriyordu. fragmanda aslan kanının kendisine bulaşması sonrası bir değişim geçiriyor. sadece süper insan gücü değil, vahşi hayvanlarla empati ve iletişim gibi güçler de kazanıyor. calypso'nun da filmde olduğunu düşünürsek aslandan güç almak fikri bana biraz garip geldi. spider-man örümcekten güç alıyor, morbius yarasadan alıyor, kraven'de aslandan alıyor gibi biraz basit bir denklem kurulmuş gibi oldu. iksir ile alınan güçlerinde karakterin gelişimini daha çok desteklediğini düşünüyorum. yalnız anladığım kadarıyla bu filmden sonra vizyona girecek olan madame web, örümcek totemi konularına girecek. belki kraven'ı genel resme daha çok bağlayabilmek için totem bazlı bir güç vermiş olabilirler. onu bekleyip göreceğiz.


fragmanda en dikkat çeken detaylardan biri filmin r rated olacak olması

önceki üç film pg-13 olarak listelenmişti. r rated konusu filmin kalitesini kesinlikle belli etmiyor. hele ki the dark knight'ın pg-13, birds of prey'in r rated olduğu düşünülürse. önemli olan filmin hikayesi, dramatik yapısı, karakterizasyonları ve yönetmenliği. yine de özellikle kraven filminin r rated olması daha fazla seyircinin dikkatini çekeceğini düşünüyorum. kraven'in avcılığının hissedilmesi için r rated olması doğru karar gibi görünüyor.

film kravinoff ailesinin arasındaki çatışmayı konu alacak

çizgi romanlardaki kraven'in asıl kişiliğini fragmanda babasında görüyoruz. ailesine baskı kurması, aile bireylerinin en güçlü olacak şekilde yetiştirilmesi istemesi, bu konuda şiddet kullanmaktan çekinmemesi gibi unsurlar kraven'in özellikleri aslen. kraven'in duygusal ve psikolojik durumu filmde babasına yıkılacak. kraven daha empati kurulabilir bir karakter olacak belli ki. bizim aslında şunu dememiz bekleniyor: "tamam kraven sert bir adam ama asıl onu kötü yapan kendisinden çok daha kötü bir adam olan babası."

bu ve buna benzer konseptler maalesef villain odaklı filmlerde kullanılıyor. özellikle de franchise olacaksa. venom, morbius, black adam, suicide squad vb. karakterler filme başladıklarında kötü gibi dursa da filmin sonunda net şekilde anti-kahraman çizgisinde bitiriyorlar. ama normal şartlar altında bu karakterlerin kötü olması lazım. kraven'den gidelim. kraven empati kurulup, takip edeceğimiz bir karakter değil. ondan ürkmemiz gereken, varlığında gerilmemiz gereken ve yeri geldi mi ondan nefret etmemiz gereken bir karakter. tam bir villain. ama filmde elbette kaçınılmaz olarak anti-kahraman çizgisinde empati kuracağımız bir karaktere dönecek. hatta çizgi romandaki avcılığının dışında hayvan hakları için mücadele eden biri bile olacak. villain'ların bu noktaya çekilmesi wolverine ve the punisher gibi gerçek anti-kahramanlara da bence biraz haksızlık oldu.


filmde göreceğimiz diğer spider-man villain karakterleri de chameleon ve rhino

chameleon, kraven'ın üvey kardeşi. son derece başarılı bir şekilde başkalarının kılığına girmesi ile tanınır. birçok kez sinister six'te yer almışlığı da vardır. nasıl kullanılacağını merak ettiğim karakterlerden biri. rhino ise en bilinen ve en sevilen spider-man villain'larından biri zaten. bu sefer mekanik olarak görmeyecek olmak da ayrı güzel. gönül isterdi ki rhino'yu spider-man karşısında görelim. ama bu filme de çok uygun bir karakter olduğu aşikar.

sonuç olarak

venom filmlerinden ve morbius'tan fragman itibarıyla daha iyi duruyor. ama bu fragmanın çok iyi olmasından kaynaklanmıyor. venom ve morbius filmlerinin çok kötü olmasından kaynaklanıyor. onların çizdiği seviye çok düşük. neticede aynı evrende geçmesi ve aynı zihin takımından çıkması kraven içinde umutlanmamı engelliyor.