Saçınızın Eskisinden Sağlıklı Görünmesini Sağlayacak Detaylı Bir Saç Bakım Rehberi

Saç bakımı nasıl yapılır? Şampuan nasıl uygulanır? Hangi ürünleri kullanmalıyız? Saç bakımına dair A'dan Z'ye her şey.
Saçınızın Eskisinden Sağlıklı Görünmesini Sağlayacak Detaylı Bir Saç Bakım Rehberi


saç bakımı, saç tipine göre yapılır

3 saç tipi vardır: ince, orta, kalın.

ince telli saç yağlanması 1-2 gün süren,
orta telli saç yağlanması 3-4 gün süren,
kalın telli saç yağlanması 7-10 gün saçtır.

ince telli saçların derisi genelde yağlı olur ve sönüktür. 2 günü geçtikten sonra ıslak saç görünümü verir. kalın telli saçın derisi kurudur, yanlış şampuanlama sonucu yağlansa da kuru şampuanla hemen volume kazanır ve birkaç gün daha yıkamadan idare edebilir. orta veya kalın telli saç yanlış şampuan seçimi veya kullanımı yüzünden ince zannedilebilir.

iyi şampuanlama 2 adımlı olmalıdır

1. adım: arındırıcı şampuanlama. bu şampuan çok reaktiftir. saç derisindeki yağ ile reaksiyona girerek köpük oluşturur ve yağı saç derisinden uzaklaştırır. eğer saç deriniz hassas ise veya saçınız yağlanmadan şampuanlama yapıyorsanız bu ürünü kullanmayabilirsiniz. ayrıca saçınızdaki saç ürünü artıklarını da uzaklaştırır ama havuz kimyasalları kalıntıları için uygun değildir. az miktarda kullanılmalıdır. eğer kurutma ve kepeklenme yapıyorsa miktarı ya da kullanım sıklığı azaltılmalıdır. haftada ya da ayda bir kullanıma düşürülebilir. asla son şampuan olarak kullanılmamalıdır, saç derisini aşırı kurutur.

2. adım: normal şampuanlama. 1. adım 2. adımda kullanılacak şampuanın miktarını azaltır. saç tipinize uygun bir şampuan olmalıdır. eğer kalın telli saçlarınız varsa nemlendirici, ince telli saçlarınız varsa hacimlendirici bir şampuan kullanabilirsiniz. eğer saç tipiniz ortaysa hangi uca daha yakınsanız ona göre bir şampuan seçin. ince telliye daha yakınsanız ürün miktarını normale göre artırın eğer kalın telliye yakınsanız ürün miktarını normale göre azaltarak kullanabilirsiniz.

doğru şampuanlama yaparken dikkat edilecekler

- şampuan saç derisine uygulanmalıdır. hedefi saç derisindeki yağın ve kirin giderilmesidir. ondan direkt saç derisine uygulanır.

- şampuanın zor ulaştığı ve en çok kirlenen yerler sırasıyla; ense üstü(başın arkası), kulak arkaları(başın yanları), başın üstü arkaya doğru ve en son başın üstüdür. şampuanlama bu sıraya göre yapılmalıdır. 

- önce bir avcunuzun içine şampuan sıkılır sonra diğer elinizin parmaklarıyla azar azar alınarak bu bölgelere sırasıyla uygulanır. en son avcunuda kalan son bölge olan saçın üstüne uygulanır. 

- parmak uçlarıyla (avcunuzla veya tırnaklarınızla değil) dairesel harekelerle masaj yapılarak uygulanır. böylelikle kafa dersindeki kan akışı hızlanır hem de yağ ve kirin şampuanla teması artırılır. 

- beyaz köpük oluşumu şampuanın kirle ve yağ ile etkileşime girdiğini gösterir. bu köpük oluşmuyorsa şampuanlama başarısızdır. bazı kalitesiz markalar köpük oluşmasını sağlayan kimyasal ajanlar kullanır. bu köpük oluştuğu halde saçı temizlenmemesine yol açar. bu tarz ürünler kullanılmamalıdır. dermokozmetik veya profesyonel salon ürünleri kullanılmalıdır. eğer kir saçtan tam olarak uzaklaştırılmazsa kullanılan conditioner veya maske daha fazla ağırlık yapacaktır. 

- köpük suyla saçtan uzaklaştırılır. 2.adım şampuanlama için işlem tekrarlanmalıdır. 

