Pele'nin Türkiye'deki İlk ve Son Maçı: 3 Mayıs 1972 Fenerbahçe - Santos

3 Mayıs 1972 tarihinde Pele'li Santos'un, İstanbul'da Fenerbahçe'yle bir hazırlık maçı yaptığını biliyor muydunuz? İşte maça dair bilgiler ve maçın özet görüntüleri.
Pele'nin Türkiye'deki İlk ve Son Maçı: 3 Mayıs 1972 Fenerbahçe - Santos

3 mayıs 1972 günü fenerbahçe ile santos arasında oynana mücadele, pele'nin bir türk takımına karşı oynadığı ilk ve tek maçtır. inönü stadyumu'nda oynanan özel maçı santos 6-1 kazanmış; maç, 43 bin kişi tarafından izlenmiştir. 


pele maçta o kadar çok ön plana çıkmıştır ki seyirciler mağlubiyete rağmen aynı coşkuyla maçı izlemeye devam etmişlerdir. maçın bitimine 2 dakika kala pele sahayı terk ederek direkt tünelden soyunma odasına geçmiştir.

Maçın özeti

maçın özetini izlerken santos’un oynadığı oyunun ülke futboluyla arasındaki farkın dağlar kadar olduğunu fark ediyorsunuz. bir de "dostluk maçı"nın gerçekte ne anlama geldiğini. çünkü 50-60-70'lerdeki bu tarz dostluk maçlarında, herhangi bir şekilde ilgi çekici bir özelliği olan takımlar, ya da siyasi propaganda için, ülke ülke dolaşıp maçlar yaparlar ve hem kendilerini tanıtır, hem propagandasını yapar, hem de para kazanırlardı.santos maçına dönersek, bu maçla ilgili de birçok bilgiyi arşiv araştırmalarımız ışığında kısa vadede siteye ekleyeceğiz. ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.