Senelerce Bayılarak İzlediğimiz Game of Thrones Neden Bu Kadar Bozdu?

Final sezonu olan 8. sezonuyla izleyicilerde büyük bir hayal kırıklığı yaratan Game of Thrones, neden ve nasıl bu kadar bozabildi? Bunu anlayabilmek için olayları en başından itibaren bir özet geçelim.
Senelerce Bayılarak İzlediğimiz Game of Thrones Neden Bu Kadar Bozdu?
George R.R. Martin & David Benioff

olay david benioff'un, george r. r. martin dedemizin “game of thrones” adlı kitabını okumasıyla başlıyor

benioff, jaime lannister’ın bran’ı pencereden itip sakat bıraktığı kısma bayılıyor ve üniversiteden arkadaşı olan d.b. weiss’e telefon ediyor ve bu kitabı okuması gerektiğini, bu kitaptan bir dizi yapabileceklerini belirtiyor. weiss, kitabı 2 gün içinde bitiriyor ve arkadaşı benioff’u geri arıyor. böylece ikili bu kitaptan bir dizi yaratma fikrine iyiden iyiye ısınıyor. 

ilk olarak kitabın yazarı george r. r. martin ile görüşüp durumu anlatıyorlar. bu görüşme 4 saat sürüyor, görüşmenin sonunda george dede bu ikiliye “jon snow’un annesi kimdir?” şeklinde bir test sorusu da soruyor. neyse bizimkier testi geçiyor tabii.

daha sonra ise hbo ile görüşmeler başlıyor. bu görüşmelerim detaylarını bilemiyoruz tabii. belki hbo, george r. r. martin ile 'dizi devam ettiği sürece yeni kitap çıkarma' diye bir antlaşma yapmış olabilir.

neyse efendim başlıyor dizimiz

başlarda harika gidiyor tabii. o tarih kokan sahnelerden, kaliteli repliklerden vs. bunu anlıyorsunuz. george r. r. martin dedenin usta kalemi ve bizim sığırların çalışkanlığıyla ortaya harika bir dizi çıkıyor.

sezonlar birbirini izliyor ve 6. sezona geliniyor. artık dizi, çıkarılmış kitapları işledi ve yeni kitapları ele alacak. işte zurnanın zırt dediği yer burası. çünkü bu noktada george r. r. martin dede, dizide öldürülen fakat kitaplarında yaşayan karakterleri bahane göstererek yeni çıkacak kitaplarının diziye uyarlanamayacağını söylüyor, senaryodaki aktif görevinden ayrılıyor, hikayenin temel hatlarıyla nasıl sona ereceğini anlatıp diziyi resmen bu ikiliye bırakıyor.
zaten 5.sezondan sonraki repliklere bakıldığında, senaryoya george dedenin kaleminin değmediği çok açık.

dediğim gibi, 6.sezonla birlikte hikayeyi tamamen d&d devralıyor ve uyarlanacak kitap olmadığı için uydurma sahneler çekiyor

dizinin asıl sıçışı da burada başlıyor. george martin yeni kitaplarıyla ilgilenmek için inzivaya çekilmişken, bizimkiler de diziyi batırdıkça batırıyor.

7. sezona geliyoruz. aslında d&d diziyi 7. sezonda bitirmek istiyor. tıkandıklarını biliyorlar ve adeta tadında bırakmak istiyorlar çünkü kendilerine çeşitli platformlardan çeşitli teklifler geliyor ve bunları değerlendirmek istiyorlar. george dede şahsi görüşü olarak daha fazla sezon çekilmesini istiyor, hbo kesenin ağzını açıyor yeter ki çekin diyor ancak d&d geri adım atmıyor. 7. sezonu 7 bölüm yaparak 6 bölümlük bir sezon daha yapma fikrine razı oluyorlar ve böylece toplamda 13 bölümlük bir final sezonu yapıyorlar. dizinin son sıçışı, final sezonunun bölünmesiyle burada gerçekleşiyor çünkü d&d, 6 bölümlük bir 8. sezon yaparak çok yanlış bir karar veriyor, dengeyi tutturamıyor ve hemen her şeyi 6 bölüme sığdırmaya çalışıyor. bu da dizinin sıçtıktan sonraki sıvama bölümü oluyor.

8. sezona geliyoruz. yaşayanlar ve ölüler arasındaki savaş, demir taht mücadelesi, jon snow’un gerçek kimliği gibi pek çok konu var ancak bunları anlatmak için sadece 6 bölüm var. ve en önemlisi tüm bunları layığıyla anlatacak george r. r. martin gibi bir efsane yok. istediğin kadar zeki ve yetenekli ol, bu hikayeyi onun kadar iyi anlatamazsın. hele d&d isen hiç anlatamazsın. dediğim gibi bizimkiler çeşitli teklifler almış. artık başka şeyler çekmek istiyor. kafalar karışık. kitaplar bitti, ellerinin altında kaynak kalmadı. zaten sallamasyona geçmişlerdi iyice uçuyorlar. ve sonuç olarak özenilmemiş, üzerine detaylıca düşünülmemiş bir sezon yazıyorlar.
bir efsaneyi böylece katletmiş oluyorlar.

Spoiler Sevenler Buraya: Game of Thrones'un Sızdırılan Final Senaryosundaki Olaylar

Game of Thrones'un 8. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Daenerys Haklı mı?