- şampuanı saç diplerinden başka ortalara ve uçlara uygulamamak gerekir. çok yağlı olsa bile kökleri yıkarken kullanılan şampuan akıtılırken oralardaki yağı çözüp temizleyecektir. kökler haricinde uygulanan şampuan saçın kalanını kurutur, birkaç gün sonra dipler yağlı uçlar aşırı kuru bir görüntü ortaya çıkarır ve uçların kırılmasına sebep olur.

saç bakımı üç adımdan oluşur

1. temizle ve nemlendir: şampuan ve saç kremi
2. nemi koru: ıslak saça uygulanan durulanmayan saç kremi
3. nemi hapset: sadece saç uçlarına uygulanan saç yağı

saç bakımı üç ayrı bölgeyi hedefler

1. saç kökleri: şampuanla saçtaki kirin ve yağın giderilmesi hedeflenir. şampuanın ve saç kreminin vaatleri kökten farkı bir yeri hedefliyorsa gerçekçi değildir. (örnek: saç uçlarındaki kırıkları onardığını iddia eden bir şampuan gerçekçi değildir.)

2. kökle uçlar arasında kalan kısım: yıkandıktan sonra saç ıslak bile olsa nemini kaybetmeye başlar. nem kaybı kırılma ihtimalini artırır. aynı cilt nemini kaybetmesin diye krem sürmemize benzer bir şekilde, ama nemli saça (havluyla kurulanmış saça) durulanmayan saç kremi uygulanarak nemi koruması sağlanır.

ince telli saçlar için: saçın ortalarına ve uçlarına 8 sprey,
orta telli saçlar için: saçın ortalarına ve uçlarına 8-10 sprey,
kalın telli saçlar için köklere aşırı yaklaşmadan üst kısımlarla birlikte bütün saça 8-10 sprey sıkılabilir.

son spreyler mutlaka saç ucuna iyice denk geldiğinden emin olunmalı, ürüne ve kullanıma alışana kadar azar azar yayarak ihtiyaç dahilinde artırarak deneme yanılmayla uygulanmalıdır. ıslak kullanılmaya uygun bir fırça yardımıyla saça yayılmalıdır. ürünün iyice yayılması çok önemlidir.

3. saç uçları: saç uçları en kolay kırılan, kuruyan ve hasar alan, aldığı hasarı yukarılara taşıyan kısımdır. ondan bir nevi mühürleme işlemi yapılmalıdır ki zarar görmesinin önüne geçilsin ama bu mühürleme orta kısımlara çok çıkmasınki saç yağlanmasın ya da ağırlığıyla saçı sönük göstermesin. bu, 1-2 damla yağın avuç içinde ısıtılarak saç uçlarına uygulanması ile sağlanır. bu işlemi ıslak saça yaparsanız sılak görünümden ötürü ürün miktarı düzgün ayarlanamayacağından ısıl işlemler bittikten sonra uygulanmalıdır. ayrıca eğer ısıl işlemler yağdan sonra uygulanırsa yağ sudan çok daha fazla ısınabildiği için saçı da ısıtır ve daha çok ısıdan etkilenip yanmasına sebep olabilir.

saça uygulanan ısıl işlemler

ısıl işlemlerin temel amacı saçtaki nemi buharlaştırarak uzaklaştırmaktır. saça böyle bir işlem yapılacaksa mutlaka ısı koruyucu uygulanmalıdır.

fön işlemi ve/ veya kurutma için blow-out creamler kullanılabilir. bu kremler hem saçtaki dolanıklığı açar hem de belirli bir sıcaklığa kadar ısıya karşı saçı korur. 

maşa veya düzleştiriciler fönden daha yüksek sıcaklıklara çıkarlar (230'c) buna uygun sıcaklıklara dayanabilen heat resistant ürünler kullanılmalıdır. 

bazı leave-in conditioner'ların heat resistance özelliği vardır. eğer yoksa ayrıca bir ürün alınmalıdır. sprey olanlar daha pratik oluyor. uygulamadan hemen önce uygulama yapılacak saç tutamına bir sprey sıkıp tarayarak eşit dağıtıp işlem uygulanırsa koruyuculuğu artar.

- saç kuruturken öne doğru eğilinerek yer çekiminden yardım alarak suyun uçlara doğru hareket etmesi sağlanır. 

- kurutma sadece köklere yapılır. 

- aşırı kurutma saça zarar verir. 

- saça uygulanan ısıl işlemlerdeki en büyük sorun bir kısım saç telinde nem buharlaşırken ısı diğer tellere ulaşamayıp onların ıslak kalması ve onlara ulaşabilmek için işlem tekrarlandığında nemi uçmuş saç tellerinin çok ısınıp yanması veya kurup kırılmasıdır. saçı, öne doğru eğilerek kurutulmasının sebebi de budur. tellerin üst üste binerek alttaki tellere ısının ulaşamamasının önüne geçilmek isteğidir. 

- üstteki prensipten solayı, saça fön çekilirken, maşa yapılırken veya düzleştirici ile düzleştirirken ısının bütün tellere eşit ulaşabileceği miktardaki saç bir tutam olarak alınmalıdır. kalın tutamlarda üstte anlatılan problem oluşur. çok ince tutamlarda aşırı ısınmaya fırsat vermemek için hızlı hareket edilmelidir. 

