Six Feet Under Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları

Six Feet Under dizisine dair bilgi açlığınızı uzun süre giderecek bir trivia içeriği, buyrun.
Six Feet Under Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları

dizinin senaristi ve yapımcısı alan ball, kız kardeşini kaybetmesini diziyi yapmak için ilham olarak almış.

ilk bölüm yayınlandıktan bir hafta sonra dizi 2. sezon onayı almış.

michael c. hall'un beyaz camdaki ilk önemli rolüymüş. hatta daha önce, bir iki filmde konuk oyunculuk dışında bir rolü yokmuş.

Paycheck (2003)

alan ball, özellikle freddy rodriguez için federico diaz rolünü yazmış.

rachel griffiths senaryoyu okuyor ve brenda'yı oynamakla ilgilendiğini söylüyor. yapımcıların tek endişesi oyuncunun amerikan aksanı yapıp yapamayacağı. griffiths uçakla amerika'ya geliyor ve güzel bir aksan yapıp rolü alıyor.

dizi los angeles'ta geçiyor çünkü dizinin yapımcısı alan ball'a göre los angeles dünyada ölümü reddetmenin başkenti.

nikolai'nin çiçekçisi aslında 14325 ventura bulvarı'ndaki gerçek bir çiçekçi ve bir zamanlar benzin istasyonuymuş.


freddy rodríguez'in gerçek oğlu giancarlo rodriguez, rico'nun dizideki oğlu julio'yu oynuyor.

açılış sekansındaki yalnız ağaç aslında o tepede durmuyor. birinin arka bahçesinden çıkarılmış ve çekim için oraya yerleştirilmiş.


nate karakterini oynayan peter krause aslında başta david karakteri için seçmelere katılmış. ama alan ball nate fisher karakterinin seçilmesini imkansız bulmuş, krause ile rachel griffiths (brenda chenowith) arasındaki somut kimyadan etkilendiği için onu nate fisher rolüne yönlendirmiş.

alan ball'un pilot bölümünü çekmek için 13 günü varmış. daha önce hiç yönetmediği için bu onu endişelendirmiş.

anna faris, claire fisher rolü için seçmelere katılmış, ancak faris'e göre kast direktörü ona gülmüş.

birinci sezonda david ve nate, ölü yakma konusunda uzmanlaşmış kurgusal bir şirket olan "poseidon society" ile rekabet konusundaki endişelerini dile getiriyor. bu, ülke çapında ölü yakma şirketlerinden oluşan bir zincir olan gerçek "neptune society"ye zekice bir göndermeymiş.

alan ball diziyi ilk tasarladığında nate ve david karakteri için christopher meloni and justin theroux seçenekleri varmış.


six feet under, ciddi olması amaçlanan bir anın istemeden komik hale geldiği "narm" terimini ortaya çıkardı.

nate'in göbek adı samuel'miş.

dizi boyunca ölüm nedenleri: 13 kişi doğal sebeplerden öldü. 10 kişi akıbete bağlı bir trafik kazası sonucu öldü. 11 kişi öldürüldü. 8 kişi intihar etti. kafa travması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. 5 kişi kanserden öldü. 22 kişi diğer komplikasyonlardan öldü.

gabriel garcia marquez’in oğlu rodrigo garcia dizinin bazı bölümlerini yöneten yönetmenmiş.


six feet under, lgbti+ ilişkisini sıradan bir ilişki olarak anlatan ilk dizilerden biri.

normalde önce açılış jeneriği hazırlanıp sonra da bestesi yapılır, six feet under'da önce beste yapılmış, sonra açılış jeneriği hazırlanmış.

hbo kanalı diziye sadece bir not vermiş. dizinin daha riskli şeyler yapmasını istemiş. sonra da dizide claire'in bacak çaldığını görüyoruz.

dizinin sondan bir önceki bölümünde amy spanger isimli bir kadın, ölmüş bir askerin kız kardeşini canlandırmış. amy spanger o sırada michael c. hall'un karısıymış.

5. sezonun 7. bölümünde bir adam oyun izlerken kalp krizi geçiriyor. bu yazarın gerçek hayatta olduğunu gördüğü bir şeymiş. rolü oynayan oyuncu bölümden 1 aydan kısa bir süre sonra ölmüş.


çatıdan düşerek ölen rico'nun babası, dizinin yazarı jill soloway'in komşusuna dayanıyor. soloway, alan ball tarafından, yazdığı bir kısa öyküsünün gücüyle yazar olarak alınmış.

david'in arabasının kaçırıldığı ve ağzına zorla silah dayandığı bir sahne var. zaman ve bütçe kısıtlamalarından michael c. hall o sahneyi tek seferde etkileyici bir şekilde oynamak zorunda kalmış.

nate karakterini oynayan peter krause, karakterin bu kadar aşağılayıcı bir insan haline gelmesinden hoşlanmadı ve sık sık sevimsiz olduğundan şikayet etti. kahraman olmak istiyordu.

sadece bir bölümde fragmanda ölen kişinin yüzüne yer verilmemiş, o da bir bebek. bir yazar, bölümde bir bebeğin öldürülmesine itiraz etmiş, izleyiciyi kaybetmeden televizyonda bir bebeği öldüremeyeceklerini belirtmiş. alan ball o yazarı sezon sonunda kovmuş.

six feet under'da ölümle başlamayan sadece üç bölüm var.

dizinin final bölümü, doğumla başlıyor.

kaynak kaynak 2