Son Duruma Göre: Anadolu Efes'in Play-Off Yapma İhtimali Ne Kadar?

Euroleague'deki temsilcimiz Anadolu Efes, üst üste gelen 2 şampiyonluğun ardından maalesef play-off'u zora soktu bu sene. Bugün (30 Mart) ve yarınki maçlara göre bu ihtimali değerlendirelim.
Son Duruma Göre: Anadolu Efes'in Play-Off Yapma İhtimali Ne Kadar?
Fotoğraf: Twitter @AnadoluEfesSK

efes'in bitime 3 hafta mevcut durumunda playoff mücadelesi verdiği takımlarla olan maçlarda durumu şöyle

6. sıradaki maccabi'ye iki maçta da mağlup oldu. (arada 3 galibiyet fark var, ikili, üçlü dörtlü averajlarda hep geride bir efes var, dolayısıyla geçmesi imkansız.)

7. sıradaki partizan'a iki maçta da mağlup oldu. (arada 2 galibiyet fark var, ikili, üçlü dörtlü averajlarda hep geride bir efes var, dolayısıyla geçmesi imkansıza yakın.)

8. sıradaki baskonia'ya iki maçta da mağlup oldu. (arada 1 galibiyet fark var, ikili, üçlü dörtlü averajlarda hep geride bir efes var, dolayısıyla geçmesi için baskonia'ya galibiyet farkı atması lazım. efes'in üç maçını da kazanması, baskonia'nın 2 maç kaybetmesi lazım.)

9. sıradaki zalgiris'i iki maçta da mağlup etti. şu an galibiyetler eşit. zalgiris'in yarın maçı var. çok da formda değil zalgiris, 3 maç alması zor. o yüzden en azından playoff hedefi olan anadolu efes'in rakiplerinden biri sayılmaz.

efes'in kalan fikstürü

virtus bologna (e)
fenerbahçe (d)
monaco (e)

baskonia'nın kalan fikstürü

fenerbahçe (e)
asvel (e)
olympiacos (d)

partizan'ın kalan fikstürü

real madrid (e)
monaco (d)
panathinaikos (e)

partizan zor bir fikstüre sahip olsa da son maçta evinde panathinaikos'un içinden geçer. dolayısıyla bence partizan'ı geçmek gerçekçi bir ihtimal değil.

olay baskonia'da bitecek

ve fenerbahçe hem baskonia hem efes ile oynayacağından dolayı, büyük ihtimalle belirleyici takımlardan biri olacak. ergin ataman zaten sevilmeyen bir isim. ekstra bir motivasyona gerek yok fenerbahçe taraftarı için ama bunun üzerine bir de rus takımlarının diskalifiye edildiği dönem olup bitenler fb tarafında unutulmuş değil. basketbol takımının motivasyonunu bilemeyiz ama mezarlık kadar sessiz fenerbahçe tribünleri o gün çok hareketli olacaktır. efes için kolay bir maç olmayacak. virtus maçı rahat geçer muhtemelen, son maçta ise monaco'nun playoff'taki yeri maça ne kadar asılacağını belirler. ancak, mike james'in yine olaylar çıkarması nedeniyle monaco da çok karışık. efes muhtemelen o maçı da alır. baskonia ise ligin dibindeki asvel ile oynayacak. onun dışında garantilemeleri için fenerbahçe ya da olympiacos maçlarından biri almaları gerekecek.

ikili averajlardaki berbat durumu nedeniyle ipler efes'in elinde değil. kalan üç maçını kazanıp baskonia'nın 2 mağlubiyet almasını beklemek zorunda. efes üç maçından birini kaybederse de geçmiş olsun.