- şekillendirme ürünlerinin 230'c gibi yüksek sıcaklıklara çıkması çıkamamayan ürünlere göre saça daha az zarar verir. düşük sıcaklıklarda istenilen görünüm elde edilebilmek için uygulama çok kez tekararlanır bu da hasarı artırır. oysa saçtaki suyu bir anda buharlaştırıp bırakmak (ısı koruyucu bir ürün kullanılması şartıyla) saça daha az zarar verendir. 

- ısı saçın üstüne de altına da uygulanmalıdır ki o teldeki nem homojen bir şekilde buharlaştırılmış olsun. ondan kuaförler fön çekerken fön makinesini aynı tutama bir alttan bir de üstten geçerek tutarlar. bu yüzden maşaların açılan klipsli kısmı kullanılmalıdır saç üstüne dolanılmamalıdır ya da ters yönü de yapılmalıdır.

önemli notlar

- ürün alırken kendi saç tipinize uygun olduğundan emin olun. bir sürü pazarlama sözcükleri kalabalığından ilk bakışta anlaşılmasa da, temel olarak alacağınız ürünün ince mi kalın telli mi kişilere uygun olduğunu anlamaya çalışın. bazen bütün saç tiplerine uygun diyorlar ama gerçekte bir yöne daha yakın olabiliyor. 

eğer asi/kabarık/kıvırcık/kuru gibi laflar bir noktada geçiyorsa kalın tellileri daha mutlu edecek bir üründür.

eğer bir noktada hafif/ağırlaştırmayan/hacim veren lafları geçiyorsa ince tellileri daha çok mutlu eder. 

bazı durumlarda da saçınızın tipi kullanmanız gereken ürün miktarını belirler. bir ürün size ağır geliyorsa daha iyi sonuç için tavsiye edilenden az kullanmanız iyi sonuç almanıza yetebilir, illaki o ürün çöp olacak demek değildir.

- ürünleri doğru uyguladığınızdan emin olun. eğer bakım yağını saç derinize uygularsanız o yağdan memnun kalmanız mümkün değil. ısı koruyuculu spreyi saçınızı düzleştirdikten sonra uygulamayın ya da saç yağını maşa yapmadan önce uygulamamalısınız. şampuanı saç uçlarına sürmemelisiniz. sırası mantıklı ve doğru olmalı, miktarı deneyimle belirlenir o yüzden her ürüne biraz zaman vermelisiniz. ürünlerin açıklamalarındaki kullanım talimatları üzücü bir şekilde sizi yanlış yönlendirebilir. ürünlerin kendi markalarının açıklamalarına güvenmeyin. bu prensiplere göre hareket edin.bu sebeple influencer veya eş dost da aynı hataya düşebilir, onların yöntemlerini de çok ciddiye almayın. neyin neden kullanıldığını anlarsanız doğru yolu bulabilirsiniz. ürünlerin üzerinde kafa karıştırıcı isimlendirmeler olabiliyor, her zaman "bu ürün nedir" diye sorun. (leave-in conditioner mı, blow out care cream mi, yağ mı, vs. )

- multi-tasking insanlarda nasıl olmuyorsa saç ürünlerinde de gerçekçi değil. çok şey vaateden ürünün her vaatettiği şeyde verimi düşer. olması gereken şeyleri yapsın zaten gerisi kendiliğinden gelir. nemini iyi koruyabilen bir saç donuk görüntüden zamanla kurtulmaya başlar ve parlar zaten. saç uzayıp kestirdikçe zaten kırık görünümü azalacak, kabarmayacak gibi. pazarlama terimleri arasında boğulmayın, hiçbirine de inanmayın. şampuansa düzgün yıkasın yeter. eğer boyalı saçlara özel şampuansa düzgün yıkasın ve boyayı akıtmasın yeter.

- profesyonel salon veya dermokozmetik markalarını tercih etmeye çalışın. market malları bazı şeyleri iyi yapabilir ama dezavantajları da çoktur. saçı iyi temizler ama aşırı da kurutur ya da kurutmaz ama temizlemez de. ısıdan korur ama ağırlaştırabilir. nemlendirir ama ağırlaştırır. ağırlaştırmaz ama nem koruma süresi bir günü bulmaz, gibi. miktarına dikkat ederseniz zaten çok uzun giden ürünler olduklarından parasını kuaför bakımı yerine düşünebilirsiniz.

- saç maskesi yoğun durulanan saç kremidir. maske yaptığınızda durulanan saç kremi kullanmanıza gerek yok. hedefi nem depolaması yapmaktır. fazlası saçı çok ağılaştırabileceğinden ara ara destek ürünü olarak kullanılması mantıklıdır.