Spider-Man: Into the Spider-Verse Filminde Kaçırmış Olabileceğiniz Göndermeler

Örümcek-Adam'ın film haklarına sahip olan Sony, nihayet her şeyiyle iyi bir Örümcek filmi yapmış diyebiliriz. Çizgi romanlarda mevcut alternatif evrenleri kullanımı ve duygusal boyutuyla Into the Spider-Verse, beklediğinize değiyor. Filmin hızı nedeniyle kaçırmış olabileceğiniz bazı easter-egg'leri de paylaşmış olalım.
Spider-Man: Into the Spider-Verse Filminde Kaçırmış Olabileceğiniz Göndermeler
Sony, nihayet örümcek hissini keşfetmiş.

miles morales, tıpkı filmde olduğu gibi çizgi romanda da ultimate evrenindeki spider-man'in green goblin tarafından öldürülmesinden sonra yeni spider-man olmuştur


amazing spiderman'in yayımlanan ilk çizgi romanını miles morales'in elinde ona rehber olması açısından bolca görüyoruz


miles'ın babasının telefonunda acil aramalar kısmında spider-man'in yaratıcılarından steve ditko ismi yer alıyordu

Kendisini de Stan Lee gibi bu yıl içerisinde kaybettik.

filmde ölen spider-man, kendisini tanıtırken bolca tobey maguire'ın 3 filmdeki sahnelerinden kesitler yer aldı

treni durdurma sahnesi, mj ile tersten öpüşme, örümcek adam 3'deki kimsenin hatırlamak istemediği dans sahnesi vb. yani ölen spider-man'i tobey maguire'lı spider-man olarak kabul edebiliriz.


earth 616, yani asıl peter parker'ı mary jane'den boşanmış, may halasını kaybetmiş, göbekli bir halde buluyoruz

zamanında spider-man yazarlarından joe quesada, peter ile mj evliliğinden hiç haz etmiyordu. bu yüzden civil war sırasında kimliğini tüm dünyaya açıklayan peter, yaptığı şey yüzünden kingpin'in emriyle may yenge vurulmuş ve ölüm döşeğine yatmıştı. tam ölmek üzereyken mephisto yani bildiğimiz şeytan gelmiş ve may yenge'nin yaşamasına karşılık peter'dan mj ile olan aşklarını istemişti. peter ile mj ise may yenge yaşasın diye bunu zor da olsa kabul etmiştir. izlediğimiz peter'ın bunların bir yansıması olacağını düşündüğümden yazayım dedim.


spider-gwen ise çizgi romanlarda kertenkele'ye dönüşen peter parker'ı yanlışlıkla öldürmüştü

yanlış hatırlamıyorsam kendi evrenlerinde arkadaş değil sevgililerdi. filmde anlamadığım ise arkadaş veya sevgili olmalarına rağmen gwen'in olgun peter'ı görünce hiçbir şey hissetmemesiydi. miles ile duygusal sahneler yaratmak için peter'ı aradan çıkartmışlar anlıyorum ama hayatının aşkını/arkadaşını tekrar görüyorsun ve en ufak diyalog bile yoktu. üzdü.


ultimate spider-man'in gizli sığınağında bilinen evrenlerden bir sürü örümcek adam kostümünü görüyoruz

hatırladıkların arasında stealth suit, iron-spider suit, marvel's spider-man oyunundaki suit'i gördüm. hatta yanlış hatırlamıyorsam toxin'in giydiği suit bile vardı.


wilson fisk karakteri netflix daredevil kadar olmasa da gayet başarılıydı

diziden hatırlarsanız vanessa karakteri yine vardı ve kingpin'in kötü yanını onun üzerinden kurmaları diziye de oldukça güzel referanstı.


end credits sahnesindeki spider-man 2099 yılına ait

ismi miguel o'hara. o zamanın şehri new york değil nueva york'dur. ayrıca spider-verse çizgi romanlarında 2099 spider-man'i oldukça önemli bir yer kaplıyor.

Sarışın Peter Parker

Filmin başında ölen sarışın Peter'ın fiziksel görünüşü büyük oranda Peter Parker'ın klonu Ben Reilly'den alınmıştı. Kendisi Scarlet Spider olarak 90'lar Örümcek hikayelerinde boy göstermişti.

Örümcek-Adam'ın dansı

Yine filmin başlarında, Peter'ın "bundan pek bahsetmiyoruz" dediği dans, Spider-Man 3'teki sokak dansından alınma. Burada simbiyotla birleşen Peter'ın kişiliği de karanlıklaşıyor ve karakterine uymayan davranışlar sergiliyordu. Spider-Man 3'te bu değişim maalesef böyle komik bir şekilde verilmek istenmişti.

yine end credits sahnesinden bahsederek bitireyim

klasik olan iki spider-man memesi canlandırılmış. ilki duvarda spider-man çerçeveli olan bir masada oturan spider-man, ikincisi ise birbirini parmakla gösteren iki spider-man idi. muhteşem bir sondu aşırı güldüm.

Sonuç

into the spider verse, spider-man filmleri arasında en güzel ikinci filmdir. "en güzeli" diyenleri anlıyorum ancak spider-man 2'yi geçebilecek sağlam bir örümcek adam filminin geleceğine pek emin değilim. ancak ondan sonra gelen en iyi spidey filmi. homecoming'e 10 basar.

sony'nin kurulduğundan beri yaptığı en iyi iş olabilir.

Neden Örümcek-Adam'sız Bir Venom Filmi Hiç Yapılmamalıydı?

Çok Uzun Zamandır Beklediğimiz Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filminin İncelemesi

PlayStation Dünyasının Yeni Bebeği: Marvel's Spider-Man Oyun İncelemesi