Sıfır Yağ ile Yemek Pişiren, Kullananların Çok Memnun Olduğu Alet: Air Fryer

Ayçiçek yağı fiyatlarının acayip arttığı şu dönemde yağsız ya da çok az yağ ile yemek pişirmeyi sağlayan mutfak aleti air fryer'a olan talep de artabilir. Peki nedir bu air fryer? Nasıl çalışır? Nasıl temizlenir? Ucuzu ile pahalısı arasındaki farklar neler? En iyisi Philips mi?
Sıfır Yağ ile Yemek Pişiren, Kullananların Çok Memnun Olduğu Alet: Air Fryer


Nedir bu Air fryer?

aslında set üstü minik bir fırın olan, ancak geleneksel fırından farklı olarak sıcak havanın cihaz içinde kuvvetli ve eşit şekilde dağıtılması sayesinde yağsız ya da çok az yağ ile yemek pişirmeye yarayan bir alet air fryer. kısaca sıcak hava fritözü de diyebiliriz.

sadece patates kızartması ve atıştırmalıklar değil; tavuk, balık, et, kek, kumpir, kestane, ekmek gibi birçok şeyi pişirebiliyorsunuz.


yiyeceklerinizi fritöz benzeri bir hazneye yerleştiriyorsunuz. sıcak hava sirkülasyonu sayesinde yiyecekler kızarmaya çok benzer şekilde hazırlanıyor. farkı ise geleneksel fritözler gibi litrelerce yağ gerektirmemesi.

3 aydır her gün en az 1 kere kullanıyorum. tek dikkat edilmesi gereken şey, elektrik kullanımı. özellikle büyük modeller bayağı enerji harcıyor. fakat fırına göre daha kısa sürede pişirdiği için yine daha avantajlı. gereğinden fazla büyük model almadığınız sürece.


lisansı ve en iyi teknoloji philips'e ait olsa da piyasada birçok farklı markanın air fryer'ını bulmak mümkün.

sanırım son günlerde türkiye'de ayçiçek yağına gelen zamlarla birlikte air fryer'lara ilgi de bir hayli arttı.

air fryer almayı düşünenler için bir rehber video hazırladım


philips airfryer essential xl modelini ise şu videoda inceledim


ucuz air fryer'lar ile pahalı air fryer'lar arasındaki farklar


air fryer temizlik yöntemleri


air fryer'ı uzun süre temizlemeden kullanırsanız sonra temizlemesi bir hayli zor oluyor. özellikle rezistansın olduğu kısmı.

Philips Essential Airfryer XL'ı kullanan bir Ekşi Sözlük yazarının deneyimi

air fryer, şimdiye kadar verdiğim paranın karşılığını aldığım en kullanışlı, en sağlıklı, en pratik ve estetik üründür benim için. philips essential xl modelini kullanıyorum 2 aydır. 

öncelikle, donmuş gıdalarda harika sonuçlar elde ediyorsunuz. bir kere taze balık denedim; çok güzel pişirdi, gayet lezzetli oldu. sıfır yağ ile patates, tavuk ve sebze kızartmak hem sağlık, hem de maliyet için müthiş avantajlı. ekmek ısıtmada ve kuruyemişi sıcak seviyorsanız güzel sonuçlar veriyor. 


temizlemesi çok kolay; elde ya da makinede sorunsuz pratik bir şekilde yapılıyor. arka kısmında bulunan hava çıkışı normal denecek sıcaktıkta bir havayı dışarı veriyor. bu kısmı sıcak ile temasta zarar görecek bir yüzeyden 15-20 cm uzak tutmanız yeterli. 

ve en önemlisi, neredeyse hiç koku yaymıyor! donmuş ya da taze hiçbir gıdadan rahatsız edici, saatlerce mutfaktan dağılmayan bir koku çıkarmadı şimdiye kadar. balık dahil.