Sinekkapan Bitkisi Ne Zaman Kapanacağına Nasıl Karar Veriyor?

Genellikle ABD'nin güneydoğusundaki sulak alanlarda yetişen, böcek ve örümcekgillerle beslenen etçil bir bitki olan sinekkapanın çalışma mekanizması.
Sinekkapan Bitkisi Ne Zaman Kapanacağına Nasıl Karar Veriyor?

sinekkapan bitkisinin (venüs sinekkapanı) iki lobunun iç yüzeylerinde üçer tane tane tetik tüyü bulunur. bitki, kapanma komutunu bu tüylerden alır. ancak yağmur damlaları gibi dış etmenlerden etkilenmemek ve boş yere kapanmamak için 20 saniye içerisinde en az 2 tetikleyici tüye dokunulması gerekir.


tetik tüylerinin hareketi, kıl tabanındaki hücrelerden kalsiyum iyonlarının salınmasına neden olur. kalsiyum konsantrasyonu yeterince yükseldiğinde yapraklar kapanır ve içerideki böceği hapseder.


ilk aşamada yapraklar gevşek şekilde kapanır. bunun nedeni sindirme zahmetine değmeyecek ufak böceklerin kaçıp gitmesidir. ancak tetik kıllarına 5 kere daha dokunacak büyüklükte bir böcek tuzağa düştüyse yapraklar sıvı sızdırmayacak şekilde sıkı şekilde kapanır ve sindirimi sağlayacak enzimler salınır. bu aşamadan sonra içerideki böcek için yapılacak bir şey yoktur.


kaynak: science focus