Oy Pusulasının Görüntüsünü İsteyen Aileler İçin Alınabilecek Önlemler

Bazı aileler, çocuklarından oy verme kabininde hangi partiye/adaya oy verdiklerini gösteren görüntülü kanıtlar istiyorlar. Eğer sizin aileniz de sizden böyle bir talepte bulunursa bu yollardan birini izleyebilirsiniz.
Oy Pusulasının Görüntüsünü İsteyen Aileler İçin Alınabilecek Önlemler

evet, maalesef böyle bir gerçek var. a haber izleyen anne babalarla sosyal medyanın içine doğmuş ve ne olup bittiğini bilen z kuşağı arasında bir siyasi görüş farkı var. o yüzden bir sürü aile, çocuklarından akp'ye oy verdikten sonra fotoğraf, hatta video istiyor. bazısına da rüşvet teklif ediyor. daha kötüsü, bunu işvereniniz, müdürünüz, amiriniz isteyebilir ve sizi işten çıkarmakla tehdit edebilir. bilhassa belediyelerde isteniyormuş diye duydum.

yalnız değilsiniz gençler. sizin gibi pek çok yaşıtınız aynı dertten muzdarip. fakat avcı ne kadar hile bilirse ayı da o kadar yol bilir. bu durumda kalan orta yaşlı ve aşağıdaki yolları bilmiyor da olabilir. o yüzden bu bilgilerin yayılması lazım.

fotoğraf için: önceden kullanılmış oyların resimleri dolanıyor ortalıkta, onları gösterebilirsiniz


video istenirse

yuvarlak kağıtlar kesin, cebinizde kabine götürün. oy pusulalarını kirletmemeye özen göstererek evet mührünü yuvarlak kağıdın üstüne basın, yuvarlak kağıdı reisin üstüne koyup fotoğraf veya video çekin. sonra oyunuzu normal kullanın. dikkat etmeniz gereken iki şey var: yuvarlak kağıdı zarfın içinde unutmayın, oyunuz geçersiz sayılır. bir de cebinizde götürürken kağıdın kırışmamasına dikkat edin, yoksa gerçekçi olmaz, katlanıp kenarlarından kendini ele verir. fotoğrafı falan da çok yakından çekmeyin, belli olmasın.

detaylı anlatım: https://twitter.com/…use/status/1656411799736942599

- alternatif olarak evet mührü basılmış yuvarlak kağıtların da çıktısını alabilirsiniz. ama bu biraz daha zor. sonuçta evet mührünü boş kağıtlara sınırsız kere basabilirsiniz, önceden basılmışına gerek yok. 

detaylı anlatım: https://twitter.com/…str/status/1656421592124071937

- bu arada mühür konusunda şöyle bir ayrıntı var. bazı sandıklara evet, bazı sandıklara tercih mührü verilir. bi tür iç kontroldür. tercih mührü verilmiş sandıktan evet mührü basılmış pusula çıkarsa dışarıdan getirildiğini anlar ve geçersiz sayarsınız. eğer anne babanızla aynı sandıkta oy kullanıyorsanız mührün farklı olması gözlerine batabilir. yukarıdaki fotoğraflardan seçerken ona göre seçersiniz. yine aynı sebepten photoshop yapmak veya yuvarlak kağıtlara mühür basmak önceden hazırlanmış kalıplardan daha mantıklı. çünkü kabinin zemini de farklı olabilir.

şöyle mükemmel bir ücretsiz hizmet var. değişik değişik zeminleri seçebiliyorsunuz

evet mührünü istediğiniz adayın üstüne getirip görüntüyü alabiliyorsunuz: akkermansia.github.io/pusula/
yalnız kimlik koymayın. normalde oy kullanmaya girerken kimliğiniz sandık kurulunda kalır, kabine sokamazsınız çünkü. o gerçekçi olmaz.


- instagram filtresi bile yapılmış: https://www.instagram.com/ar/926765025048195/

- oy pusulasının renkli çıktısını alın. sahte kağıda mührü basın, resmini çekin, sonra normal oyunuzu kullanın. yalnız renkli çıktıyı evinizden uzak bi kırtasiyede almayı unutmayın. çıkınca da yırtın ve yakalanmayacağınız bi çöpe atın.

- picsart uygulamasıyla çektiğiniz fotoğraf üstünde oynayabilirsiniz.
https://twitter.com/…use/status/1656410717510139908

- bu iş için gönüllü photoshop hizmeti veren koçyiğitler var. eğer amiriniz veya müdürünüz fotoğraflı kanıt istediyse bu arkadaşlara ulaşabilirsiniz. iş yeriniz daha titiz inceleyecektir çünkü. dayılar teyzeler kadar çabuk kanmaz. eğer video çekip bu arkadaşlardan düzeltmesini rica edecekseniz size naçizane tavsiyem, kısa ve kamerayı çok oynatmadığınız bir video çekin, ve pusula hala boşken. hatta kamera sabit dursun, sizin ağzınız oynasın sadece, ya da sadece eliniz. yoksa düzeltmesi çok zaman alır.
https://twitter.com/…uol/status/1656409486867812358
https://twitter.com/…tif/status/1656606305635782658