Portekiz'in En Kalabalık 1. ve 2. Şehrinin Kıyaslaması: Lizbon vs Porto

Lizbon ve Porto arasındaki farklar nelerdir? Portekiz'in en büyük iki şehrini temel maddeler halinde kıyaslayalım.
Portekiz'in En Kalabalık 1. ve 2. Şehrinin Kıyaslaması: Lizbon vs Porto
iStock

1. lizbon portekiz’in en kalabalık şehri ve başkentidir. porto portekiz’in en kalabalık ikinci şehri ve porto metropolitan bölgesinin başkentidir. metropolitan bölge nüfuslarına bakıldığında yine lizbon öndedir ancak porto, braga, guimaraes ve coimbra gibi kalabalık merkezlere daha yakındır.

2. lizbon tagus nehri kıyısında bir şehir olduğu halde belem açıklarında okyanusa açılır ancak porto tam olarak douro nehri kıyısındadır. her iki şehir de şimdilerde metropolitan alanlarının parçası sayılan komşu yerleşimlerle okyanus kıyısında kabul edilebilir.

3. lizbon'un tıpkı istanbul gibi yedi tepeli bir şehir olduğu söylense de casa do sodre etrafı ve kıyı boyunca düzlükleri vardır. porto’da ise matosinhos kıyıları ve boavista haricinde her yer yokuştur.


4.
lizbon porto’ya göre daha kozmopolit ve kültürel olarak daha çeşitli bir şehirdir.

5. gece hayatında lizbon bir adım önde olsa da techno-club’lar özelinde porto ile yarışmaktan çok uzaktadır.

6. porto’da konuşulan portekizce lizbon’a göre kıyasla daha direkt ve argo doludur. örneğin cümledeki yerine göre anlam kazanan bir argo tabir veya küfür olan “caralho” portoluların konuşma dilinde lizbon’a göre çok daha fazla yer bulur ve bu portolular için çok normal olan bu durum lizbonlular tarafından yadırganır. genel olarak portoluların konuşmasını anlamak -portekizceyi orada öğrenmediyseniz- daha zordur.

7. lizbon’un bacalhau’su, porto’nun francesinha’sı meşhurdur. lizbon yemeklerde öndedir.

Bacalhau
Francesinha

8. dillere destan portekiz tatlısı pasteis de natas belem’den, yani lizbon’dan çıkmadır. porto tatlılarda da lizbon’un arkasında kalır.

9. porto’nun port şarabı çok meşhurdur ve şehri dünya çapında meşhur etmiştir. lizbon’un pasteis de natas dışında bir dünya markası yoktur.

10. lizbon’daki iş fırsatları ve ekonomik büyüme porto’nun üzerindedir.

11. lizbon, porto’ya göre çok daha pahalı bir şehirdir.

12. portolular ülkeye ismini verme iddiasıyla, lizbonlular ise şehirlerinin başkent olmasıyla övünür ancak portekiz’in temelleri esasen bambaşka bir yerde, porto’ya bir saat mesafedeki guimaraes şehrinde atılmıştır.

Porto

13. her iki şehir de son yıllarda yoğun bir brezilyalı göçüne sahne olmaktadır. bu göçün çoğunluğu etnik kökenleri ile çeşitli avrupa birliği ülkelerinden (özellikle italya’dan) vatandaşlık alarak portekiz’de yaşama hakkı kazanan, eğitimine devam etmek için öğrenci olarak gelen veya portekiz’deki iş bulan brezilya vatandaşlarıdır.

14. futbol her iki şehirde de en popüler spordur ve portekiz’in en yüksek seviye ligi olan primeira liga’nın bütün şampiyonları lizbon veya porto’dan çıkmıştır. üç büyüklerden (os tres grandes) sporting cp ve benfica lizbon, porto fc ise porto takımıdır. bu üç takım dışından şampiyon olabilmiş olan takımlar ise sadece birer kez şampiyonluk kazanabilmiş olan belenenses (belem, lizbon) ve boavista (boavista, porto) takımlarıdır. lizbon şampiyonluk sayılarında açık ara öndedir.

15. her iki şehirde de insanlar sakin, kibar ve arkadaş canlısıdır. lizbon belki burun farkıyla geçer.

Porto

16. porto lizbon’a göre daha yağışlı ve daha serindir. lizbon yaz aylarında daha sıcak ve kuraktır.

17. her iki şehir de gayet medeni ve yaşanılabilir yerlerdir.

18. douro şarapları nedeniyle tagus'tan daha popüler bir nehirdir. tagus'un iber yarımadasının en uzun nehri olması dışında bir enteresanlığı yoktur.