Sony'nin PlayStation 5'i Parçalarına Ayırdığı İlginç Söküm Videosu

Sony, uzun zamandır sahalarda görmediğimiz hareketlerden birine imza atarak kendi ürününün söküm videosunu kendisi yayınladı. İşte o video ve videoda anlatılan önemli kısımların özeti.
Sony'nin PlayStation 5'i Parçalarına Ayırdığı İlginç Söküm Videosu

sony, playstation 5 için kendi "teardown" (söküm) videosunu yayınladı. bu hareket yıllardır görmediğimiz mükemmel bir olay. ayrıca bunu yaparak fiziksel kısıma ve detaylara verdiği önemi de bize göstermiş oldu.


söküm videosunun özeti

- ayak tek vidayla sökülüyor.

- ayağın altında vidaya yer var.

- ayağın altında kasada boş kalan vida yerini dolduracak bir pul var.

- ayağın içindeki döner mekanizma vida koyulan boşluğu saklıyor. (oha lan)

- ps5'i sökmek çok basit, inanılmaz derecede hızlı ve temiz. (geçen hafta ps3'ü açıp termal macunu değiştirdim, çıkardığım vidaları kağıda buradan çıkardım diye işaretleyip koymasaydım sağlam parça arttırırdım, açılma prosedürünü bildiğim halde kasanın 2 plastik dişi kırıldı, 1 yemek masası parça çıktı)

- bakıma ihtiyacı olan parçalara sadece 2-3 hareketle ulaşılabiliyor. özellikle fanlara ve hava boşluklarına erişim çok kolay. 

- hayvan gibi heatsink var makinede. 5 kilo gelir herhalde.

- bomba geliyor... ps5 normal termal macun kullanmıyor. sıvı metal kullanıyor. yani 6-8 yılda bir değiştirmek gereken bildiğimiz macunlardan değil. hayvani bir ısıl iletimi var ve ömrü yok. buna karşın ps5'inizi biryerden düşürmek istemezsiniz kesinlikle, heleki sıcakken olabildiğince sabit durmalı. sıvı metalin etrafında her türlü önlem var ancak yinede oynaşmamak gerekli.

- sıvı metalden ve 5 kiloluk heatsink'den anladığım kadarıyla işlemci de ekran kartı da overclock.

sorunlar

- dediğim gibi sıvı metalle sıcakken oynaşmamak gerekli, ne kadar önlem alınırsa alınsın.

- ssd, anakarta lehimli. ssd'ler süper ilerledi ancak ileride çıkacak sorunlara karşı anakart değişimi gerekecek. özellikle ssd keşke lehimli olmasaymış. ev kullanıcısı için bu hiç de sıkıntı değil ancak kafelerde bir süre sonra ssd'ler patlamaya başlar herhalde. bu tür ssd'ler normal ev kullanıcısını 10-15 yıl idare eder çok şanssız değilseniz.