Sony'nin Kurucu Ortağı Akio Morita'nın Prensibinden Asla Ödün Vermediğini Kanıtlayan 2 Olay

Japon teknoloji devi Sony'nin kurucularından Morita'nın yaşadığı bu iki mütevazı olay, şirketin nasıl bu kadar büyüyebildiğini de kanıtlıyor bir yandan.
Sony'nin Kurucu Ortağı Akio Morita'nın Prensibinden Asla Ödün Vermediğini Kanıtlayan 2 Olay

sony bambaşka bir şirket... size kurucu ortağı akio morita'nın başından geçen bir olayı anlatayım:

sony ilk kurulduğu zamanlar, ismi sony bile değilken, şirketin kurucu ortağı sayın akio morita abd'ye yatırımcı ve müşteri bulmak için gider. o zamanların abd'li büyük bir medya şirketi sony'den yüz bin adet radyo satın almak ister ancak radyolara kendi logolarını koymayı şart koşar. morita, bunu kendisine yediremez ve teklifi reddeder. genel merkeze, diğer kurucu ortağı masaru'ya ve diğer çalışanlara telefonla bunu söylediğinde doğal olarak kötü bir tepkiyle karşılaşır ancak "biz kimsenin fason üreticisi olmayacağız." der.

bir başka anı

sovyetler birliği, morita'yı ülkelerine davet eder ve o zamanın yetkili kişileri morita'dan sscb'ye bir televizyon fabrikası kurmalarını ister. morita'ya geliştirdikleri bir tv prototipi gösterip fabrikalarını da gezdirirler. güzel de bir teşvik sunarlar ancak morita, üretim teknolojilerini beğenmez ve "üzgünüm, sony teknolojisini size satamam." deyip bu teklifi reddeder (sanırım bu, sscb'nin teknolojide geri kalmasını da açıklar.). ancak sscb yetkililerine neleri düzeltmeleri gerektiğine dair uzun bir rapor yazar. güzel bir teşvike rağmen kaliteden ödün vermez.

kaynak: morita'nın kitabını (bkz: made in japan) bir sahaftan alıp okumuştum. ilgisi olan herkese öneririm.