Sadece Kokusuyla Bile Hafızayı Güçlendiren Sayısız Yararı Olan Bitki: Biberiye

Yaz kış yeşil olan biberiyenin kokusu rahatlattığı gibi sayısız soruna da yardımcı oluyor. En dikkat çekeni ise yapılmış bir deney ile kokusunun hafızayı güçlendirmiş olması.
Sadece Kokusuyla Bile Hafızayı Güçlendiren Sayısız Yararı Olan Bitki: Biberiye
iStock.com

kokusu hafızayı güçlendiren bitki. ingiltere'de 66 kişinin katıldığı bir testte katılımcılar iki gruba ayrılıyor, birinci grup biberiye kokulu odada ikinci grup kokusuz odada bir hafıza testine tabi tutuluyorlar. yapılan testte biberiye kokulu odadaki katılımcılar biberiye kokusu olmayan odadaki katılımcılardan daha iyi bir sonuç alıyor.
rosemary test

biberiye yağı koklayarak hafızamızı %75 oranında güçlendirebileceğimiz bilgisi son zamanlarda kelimenin tam anlamıyla ufkumu zihnimi açtı.

iStock.com

discovery websitesi de konuyu haber yapmış

ingilizce aramak isteyenler "sniffing rosemary oil" anahtar kelimelerini kullanabilir. adamlar ciddi ciddi bu konuda bi dünya çalışma yapmış

Yararlı tarifler:

bir çay kaşığı ile üç tane zeytin yaprağı 10 dk demlenip içilirse vücuttaki yağları idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. ayrıca migrene iyi geldiğini de öğrendim, üç gündür içiyorum çayını yapıp.

tam migren kürü ise şöyle, bir su bardağı su kaynatın. su kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini kaynayan suya ilave edin. 4 dakika kısık ateşte kaynatın. 4. dakika dolduğunda ocaktan indirip ılınmasını bekleyin. ılıyınca, süzerek yudum yudum için. ilk hafta her gün 3 kez taze hazırlanıp biberiye kürü şeker ilave etmeden içilmeli. ikinci haftadan sonra günde sadece 2 kez taze hazırlanarak bir ay boyunca içilmeli.

1 bardak kaynar suya 10-20gr biberiye koyup 10dk bekletip içersek (günde 2-3 bardak) hafızamız güçlenirmiş. (kaynak: ahmet maranki kitabı eheh bakmadım kimdir necidir diye, bişi bulursam bilahare yazarım)

Tarihteki yeri:

kan dolaşımını hızlandırmanın yanı sıra, zihni de açan bitkidir. antik yunan'da öğrencilerin başlarına biberiyeden yapılma taçlar taktıkları ve taze biberiyeyi tütsü olarak yaktıkları bilinmektedir.

antik yunan ve roma'da sadakat sembolü.
ophelia'nın hamlet'e unutulmamak için uzattığı dal.