Partnerler Arasındaki İlişkiyi Güçlendireceğine İnanılan Kısıtlama: Seks Orucu

Seks konusundaki farkındalıkların artırmasına olanak tanıyarak partnerler arasındaki ilişkileri de güçlendirebileceği belirtilen seks orucuna dair merak edilenler.
Partnerler Arasındaki İlişkiyi Güçlendireceğine İnanılan Kısıtlama: Seks Orucu

orucu, kısa ya da uzun süreli bir kısıtlama, detoks, arınma ya da meditasyon olarak tanımlayabiliriz. insanlar dini ve sağlıkla ilgili nedenlerle oruç tutarlar. seks orucu da, bir tür fayda için hazzın kısıtlanması anlamını içerir.

seks orucunun faydaları nelerdir?

neden seksten aldığımız zevkten vazgeçmeyi tercih edelim ki? diyebiliriz. örneğin; hiç birkaç hafta boyunca şekersiz kaldınız mı? tekrar şekerli bir şeyin tadına baktığınızda, son derece tatlı olduğunu fark edebilirsiniz, oysa ara vermeden önce tadının ne kadar yoğun olduğunu fark etmezdiniz. tıpkı bunun gibi, seks orucu da duyarsızlaştığınız hislere tekrar odaklanmanızı sağlar.

seks orucu cinsel tepkilerde değişiklikler sunabilir ve hatta arzuyu artırabilir ve seks konusundaki farkındalıkların artırmasına olanak tanıyarak partnerler arasındaki ilişkileri de güçlendirebilir.

bu kısa süreli kısıtlama, rutin seks hayatınızı monotonluktan çıkararak önemli hale getirmenize olanak tanır. bu kısıtlama, en gerçekçi istek ve arzularınızı düşünmek için size zaman tanır ve cinsel yaşamınızın hangi kısımlarını korumaya devam etmek istediğinize, hangi kısımları değiştirmeye veya yeni bir şey denemeye hazır olduğunuza karar vermenize yardımcı olur.

birçok insan, seksin ne anlama geldiğini veya neye benzemesini istediklerini yeniden tanımlamak için zaman veya alan bulamaz. basitçe söylemek gerekirse? bir mola verdiğinizde ve yeni bir bakış açısı kazanmak için zamanınız olduğunda her şey daha farklı hissedilir.

seks orucunun faydaları flört etmeye de uzanabilir. bu yoksunluk dönemi, başkalarıyla olan kalıpları ve dinamikleri anlamanıza ve bu kalıplardan bazılarını değiştirmek isteyip istemeyeceğinize dair bir bakış açısı kazanmanıza olanak tanır. seks orucu, daha bilinçli ilişkilere ve cinsel arzuların daha net bir resmine ve ihtiyaçlarınızı nasıl belirleyeceğinize ve bunları nasıl savunacağınıza yol açabilir. ayrıca seks orucu orgazmı da güçlendirebilir.

peki seks orucu orgazmı nasıl güçlendirir?

orgazm, bağışıklığın artması, daha iyi uyku, beyin sağlığı ve gelişmiş zihinsel sağlık gibi sayısız duygusal ve fiziksel fayda sağlar. seks orucu, seksle ilgili hisler konusunda yeni bir farkındalık ve bakış açısı sunduğundan, seks orucundan sonra orgazmlarınızın daha güçlü ve daha yoğun olduğunu görebilirsiniz.

bir hissin farkındalığı, uyarılmanın dört aşaması etrafında artan dikkati de kapsar: heyecan, orgazm, kararlılık ve çözülmek. hangi aşamada olduğunuzu anlamak, sınır veya orgazm kontrolü ile deneyler yapmanıza olanak sağlayabilir. bu, orgazm olmadan önce stimülasyonu durdurmayı içerir, bu da daha uzun performansa ve daha güçlü orgazmlara yol açar ve cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon ve daha gelişmiş orgazmlara yardımcı olabilir.

seks orucunun faydaları kulağa çekici geliyorsa, deneyin! bu, kasıtlı olarak seks yapmaktan kaçınmak için haftalar, hatta 90 gün gibi belirli bir süre seçmek anlamına geliyor.

cinsel dinamikleriniz hakkında artan farkındalık, daha fazla niyetlilik, yeni veya daha önce fark edilmemiş hisler, daha güçlü ilişkiler ve daha yoğun orgazmlar gibi sayısız meditatif fayda için seks orucunu bile isteye deneyebilirsiniz." 

diyor kaynaklar.