Özkan Uğur'un MFÖ'den Önceki Müzik Kariyerinin Özeti

Özkan Uğur sadece MFÖ'den ibaret olmayan, çok yönlü bir müzik adamıydı.
Özkan Uğur'un MFÖ'den Önceki Müzik Kariyerinin Özeti

özkan uğur türk rock tarihinde önemli bir yere sahiptir

mfö öncesinde yaptığı işlerden bahsedeyim. 70'li yıllarda saykodelik ve progresif rock altyapılı gruplarda bas gitar çalmıştır. erkin koray, barış manço, edip akbayram, seyhan karabay, selda gibi isimlerle çalıştı.

kaygısızlar'ın son zamanlarında bas gitarist olarak gruba dahil olmuş, ardından kurtalan ekspres'in ilk kadrosunda yer almıştır.


ölüm allahın emri / gamzedeyim deva bulmam 45'liğini 1972 yılında çıkartan barış manço ve kurtalan ekspres 1973 yılında ise gönül dağı / genç osman 45'liğini çıkardı.


1974 yılında ise barış manço&kurtalan ekspres nazar eyle, nazar eyle / gülme ha gülme 45'liğini çıkardı. basta yine beter ali'miz özkan uğur vardı...

1972 yılında barış manço askere gidince grup kısa bir süreliğine dağılmış ve özkan uğur, aydın çakuş ve nur yenal ile birlikte "ter" grubunu kurarak erkin koray ile birlikte çalmıştı. 1972 yılında erkin koray & ter-hor görme garibi / züleyha isimli 45'liği yayınlandı. ter, kurtalan a göre daha progresif, sert bir gruptu. züleyha deyip geçmeyin, babalar efsane çalmış. sonra dostlar grubuna katılarak edip akbayram ile birlikte 1973 yılında değmen benim gamlı yaşlı gönlüme / yakar inceden inceden 45'liğinde çaldı.

Züleyha


barış manço askerden dönünce 74 yılına kadar kalarak kurtalan ile birlikte yukarda bahsettiğim plakları çıkarttı ve gruptan ayrıldı.

1975 yılında dadaşlar grubundan taner öngür ayrıldı ve onun yerini aldı.

ersen ve dadaşlar ile ilk plağı olan dostlar merhaba / ne sevdiğin belli ne sevmediğin 45'liğini çıkarttı. bu grupta 2. plağını ise yine 1975 yılında çıkarttı. gafil gezme şaşkın / güzele bak güzele 45'liği.


özkan uğur sonra kardaşlar grubuna geçti. yıl 1975...

seyhan karabay & kardaşlar ile kan davası / dam üstüne çul serer 45'liği çıkartan özkan uğur 1976 yılında ayhan sicimoğlu'nun da aralasında bulunduğu mazhar'lı fuat'lı ve galip boransu'lu "ipucu beşlisi"ni kurdu. sonra 1978 yılında galip boransu ve cengiz teoman ile grup karma'yı kurdu. eurovision yarışmasında imkansız adlı parça ile 4.lük elde edildi... (türkiye finali)

İpucu Beşlisi

sonra mfö kuruldu ve olaylar gelişmeye devam etti....

büyüksün özkan abi, seviyoruz seni.

edit: dostlar ile çıkan 45'likte başta vecdi ören yer almıştı. özkan, garip/kaşların karasına 45'liğinde çalmış. sene 1974...