Sarkık veya Asimetrik Vajina İç Dudaklarının Estetik Cerrahiyle Düzeltilmesi: Labioplasti

Şekli bozuk addedilen vajina iç dudaklarının bir nevi yeniden şekillendirilmesi olayı, labioplastiyi inceliyoruz.
Sarkık veya Asimetrik Vajina İç Dudaklarının Estetik Cerrahiyle Düzeltilmesi: Labioplasti

Nedir?

labioplasti, genital organın iç dudaklarındaki sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan cerrahi müdahaledir. genellikle doğuştan olan bu asimetrik, sarkık ya da buruşuk iç dudakların lokal anestezi ile 30 dakika içinde düzeltilmesi işlemidir.

genellikle lokal anestezi altında yapılan işlem 30-45 dakika arası sürer. kendiliğinden eriyebilen dikiş materyalleri kullanıldığı için dikiş alma işlemi olmaz. ameliyat sonrası hastaya pansuman anlatılır ve her idrar yapma sonrası temizlik yapması önerilir. ameliyat sonrası iki hafta cinsel ilişkiye girilemez.

güzel görünmenin aksine ağrısız ve daha tatmin edici olabilecek cinsel ilişki için de tercih edilen operasyondur

ameliyet yaklaşık 45 dk sürer. kısa sürse de çok da ucuz değildir. ameliyattan yarım saat önce emla isimli krem sürülür ki ameliyat öncesi yapılan iğnelerin acısı duyulmasın.

sarkık dış dudakların kesilmesi yanında gerekirse klitoris üzerindeki deriye de müdahale edilir.

ameliyat sonrası antibiyotik + günde 4 taneye kadar majezik+ gerekirse de ağrı kesici iğne yazılır doktor tarafından.

ilk 2 gün su ile temastan kaçınılır. tuvalet sonrası baticon ve gazlı bez ile hijyen sağlanmaya çalışılır. 2. gün sonunda ayakta duş alınabilir. günde 5 defa 20 dk kadar buz kompresi yapılması ağrıyı dindirmede yardımcı olur.

ameliyat sonrası ilk 4-5 saat pek bi ağrı hissedilmez, bu nedenle avm gezmek mantıklı gözükse de 5 saat sonrasında çok da mantıklı olmadığı fark edilir.

mümkünse ilk gece yalnız kalınmamalıdır ya da gerçekten sevilen biri tarafından refakat edilmelidir. evde "yanıyoruum yanıyooor" diye dolanılabilir.

3-4 gün içinde normal hayata kısmen de dönülebilir.

3.5 hafta havuz ve cinsel temas yasak sonrası da yaptırana kalmış.

Son söz

estetik cerrahi piyasasını ayakta tutan "yalnızca belli bir görüntünün kabul edilebilir ve çekici olması, diğerlerinin mutlaka ona dönüştürülmesi gerekliliği" idealinin en uç noktalarından biridir bu. burunların, dudakların, kaşların, karnın, bacakların, kalçaların nasıl görünmesi gerektiği konusunda kurallarımız vardı, buna uygun bir şekilde gerekli müdahaleler yapılıyordu, sıra cinsel organlara geldi.

standardize edilmiş hayatları yaşayıp, umulan ve öngörülen düzeyde tüketimde bulunması beklenen standart insanlarımızın görüntülerinin de standartlaştırılmasında ne kadar ileri gidilebileceğinin bir göstergesi bu. kapitalizm ne kadar da cici bir şey, değil mi? (!)