Sahte Doktor Ayşe Özkiraz Nasıl Aylarca Fark Edilmeden Hastanede Takılmış?

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde sahte doktorluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Ayşe Özkiraz, nasıl aylarca fark edilmeden doktormuş gibi yapabildi?
Sahte Doktor Ayşe Özkiraz Nasıl Aylarca Fark Edilmeden Hastanede Takılmış?

ayşe özkiraz, tıp kazandım diye ailesini ve tüm çevresini kandırıyor. okula gidiyorum diyerek de yurda yerleşiyor. kendine sahte diplomalar, sahte doktor kimlik kartları vs. çıkartıyor. 

ayşe özkiraz'ın çerkezköy devlet hastanesi'ndeki ilk birkaç ayı öğrencilik muhabbetiyle geçmiş. yani 1. sınıf öğrencisi olduğunu söylüyor hastadekilere. zaten 1.sınıf öğrencisi temel bilimler okur. klinik bilmez. merak edip muayenelere katılmak isterseniz katıl derler ama bir şey beklemezler. klinik bilmediği için kimse sorgulamaz.


sonra tatil dönemi gelmiş. bir doktoru kandırıp yeni mezun oldum, ameliyatlara girebilir miyim izlemek için, ben de cerrah olmak istiyorum vs. diyor. o da izin veriyor. bunlar sık sık yapılır ve doktorun hoşuna gider, bazen öğretmeye çalışır. ama bu kızda bu da olmamış; sadece izlemiş, ameliyat yapmamış. bir kenarda izleyen adamı niye sorgulasınlar. dikiş atmayı öğretmişler, o da dikiş atmış. merak etmeyin; 3 kez gösterseler siz de atarsınız. estetik atamazsınız, o ayrı; ama atarsınız.

yani temmuz ayında ameliyatlara gözlemci olarak katılsa, 4 ay gözlemci olmuş. hiç konuşmasa yıllarca bile girebilir ama sohbetlere katılınca fark edilmiş. sistemin çürümüşlüğünü sorgulayın siz. belgelerin gerçekliği sorgulanmamış hiç.

sahte doktor ayşe özkiraz, hastaya sadece dikiş atmış. size göstersek siz de atarsınız. zaten şu an tıp fakültesinde stajyer öğrencilerin bile çoğu bilmez. 6. sınıfta stajyerken öğrenilir. öyle aman aman bir şey değil yani. 

muhtemelen ameliyatlarının geri kalanında da henüz ilk asistanlık yılı olduğu için hiçbir şeyi elletmediler. çünkü tıp fakülteleri aslında pratiysen hekim yetiştiren teorik okullardır. yeni mezun olmuş bir pratisyeni de bu yüzden ameliyatlara alırlar ancak bir iş yaptırmazlar. kolay işlerden başlattılar. (dikiş atmak vb.) 

ancak fark eden yine de doktorlar olmuş. ilk başta çok sorgulamasalar da zamanla sistem sorgularının, fizik muayenenin vb. ne olduğu dahi bilmeyen bi insanın doktor olamayacağını fark etmişlerdir. bu yüzden de ihbar etmişler zaten. (tıp zor bir bölümdür ve teorik bilgiler uçucu olabilir. burada diyebilirsiniz ki 6 sene boşuna mı okuyorsunuz. hayır. ancak eğitim sistemimiz berbat. öğrenmek yerine ezberlemek üzerine. bu yüzden aynı okulun mezunları neyin ne olduğunu insanın tıbbı aslında nasıl öğrendiğini bildiği için meslektaşlarını sorgulamaz.) 

1 sene çalıştı haberlerini abartı olarak görüyorum. maks. birkaç hafta çalışmıştır, o da terminolojisi yerindeyse. yani hastaya nazogastrik takacağız şu şu yüzden vs. dediğiniz zaman da yüzünüze bön bön bakıyorsa bi sıkıntı olduğunu ilk günden bile anlayabilirsiniz. ancak bu kişinin işinde başarılı bir dolandırıcı olduğunu da atlamamak gerek. burada atıp tutanları suya götürür, susuz getirir.