Rüzgar Gibi Geçti'deki Rolüyle, Oscar Ödülü Kazanan İlk Siyahi Oyuncu: Hattie McDaniel

1939 yılında, klasik olan Rüzgâr Gibi Geçti filminde canlandırdığı Mammy karakteri ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülünü alan McDaniel'in hikayesi.
Rüzgar Gibi Geçti'deki Rolüyle, Oscar Ödülü Kazanan İlk Siyahi Oyuncu: Hattie McDaniel

mcdaniel, rüzgar gibi geçti filminde canlandırdığı mammy rolüyle oscar kazanan ilk afrika kökenli amerikalı oyuncudur. aldığı ödül en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü idi.

1893'te kansas'ta doğmuştur. 13 kardeşin en küçüğü idi. kendisi hem şarkıcı hem de oyuncu idi. ailesi ile birlikte 1900'de colorado'ya taşındı ve liseyi orada bitirdi.

film oyunculuğu kariyerine küçük rollerle başladı ancak giderek kendini kabul ettiriyordu. yine de oynadığı rollerin hizmetçi, köle gibi roller olması nedeni ile siyahiler tarafından eleştiriliyordu. nihayet rüzgar gibi geçti filminin seçmelerine katıldığında çok fazla umudu olmamasına rağmen hizmetçi rolünü elde edebilmiştir.


15 aralık 1939'da da filmin galası atlanta'da yapılmış ve hattie ırkçı jim crow kanunları nedeni ile katılamamıştı bile. zira bu kanuna göre beyazlar ve siyahlar aynı ortamda bulunamıyordu.

1940 yılındaki 12. akademi ödülleri, los angeles'taki ambassador hotel'deki coconut grove restaurant'ta gerçekleşti. o tören'de kendisinin otele girişi için yapımcı ve yönetmenler adeta yalvarmak zorunda kalmıştı. sonunda girdiğinde ise, eşi ile birlikte, herkesten uzak iki kişilik ayrı bir masada oturmaları gerekmişti. ona rağmen ödül konuşması son derece nazik idi;

"sinema sanatları ve bilimleri akademisi, sinema endüstrisi arkadaşları ve onur konukları; bu, hayatımın en mutlu anlarından biri ve bu ödülü almamda payı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. kendimi çok mütevazı hissettirdi. gelecekte yapabileceğim herhangi bir şey için daima onu bir yol gösterici olarak kullanacağım. umarım sinema endüstrisine her zaman itibar vereceğimi umuyorum. kalbim size nasıl hissettiğimi söylemek için çok dolu , teşekkür ederim diyebilirim ve tanrı sizi korusun."

mcdaniel daha sonra bir çok filmde rol almaya devam etti ve radyo programları yaptı. ayrıca amerika'da radyoda şarkı söyleyen ilk siyah kadındı.


mcdaniel, 26 ekim 1952'de 59 yaşında, woodland hills, california'daki motion picture house hastanesinde meme kanserinden ölmüştür.

mcdaniel'in hollywood'daki hollywood walk of fame'de iki yıldızı vardır. biri radyoya yaptığı katkılardan dolayı 6933 hollywood bulvarı'nda, diğeri ise sinema katkıları için 1719 vine street'te. ayrıca 1975'te black film yapımcıları onur listesi'ne girdi ve 2006'da abd posta pulu ile onurlandırılan ilk siyah oscar ödüllü kişi oldu.

kaynak
kaynak

Dört Oyunculuk Oscar'ının Üçünü Alabilen Sadece İki Filmden Biri: A Streetcar Named Desire