Pek Çok Avrupa Şehrinin İsminde Neden Burg İfadesi Var?

Hamburg, Lüksemburg, Salzburg... Pek çok Avrupa şehrinin burg ile bittiğini fark etmişsinizdir. Peki ne anlama geliyor bu?
Pek Çok Avrupa Şehrinin İsminde Neden Burg İfadesi Var?
iStock

hint-avrupa ana dilinde yer alan "bhrgh" kelimesi yüksek yer anlamına gelir.

bu kökten türeyen kelime yunancaya "prgos" kule,

aramiceye "burg" kule, durak, menzil ve

arapçaya "burc" kule, hisar, yıldız kümesi olarak geçmiştir.

birçok avrupa şehrinin/ülkesinin adında yer alan "burg" ifadesi de yine bu temelle oluşturulmuştur. başlangıçta "kale" anlamına gelirken sonradan "şehir" anlamı da kazanmıştır.

hamburg, lüksemburg, strazburg, salzburg, st. petersburg vs. gibi.

türkçe'de kullandığımız "burgaz" da bu evrimin bir parçasıdır. "kemerburgaz" ve "burgazada" gibi yer adları da "yüksek/korunaklı" anlamıyla oluşmuştur. hatta izmir ilçesi "bergama"nın da aynı kökten "kule, yüksek yer" temelli olduğu görüşü mevcuttur. bir dönem truva için "pergamos truva" ifadesinin kullanıldığını da belirtmek gerekir.

slavca, farsça, irlandaca gibi dillere de "yüksek" anlamıyla farklı söylemlerle yerleşmiştir. kelime ayrıca "dağ" anlamıyla da sıkça kullanılmıştır. kelimenin "dağ" anlamı kendini en iyi ingilizce "iceberg" yani "buz dağı" kelimesinde gösterir. yine güncel ingilizcede "kasabalı" anlamındaki "burgher" temelde "yüksek yerde oturan, kalede oturan, kale sakini, kentin özgür adamı" anlamındadır.