PlayStation ile Öne Çıkan Sony'nin Sahip Olduğu Diğer Şirketler

Türkiye'deki pazar payı nedeniyle eskisi kadar güçlü değilmiş gibi gözüken Sony firmasına dair güzel bir bilgi.
PlayStation ile Öne Çıkan Sony'nin Sahip Olduğu Diğer Şirketler
iStock

sony corporation

sony'i sony yapan şirket budur. ses ve görüntü sistemleri, yarı iletken teknolojisi, sahibi oldukları patentler derken elektrikli araba işine de girmiş bir şirket. çalıştığı alanları görmek için:

sony pictures

sinema sektöründeki "big six" (büyük altılı) denilen majör şirketlerden birisi. geçen yıl disney, warner bros. ve universal'dan sonra dünyada pazar payı olarak dördüncü sırada gelmişler:


sony interactive entertainment

bu herhalde en bilindik. ps4'ün başarısından sonra 40 yıldır konsol üreten nintendo'yu da geçerek, tarihin en çok konsol satan oyun şirketi oldular. ayrıca ps2 hala tarihin en çok satan oyun konsolu durumunda. oyun sektöründe de santa monica, naughty dog, japan studio ve insomniac gibi başarılı stüdyolara sahipler. üstüne atlus, square enix, konami, namco, from software ve kojima productions gibi japon oyun firmalarıyla özel anlaşmaları mevcut.

sony music

universal music'ten sonra dünyanın en büyük ikinci müzik şirketi.

sony mobile

burada marketin %1'inden azına sahip bir şirket olarak çok başarısız oldular. sony mobile olarak asya ve avrupa dışındaki çoğu pazarda faaliyetlerini durdurdular.ancak bu şirketi telefon sektöründe apple ve samsung'la karşılaştırıp, sinema, oyun ve müzik sektöründe para kıran sony'e batıyor demek tam bir cahillik.

sony network communications

şirket so-net olarak biliniyor. japonya'da sony'e ait büyük bir internet sağlayıcısı.

sony bank

japonya'nın en büyük çevrimiçi bankalarından birisi.


bu kadar çok büyük şirketi sony yerine daha mantıklı bir şekilde sony group altında birleştirdiler

bu karardan önce benzer bir şekilde sahip oldukları oyun stüdyolarını playstation studios olarak birleştirmişlerdi. hatta bütün bu şirketleri olmamış varsayın, sony sadece kamera üretsin. yine batmazlar. burda sadece stüdyo kamerası için düşünmeyin. endoskopik kameradan tutun, nasa'ya özel kamera üretimine kadar her yere girmişler. fazla uzatmayalım, dünyada batmayacak 4-5 şirket say desen bunlardan biri abd-japon destekli sony'dir. böyle bir şirketi, alım gücü 3. dünya ülkelerinin seviyelerine düşmüş türkiye'yi önemsemiyor diye batırmak yanlış. adamların orta seviye tv'leri bile ağır vergilerden dolayı bizde lükse giriyor. böyle ülkeye daha kalitelisini niye getirsin?