Plague, Inc. Oyununda Başarılı Olmak İsteyenler İçin Denenip Onaylanmış Çözümler

Telefon ve bilgisayardan oynanabilen 2012 çıkışlı Plague, Inc. oyununda kazandıran taktikler, buyrun.
Plague, Inc. Oyununda Başarılı Olmak İsteyenler İçin Denenip Onaylanmış Çözümler

oyun hakkında sosyal medyada yazılanları baştan sona okudum da, onlardan tamamen farklı bir strateji izlediğimi fark etmişim. öncelikle mutasyona uğrayan tüm semptomları devolve edip, tüm dünyaya hastalığı yayıp sonra semptoma girme stratejisi. birincisi çok uzun sürüyor, ikincisi dna puanı az geldiği için ölümcül semptom oluşturulamayabiliyor, üçüncüsü çok sıkıcı.

unutmamak gerekir ki her semptomun kendine özgü bir özelliği var

atıyorum soğuk ülkelerde sweating veya pneumonia, urban mekanlarda coughing veya hyper sensivity semptomlarını geliştirirseniz bulaşıcılık çok artacaktır bu bölgeler için. semptomların altında yazanları iyi okumak lazım. hastalık ne kadar çabuk yayılırsa (ne kadar yerinde hamleler yaparsanız) o kadar çok dna puanı kazanırsınız. ayrıca başka ülkere bulaşınca ortaya çıkan biohazard baloncukları da daha fazla dna puanı verir. 3. seviye ve üstü hastalıklara girişmeden (ölümcül) cure için ciddi çalışma olmuyor. semptomlara girmeden oynamak hem sıkıcı hem de uzun sürüyor.

comboları da unutmamak lazım. cure yapmaya mı başladılar? insomnia+anemia çak the walking dead comboyu hemen yavaşlar cure hızı. olmadı mı? paranoya ver, insanity'ye kadar gider. özellikle coma küre karşı çok etkili ve sağlam bir yüzde düşürür. çoğu zaman reshuffle ya da genetik hardening kullanmıyorum bile. cilt lezyonu+hemofili combosu yap bak nasıl bir anda bulaşıcılık artıyor. her yeri bitirdin afrikaya bulaşamadı mı? ver diare'yi bir yandan bulaşıp bir yandan indirsin. tabii bulaşma/öldürme hızını iyi ayarlamak lazım. icure mu hazırlıyolar? ver sweating'i içinde patlasın puştların. üstelik bulaştırma açısından semptomlar daha az dna puanı yer.

en çabuk öldüren elbette total organ failure. ama bölgesel olarak bazı semptomlar ikinci olarak seçilebilir, örneğin afrika için dizanteri ya da soğuk ülkeler için akciğer ödemleri gibi. paralyze ya da coma da bir yandan öldürüp bir yandan cure hızını düşürmek için iyi.

kısacası semptomları devolve etmektense kontrol ederseniz hem daha hızlı bulaştırıp daha çok dna puanı kazanır, hem de ölümcül semptomlara daha kolay erişirsiniz.

unutmadan şunu da ekleyeyim

ölümcül semptomlara girdiğinizde herkese bulaşmış olduğuna emin olun. olağanüstü güvenlik önlemleri gelince bulaştırmak çok zorlaşıyor. insanlar sokağa çıkmıyor, hayvanları telef ediyorlar, steril sular falan ne yapsanız karşı adım atıp durumu zorlaştırıyorlar. izlandanın hasta şehirleri bombaladığını bile gördüm.

ashes, ashes we all fall down!


ekleme: her patojeni mega brutal'da hallettikten sonra gelen tecrübeyle bazı ekleme ve düzeltmeler yapmak gerekti

öncelikle ölümcül semptomlara girmeden herkese bulaşmış olduğuna emin olun demişim, bu biraz göreceli. fungus için bu geçerli olsa da virus gibi (en sevdiğim) çok hızlı bir şekilde bulaşabilen patojenler için herkese bulaşmış olmasını beklemeseniz de olur. bazı 3. ve 4. seviye hastalıklar öldürürken bulaşıcılığı da artırıyor, kullanmakta fayda var.

necroa eki: bu konuda da biraz bilgi vereyim. mega brutal'ı epey zorlanarak da olsa birkaç denemede hallettim. tabii bütün genleri unlock edip bunların yardımını alarak.

kolay yol: genlerin hepsi açıksa: cytochrome surge geni, teracyte geni, genetic mimic geni ve hydrophile genleri seçilir. zombie kısmı genleri keyfe kalmış. base olarak ingiltere seçilir. önce saliva 1, 2 ve water 1 açılır. sonra antibiyotik 1 açılır. sonra blood 1 ve air 1 açılır fakat başka ülkelere bulaşmaya başlamışsa biohazard baloncuklarından fazla puan almak için hyper salivation semptomunu açmakta fayda var. bulaştığı ülkelerde 1 dna yerine 2 dna kazanırsınız. hastalığı fark edip küre başladıklarını söylemeleri önemli değil, tarihi kontrol ederseniz yıllar sürüyor, tabii ara sıra kontrol etmekte fayda var.

