Sibirya'da 20 Yıldır Yalnız Yaşayan Adamın Etkileyici Hikayesi

Samuil adlı 66 yaşındaki bu adam, Sibirya'da 20 yıldır tek başına yaşıyor.
Sibirya'da 20 Yıldır Yalnız Yaşayan Adamın Etkileyici Hikayesi


sibirya'da 20 yıldır yalnız yaşayan 66 yaşındaki bu adam, geçenlerde youtube'da gezinirken videosuna denk geldiğim, beni uzun uzun düşündürmüş biri.


adı samuil, 20 yıldır "medeniyet" denen şeyden uzakta tek başına, köpekleriyle birlikte yaşıyor. ayılardan ve kurtlardan yemek saklıyor, kilometrelerce yürüyüp donmuş gölden hava -70 derecelerdeyken su çıkartıyor, her gün 2-3 defa odun kesiyor, bazen direkt ağaç kesiyor, erzağı bitince 5 saat en yakın köye yürüyor, kestiği ağacı kendi gücüyle bilmem kaç kilometre kızağı ile çekiyor... 


bunların hepsini 66 yaşında, 20 yıldır yapıyor. hayatı zorluklarla dolu, genç yaşta bütün ailesini kaybettikten sonra hayatının bir döneminde madem kimsesizim ve böyle hissediyorum, böyle yaşamanın zamanıdır diyerek tek başına 46 yaşında kendi inşa ettiği kulübede yalnız yaşamaya başlamış.

videoyu şuradan izleyebilirsiniz:


kalp ilacı yok, kemik ilacı yok, vitamin takviyesi yok, ayağı kafaya koymalı yoga terapisi bilmem ney yok; yağ, protein, karbonhidrat vs. bilmez, sadece ne bulursa yer ve çalışır. paket gıdalar olmasa, yarı iyileştirip yarı öldüren ilaçlar olmazsa, dürüst ve günlük fiziksel mücadele ile insanın ne kadar uzun süre sağlıklı ve güçlü kalabileceğinin örneğidir bu adam benim gözümde.