Psikolojinin Belki de En Kötü 3 Özelliğini Birleştiren Kişilik Tipi: Dark Triad

Psikopati, narsisizm ve makyavelizm bir araya gelirse ne olur? Dark triad olur. Buyrun, inceliyoruz.
Psikolojinin Belki de En Kötü 3 Özelliğini Birleştiren Kişilik Tipi: Dark Triad

Nedir?

narsisizim, makyavelizm ve psikopati.

narsisizm eğilimi olan bireyler, ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar, dikkat çekmeyi severler ve kendilerine hayranlık duyarlar. makyavelist bireyler kendi çıkarları için diğer insanları kullanırlar. psikopati eğilimi olan bireyler ise entelektüel kapasiteleri normal olan fakat ahlaki değerleri olmayan, pişmanlık duymayan ve kontrolsüz davranışlarda bulunan bireylerdir.

dark triad'ın 3 özelliği de kısa süreli ilişkilerde pozitif etkiliyken, uzun süreli ilişkilerde negatif etkili veya önemli ölçüde ilişkili değil. kaynak

"in terms of relationships, you can’t always get what you want, but if you are high on the dark triad, you may have sufficient options to get what you need." kaynak

Nasıldır bu insanlar?

bu tipteki insanlar herhangi bir "psikolojik bozukluğa" sahip olduklarını düşünmedikleri için genellikle kendilerinin değişmesi gerektiğinin farkına varamaz.

narsizmle birlikte kendini büyük görme, üstünlük taslama yani kibirlilik;
makyavelizm ile birlikte manipülatif olma, otoriterlik ve çıkarcılık;
psikopati ile birlikte dürtüsellik, duygusal olarak soğukluk ve acımasızlık özelliklerini taşırlar.

dark triad özellikleri ile iş hayatındaki başarı arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma

"amerika'da 92 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, psikopatlık eğilimindeki erkeklerin (böyle bir eğilime sahip olmayan erkeklere göre) iş hayatında başarılı olmalarının ve yükselmelerinin daha olası olduğu, benzer bir durumun ise kadınlar için olumsuz bir etki yarattığı saptanmış."

yakından tanıdığım, oldukça büyük bir şirketin insan kaynakları müdiresinin eşi daha da büyük bir şirkette ceo. adam hayatımda gördüğüm en vicdansız en egolu en kibirli en en en itici insan olabilir. yirmi küsür yıllık eşine gayet ciddi bir şekilde, yanımızda yaptığı ufacık bir gaf yüzünden "bizim şirkette çalışıyor olsaydın yarın sabah kendine yeni bir iş arıyor olurdun" diyecek kadar da leş ve gaddar biri. ama adam öyle ya da böyle, binlerce kişilik bir şirkette ceo, çünkü kendisi bilmemkaç yüz kişiyi aynı anda işten çıkarabilecek derecede poker surat, herhangi bir elemanı iki alt ya da üst pozisyona getirecek derecede pragmatist, milyonlarca dolarlık projeleri hızlıca hayata geçirecek şekilde gözü kara ve soğukkanlı, şirketine delicesine kâr ettirecek ölçüde işini bilen bir profesyonel.

bütün olay eninde sonunda ne olursa olsun sakin kalabilmekten geçiyor galiba.