ikinci bir semptom mutasyonla oluşursa hemen devolve etmek gerek yoksa cure çok hızlanır. başka bulaşma yoluna dna puanı harcamayın. zoonotic shift'e girişmek hem cure hızını artırır, hem de pasif yol seçtiğimiz için kazandığımız dna puanı bunlara yetmez. en fazla urine falan seçilebilir. urban şehirler sıkıntı çıkartırsa antibiyotik 2 seçilebilir. fazla dna puanı harcamadan ve zoonotic shift'e girmeden duruma göre davranabilirsiniz. çok uzun sürecektir ama sabırla her yere iyice bulaşmasını bekleyin. en son ve en geç afrika'ya bulaşacaktır. sonra hızla semptomları ve cythopathic reanimation'ı verince yapacağınız başka bir şey kalmaz pek. pek keyifli bir yol değil ama en azından bitiyor. acute encephalitis vermek ölüm ve dolayısıyla diriliş hızını artıracak, delirium cure hızını düşürecektir. kullanmakta fayda var. semptomlardan severity artırabilirsiniz sonra, ability kısmına girmeye gerek yok bulaşmadık yer kalmadıysa.

zor yol: daha eğlenceli yol ama gerçekten zor. genlerin hepsi açıksa: atp boost geni, native biome geni, darwinist geni, hangi ülkeden başlıyorsanız ona uygun enviroment geni. burda amaç birincil bulaşma yolunu zombilerle sağlamak. kafanıza göre base country seçebilirsiniz. ben genelde çin, hindistan ya da mısır seçerim. hızlı bir yayılma sağlamak lazım, cure pek umrumuzda değil (you cannot cure a zombie). o yüzden semptomlara gönül rahatlığıyla girebiliriz. zoonotic shift'e de aynı şekilde. ayrıca zoonotic shiftten bir şeylere girişmek mutasyon şansını artıracaktır. her kıtada birkaç büyük ülkeyi (nüfus olarak) tamamen hasta ettikten sonra zombilemeye girişebiliriz. ilk iş severity olayını ve ability kısmından horde özelliklerini artırmak. hemen civardaki ülkelere zombileri göndererek hastalığı bulaştırıyoruz. 100 milyon zombi olan ülkeden nüfusu 3 milyon olan ülkeye 10 milyon zombi geçirirseniz iş orda biter zaten. severity kısmından da özellile combat özelliği geliştiren ve strength sağlayan semptomlar geliştirebilirsiniz. zcom kurulu ülkeleri yüksek severity ve en yüksek horde özelliği olmadan yok edemezsiniz. fazla dna puanı varsa hareket hızını da artırabilirsiniz. yok ettiğiniz her ülke için dna puanı gelecek. ölü sayısı olan ama zombi olmayan ülkelerde (özellikle zcom üssü olan) reanimate ability'leri kullanıp ölüleri zombi olarak canlandırabilirsiniz. kesin bir yol yok, her şey duruma göre olduğu için ihtimaller üzerinden anlattım. özellikle semptom seçerken ne boka yaradığını okuyup iyice anlamakta fayda var. tamamı zombi olmuş ülkelerde zombi ölüm hızı azaltılmak isteniyorsa da ability kısmından decay olayına girilebilir.

bazı combolar ve achievementlar için

not: neurax wormu fazlaca basit bulduğum için burada anlatma ihtiyacı hissetmiyorum. tüm dünyayı kendime taptırıp fazlaca zaiyata yol açmadan halletmiştim mega brutalda. simian flu'yu da ya pek bir şey anlamadığım ya da hakkaten bir şeye benzemediği için pek sevmedim. birkaç şekilde bitirdim ama keyif almadım, zorlama olmuş gibi geldi.

oyunu orta zorluk seviyelerinde bitirebilmeyi sağlayan şöyle bir yöntem mevcut

1. birinci olarak en önemlisi oyunun başında çıkan tüm semptomları devolve edin. virüsler özellikle çok sık semptom üretiyor, çıkar çıkmaz devolve edin.

2. 2 seviye suyla, 2 seviye havayla yayılmayı, daha sonra ikisinin birleştiği 3. seviye yayılmayı açın.

3. 1 seviye antibiyotik direncini açın.

4. 2 seviye soğuk, 2 seviye sıcak direncini açtıktan sonra ikisinin birleştiği 3. seviye direnci açın.

5. bu aşamada tüm ülkelere yayılmış olmalısınız. yayılmadıysanız da bekleyin, yayılacaktır. dünyada hiç sağlıklı insan kalmadı haberini aldıktan sonra akciğerli semptomdan yürüyüp çoklu organ hasarını açın ve yok olan dünyayı izleyin.

yayılmayı beklerken baktınız cure çok ilerliyor, açılması gerekenler açıldıktan sonra belki bir kademe anti-cure basılabilir.