Reddit İçin Yakın Zamanda Neden Büyük Bir Sanal Protesto Başlaması Bekleniyor?

İnternetin en büyük sosyal haber ve tartışma sitelerinden Reddit hakkında neden olumsuz bir şeyler döneceğe benziyor?
Reddit İçin Yakın Zamanda Neden Büyük Bir Sanal Protesto Başlaması Bekleniyor?

reddit, tarihinin en büyük protestolarından birisine hazırlanıyor

bunun temel sebebi ise reddit'in api erişimine çok çok fahiş bir fiyat biçmesi ve bu şekilde üçüncü parti uygulamların da fişini çekmiş olması. bunun benzeri bir durum twitter'da da yaşanmıştı ve bu karar en popular uygulamalardan tweetbot'u öldürdü.

reddit'in bu kararının sebebi ise şu: reddit daha önceden api kullanımı ücretsiz bir şekilde sağlıyordu. bunun sonucunda da reddit için birçok farklı uygulama yapılmıştı. yani siz reddit websitesi veya uyulaması aracılığıyla değil de bu uygulamalar üstünden girip reddit'i o uygulamaların size sağladığı arayüz ile kullanabiliyordunuz. ancak bazı uygulamlar reklamları kestiği için reddit buradan para kazanamıyordu ve kendi sistemlerinden girilmemesine rağmen çok ciddi bir miktarda yük oluyordu. bunun üstüne api erişimini paralı yapacaklarını duyurdular ki, bu karara en başında bir çok kişi sert tepki göstermedi. çünkü mantıklı bir fiyat biçildiği durumda üçüncü parti uygulamalar düşük ücretli bir üyelik yöntemi ile bununla başa çıkabilirdi. ancak öyle olmadı ve inanılmaz yüksek değerden biçtiler.

mesela reddit için en popüler uygulamalardan olan apollo'nun devam etmesi için şu an bile yıllık 20 milyon dolar para ödemesi lazım. çok kullanıcısı olsa bile bu devam ettirilemez bir durum. böylece bütün uygulamalar teker teker bu şekilde devam etmenin mümkün olmadığını ve kapanacaklarını açıkladı. ki bu uygulamaların kapanması önemli bir kesimin de reddit'i bırakması anlamına gelebilir çünkü reddit'in sitesi de, uygulaması da çok kötü.

bunun üstüne sert tepkiler geldi ancak reddit ceo'su çok rezil bir açıklama yaptı ve en sonunda iş patladı. zaten zamanında kendisini eleştiren yorumları site yöneticisi olarak editlemiş bir loser'dan bahsediyoruz. şu anda toplam üye sayısı 1.5 milyar civarında olan subreddit kapanma kararı açıkladı. bazıları 3-4 günlüğüne kapatıp post atılmasını engelleyecek, bazıları da belirsiz bir süre için aynısını yaptı. kısacası reddit'e girdiğiniz zaman birçok yerde yeni içerik göremeyeceksiniz. büyük olasılıkla sadece ceo'yu, yönetimi ve siteyi eleştiren postlar atılıp duracak bu süre içinde. bazı yerler kararı geçici olarak almıştı ama son açıklamaların da üstüne bunu belirsiz bir süre olarak değiştirdiler. bazıları da 2 gün sonra başlayacak protestoyu erkene çekti.

şu an riskli bir durum var

reddit bazı yerlere gönderdiği yazıda bu şekilde protestoların mod ekibinin değişmesi ile sonuçlanacağını söylemiş. yani eğer siz burayı kapatırsanız ben de sizi atıp yerinize yeni kişileri koyarım diyorlar. birçok yer de n'aparsanız yapın bundan sonra moduna geçti ama n'olur göreceğiz. benim tahminimce birçok subreddit protesto sonrasında açılır ve normal haline döner. eğer direnip mod değişikliğine gidilen yerler olursa işler iyice kızışabilir ve protesto daha da büyüyebilir. ancak şu an geri adım atacak gibi görünmüyor iki taraf da. zaten apollo'nun sahibi eğer mantıklı bir fiyat sunsalar tamam derdik diyor. kısacası reddit api için yine para alıp talep ettiği fiyatı düşürürse sorun çözülür. onun dışında iki taraf da chicken game oynayacağa benziyor. umarım kazanan third party app tarafı olur.