Sergio Perez'in Şampiyonluk Yarışında Hamilton'a Kaybettirdiği Puanlar

Max Verstappen'in 2021 Formula 1 şampiyonluğunda takım arkadaşı Sergio Pérez'in payı gerçekten azımsanamayacak kadar büyük.
Sergio Perez'in Şampiyonluk Yarışında Hamilton'a Kaybettirdiği Puanlar

checo perez’in şampiyonluk yarışında en ufak hatalı hareket yapmadan hamilton’a kaybettirdiği puanlar ne kadarmış, onu hesaplayalım:

monaco

hamilton’ın arkasındayken overcut (daha geç pite girerek avantaj sağlama) ile arkasında tuttu. hamilton start'ta önünde yarışa başlayan leclerc ve bottas’ın dnf olmasına rağmen yarışı 7. bitirdi. perez ve vettel’e geçilmiş oldu. (4)

bakü

lider giden verstappen lastik patlatıp dnf olduktan 2 tur sonra yarış durarak başladı. start anında perez’e atak yapan hamilton frenajı kaçırıp dışarı uçtu. sıfır puanla ayrıldı. (18)

fransa

abu dhabi’de olduğu gibi pist üstünde kalarak hamilton’a pit yaptırmadı, max 2.pit stopu yaparak yakalayamadığı hamilton’ı yeni set lastiklerle avladı. (7)

ingiltere

max’ın dnf olduğu yarışta son tur pite girerek hamilton’dan en hızlı turu aldı. (1)

türkiye

5. sırada hamilton’a savunma yaptı ve arkasında tuttu. sadece kendisinin değil, leclerc’in de onun önünde bitirmesini sağladı. (6)

amerika

hamilton’ın undercut atmasını engelleyip, kendisi pite girene kadar hamle yaptırmadı. (7)

brezilya

en hızlı turu elinden aldı. (1)

abu dhabi

kendisiyle arasına güvenli pit mesafesi koymadan önce pit'e giren hamilton’a tam 7,5 saniye kaybettirdi. bu kayıp süre yüzünden sanal güvenlik aracı çıktığında hamilton pite giremedi ve yarışın son turunda 45 turluk eski lastikte savunma yapmak zorunda kaldı. (7)
...

doğrudan hamilton’dan aldığı 53 puan var sezon boyu. ki bu puanların yarısı hamilton’dan verstappen’e kaydığı için x2 değere sahip.

şimdi bu adamı övmeyelim de ne yapalım?