Spor Salonlarındaki Yazısız Görgü Kuralları

Spor salonunda çalışırken herkesin içten içe bildiği ancak herkesin uygulamadığı ince adab-ı muaşeret kuralları.
Spor Salonlarındaki Yazısız Görgü Kuralları
iStock

- havlu. havlu çok önemli. kafa baskısını sehpalarda gördüğümde anasına sövüyorum yapanın. ananıza sövdürmeyin, efendice havlu kullanın.

- çalıştığınız dambılları yerine koyun. yerine koyarken 5 kiloların yanı boş diye 40 kiloyu 5 kilonun yanına koymayın, sıralı olsun. çift olan bu dambıllar bazen ayrılabiliyor. ayırıyorlar, sevenleri ayırmayın. biri salonun kuzey yakasındayken öbürü güney yakasında olmasın, salon içinde gezdirmeye çıkarmayın. tamam gezdirin ama geri yerine getirin. elma dersem çık, armut dersem çıkma diye salonda dambıl aratmayın.

- plakaları yere parelel koymayın, sizin gibi eşekler için ağırlık eşekleri var; oraya takın.

- plakaları, dambılları yere atmayın, kırılıyor. üzüntüden değil. plakalar döküm demir üstü kaplama. dambıllarda birleşim yerinden kırılır. kilosu ne olursa olsun kırılır.


- çalıştığınız makinede ağırlığı boşaltın. kendini şampiyon sanarak leg press makinesine ağırlığı yüklersin, işin biter zittir olur gidersin. arkadan gelen söver.

- set aralarında makine üstünde oturmayın, kalkın dolaşın hem kıçınız hava almış olur hem başkaları da çalışır.

- dakka başı fotoğraf çekilmeyin, gidip kimseden bir foto çekebilir misin demeyin.

- ağırlığı kaldırırken kurbanda kesilen öküz gibi böğürmeyin.

- ağırlığı kaldırırken nefes vereceğim diye aynayı tükürük içinde bırakmayın.

- antremanda geze geze supplement içmeyin. spor salonuna bavulla gelip yanınızda o bidonları taşımayın.

- hoca değilseniz, profesyonel değilseniz kimseye akıl vermeyin.

- salona girip çıkarken kolay gelsin, iyi günler, selamlar gbi cümlelerle selam verin, mal mal yüzüne bakıp geçmeyin insanların.


- ağırlık kemerini pantolon kemeri olarak kullanıp, salonda 2 saat boyunca takmayın.hele kemer salonun ortak kullanımındaysa.

- koşu bandına çıkmadan önce deodorantı basıp salona öyle girmeyin. tamam sen doritos, soğan, ter ve deodoranttan oluşan hoş aromatik kokuyu seviyor olabilirsin ama çoğu insan sevmiyor.

- dışarıda giydiğiniz ayakkabıyı salonda giymeyin. özellikle yağmurlu havalarda kedi gibi bulması kolay oluyor.

- aminoasit gibi yüksek b vitamini içeren ek gıda kullanıyorsanız ya da b vitamini alıyorsanız aynı kıyafeti yıkamadan 1 ay giymeyin. (neden diye soran oldu. işediğinde nasıl kokuyorsa terin daha beter kokuyor.)

- çalışan insana soru sormayın, güldürmeyin, şaka yapmayın. çalışan insanın tepesinde dikilip hayat hikayenizi, dertlerinizi, hayata dair umutlarınızı, beklentilerini anlatmayın.

- sabah aklıma geldi.koşu bandını son hıza getirip at gibi koşmayın. çünkü siz at değilsiniz, küp şeker kullandığınız at olduğunuza işaret değil. hem çok ses çıkıyor hem dizinize yazık. koşu bandını geçtim salon sahibi düşünsün de at gibi son hız koşmayın.

- ne kadardır çalışıyorsun/body yapıyorsun diye sorduktan sonra hımm, ben o kadar çalışsam tarzı cümleler kurmayın. çalışaydın pezevenk, tutan mı oldu der kalırsınız hem de emeğine saygısızlık etmiş olursunuz.

- ergen kardeşlerim... ergenyuslar... geleceğimiz... tamam arkadaşlık ortamı güzeldir ama spor salonu burger king'in üst katı değil; sürü halinde takılmayın o yüzden. aynı hareketi sırayla yapmayın, bir makinenin başında sürü halinde çalışmayın.