Sovyetlerin 450'den Fazla Nükleer Deneme Yaptığı Bölge: Semipalatinsk Test Sahası

Kazakistan'ın kuzey doğusunda, Semey kentinin yakınlarında bulunan Semipalatinsk Test Sahası (Semipalatinsk Test Site), SSCB döneminde 450'den fazla nükleer deneme için kullanılmış. Şimdilerde 'Kara Turizm'cilerin gözdelerinden olan bu bölge nedir, ne değildir; inceliyoruz.
Sovyetlerin 450'den Fazla Nükleer Deneme Yaptığı Bölge: Semipalatinsk Test Sahası

semipalatinsk test sahası, sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği döneminde kazakistan'ın kuzey doğusunda semey kentinin yakınındaki nükleer silah test alanına verilen ad.


semipalatinsk polygon ya da polygon deniyor kısaca. 

1949-1989 yılları arasında yer üstünde (atmosferik de deniyor) 100 küsür, yer altında ise 300 nükleer patlama gerçekleştirilen bölgeye 40 km mesafedeki köyler ve kasabalar başlarda boşaltılmamış bile.


civardaki nükleer patlamalar ve radyasyondan zamanında etkilenen kişilerin hastalıkları kalıtsal hale gelmiş durumda. hala sakat doğumlar, görülmemiş hastalıklar bölge insanını hayatını ve yeni nesilleri etkiliyor.

semipalatinsk'te 40 yılı aşkın bir sürede 450'den fazla nükleer deneme yapıldı ki sscb’de bugüne kadar gerçekleştirilen nükleer denemelerin üçte ikisi semey’de yapılmıştır. 


bu aynı zamanda şöyle de ifade edilebilir; dünyadaki nükleer denemelerin dörtte biri bu bölgede gerçekleştirilmiştir.

ABD'nin Nükleer Denemeleri Yüzünden Kimsenin Yaşayamadığı Yer: Bikini Adası