Sevgilinin Geçmişi Önemsizdir Şeklindeki Önerme Ne Kadar Doğru?

Sevgilinin geçmişi önemsizdir diyenler ve önemlidir diyenler arasında yıllardır bir çatışma sürüyor gibi. Bu meseleye kişisel bir yorumla katkıda bulunmaya çalışalım.
Sevgilinin Geçmişi Önemsizdir Şeklindeki Önerme Ne Kadar Doğru?
Scott Pilgrim vs The World (2010)

"tanıdığın andan itibaren seninledir geçmişi seni ilgilendirmez!" diyen düz dünyacılar sosyal medyada fazlaca mevcut. sonra "beni neden aldattı, onu çok seviyordum" diye ağlıyorsunuz. öncelikle şuna da bakın:


üzgünüm ama o kişi seninle oldu diye değişmeyecek, o kişi seninle oldu diye farklı birine dönüşmeyecek. o kişinin zihinsel şemaları geçmişte nasıl şekillendiyse sana da öyle davranacak. terapi görmediği sürece de böyle devam edecek.

sevgilinin geçmişi neyse sana göstereceği ilgi veya hareket ekseni de budur. kişinin bilişsel şemaları durduk yere değişmez! sorunlu biriyse size de öyle davranır. sizden önce onlarca kişiyle birlikte olduysa size yakınlık duyması kısa süreli olacaktır. çünkü bu temelde bağlanma şemasında sorun olduğunu veya terk edilme şemasına sahip olduğunu gösterir, terapi görmediği sürece de değişmez. bazı insanlarla ilişki ya "karşılıklı fayda" formatında ya da "arkadaşlık" ekseninde kurulmalı devamı getirilmemelidir. karşı cinste bazen bundan fazlası tercih edilmemelidir, hatta tehlikeli olduğu biliniyorsa ve bir şeyler hissediyorsanız inatla uzak durmanızı öneririm.


örneğin, böyle insanları gece hayatından tanıyorum

birlikte içersin, konuşursun, uyumludur ama "sevgili" formatında, işin içine duygular girdiğinde o kişinin farklı şemaları tetiklenir ve farklı birine dönüşür. tanıdığımı düşündüğüm bir kadın vardı, gitti en yakın arkadaşımla sevgili oldu. birbirlerini öldürecekler sandım. öyle kötü ve yıpratıcıydı ilişkileri. eğer bir ilişki sizi ilerletmek yerine yük oluyorsa, kötü hissettiriyorsa, arzu sizi tüketiyorsa o toksik bir ilişkidir ve bu toksik ilişki öncelikli olarak kiminle birlikte olduğunuza ve o kişinin geçmişine bağımlıdır. yapmanız gereken de o kişiyi hayatınızdan çıkartmaktır ama maalesef toksik ilişkiler daha zor son bulur, çünkü işin içine aşırı bağımlılık ve kıskançlık girer. yani öylece gidemezsiniz, tükenme noktanıza kadar yıpranırsınız. o yüzden birlikte olduğunuz kişinin geçmişini az çok öğrenmeniz bu tükenmeyi baştan engelleyecektir.

insanların davranışları geçmişten etkilenir ve çeşitli bilişsel mekanizmalar oluşur ve karşılaştıkları kişileri de bu şekilde değerlendirirler. bu daha aile ekseninde oluşmaya başlar, örneğin sınır durum (borderline) birçok teoriye (kernberg, masterson) göre daha bebeklik döneminde şekillenir. şimdi böyle kadına geçmişi önemsiz diyebilir misiniz? hele ki ilerleyen toksik ilişkilerle iyice güçlendiyse? böyle kişilerin sevgiliye değil, terapiste ihtiyaç duyduğunu unutmayın. zamanında psikopat biriyle olan kişi o korkuyla sizinle olur ve sizin de her an öyle davranacağınızı düşünerek tepki gösterir. devamlı tek gece takılan biri, ilişki içinde de macera ister sizi aldatır, ruhunuz bile duymaz.

Anything Else (2003)

sevgilinin geçmişi, eğer sevgiliniz olacaksa önemlidir. bunlar hep karşı tarafı kendi gibi görme ya da "istediğim gibi davranır" düşüncesidir. unutmayın o sadece sizin için yeni biri ama aslında kişiliği öyle ya da böyle oturmuş düşünceleri ve hareketleri belli olan biri. sadece siz bilmiyorsunuz. evet başta iyi davranabilir ama sadece 1-2 ay.

özetle

sevgilinin geçmişi senin geleceğindir ve yanlış bir sevgili seçersen geleceğini çarpıtabilir. çünkü insana en güvendiği kişi zarar verir. bunu unutmayın. saf saf "sivigilinin giçmişi önemsizdir" güzellemelerine kanmayın. gerekirse mizojinist veya misandrist desinler. o kişi tek gecelik seksi hak ediyorsa onu, fuckbuddy'liği hak ediyorsa fuckbuddy'liği verirsiniz. bitti. herkesle sevgili olunmaz.