Sıfır Kod Bilgisiyle George Bush, Colin Powell Gibi İsimleri Hackleyen Adam: Guciffer

Tam adı Marcel Lazar Lehel olan hacker, birçok siyasi ve ünlü ismin de yer aldığı sosyal medya hesaplarını tahmin yoluyla hacklemeyi başarmış.
Sıfır Kod Bilgisiyle George Bush, Colin Powell Gibi İsimleri Hackleyen Adam: Guciffer
YouTube/NBC News

kod adı guciffer olan marcel lazar lehel, bir dönem çok konuşulmuş bir hacker. onu diğer hackerlardan ayıran şeyler ise george bush başta olmak üzere dünyadaki birçok siyasi ve ünlü ismin sosyal medya ve e-mail adreslerini hacklemiş olması. üstelik adam bunu ne bir program, ne bir satır kod ile yapmış.

bu abi romanya'da yaşayan işinde gücünde bir adam. 1972'de doğmuş, neredeyse köyünden dışarı çıkmamış birisi. bir ara facebook'un altın zamanlarında facebook'ta çok zaman geçiriyormuş. sonra bir gün yine bilgisayar başında otururken aklına bir şey geliyor. diyor ki "acaba insanların güvenlik sorularını bulabilir miyim?".

romanya'da ünlü olan birkaç magazin ünlüsünün facebook hesaplarının "şifremi unuttum" kısmından güvenlik sorularına bakıyor. baktığı kişilerin bir çoğunun da güvenlik sorusu gittikleri ilkokulun adı. internetten geçmişlerini araştırıyor ve bu bilgiye erişip hesaplarına giriyor. güvenlik sorusu gittiği okul olan ama internette gittikleri okulun adı bulunmayan kişilerin de doğup büyüdükleri bölgelerdeki tüm okulları deniyormuş. tüm bunlar ilk hackleme girişimleri oluyor.

üstüne, ele geçirdiği özel mesajları da medya ile paylaşınca romanya'da ortalık karışmış. herkes bir anda kendini konuşmaya başlayınca o da kendine guciffer takma adını almış. tabii daha ünü romanya ile sınırlı.


ünlü olup herkes onu konuşmaya başlayınca, genelde kiralık katillerde de görülen kendini yakalatma isteğine tutulup kendini ifşa ediyor ve tutuklanıyor. pişman olduğunu söyleyip üstüne sicili de temiz olunca paçayı kurtarıyor ve hapis cezası erteleniyor.

bu sefer de artık işleri büyütüp gmail ve yahoo hesaplarını hacklemeye başlıyor. hatta artık romanya ona dar gelmeye başlayınca eski abd başkanı george bush ve ailesinin mail hesaplarını hacklemeye başlıyor. bulduğu tüm belgeleri medya ile paylaşınca amerika'da da ortalık kızışıyor.

üstüne, rahat durmuyor; abd dış işleri bakanı colin powell'ın hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor. araştırma yaparak bu adamın büyükannesine çok bağlı bir adam olduğunu öğreniyor ve büyükannesinin adını da rahatlıkla internette buluyor. bakanın güvenlik sorusu da büyükannesinin adı olunca bir saniye bile durup "ya ben ne yapıyorum" demeden adamın hesabına giriyor.

üstüne, adamın mailleştiği roman bürokratın hesabına da giriyor. maillere bakıp abd'li bakan ve roman bürokratın ilişkisini de medyaya veriyor. tüm bunların sonucunda tekrar ünleniyor ve yine adını bile bile ifşa ediyor. bu sefer baskınla gözaltına alınıyor.

herkesin rus casusu, çinin adamı, usta hacker sandığı bu adamın evinde sadece bir samsung telefon ve ortalama bir bilgisayar bulan polisler de afallıyor. kendi isteğiyle guciffer'ı amerika'da yargılıyorlar.

YouTube/NBC News

mahkemede her şeyi nasıl yaptığını övünerek en ince ayrıntısına kadar anlatıp "ben sadece aptallığın cezasız kalmamasını istedim" diyor. kendisine yöneltilen suçlamalarda; hiçbir ülke için çalışmadığını, ülkelerden siyasi ve maddi gelen teklifleri reddettiğini ve tamamen tek olduğunu söylüyor. fbi'ın yönelttiği hillary clinton'ın hesabını hackleme suçunu da reddedip bu suçtan da beraat ediyor. 52 ay hapis cezasına çarptırılıyor ve cezasını romanya'da çekmek istediğini söyleyip romanya'ya dönüyor. şu an hala daha hapiste.