Stranger Things'in Final Sezonuna Dair Meraktan Çatlayarak Okuyacağınız Fan Teorileri

Son olarak 4. sezonu yayınlanan popüler Netflix dizisi Stranger Things'in 5. ve son sezonuna dair eldeki verilerden yola çıkarak üretilen güzel fan teorileri, buyrun.
Stranger Things'in Final Sezonuna Dair Meraktan Çatlayarak Okuyacağınız Fan Teorileri

stranger things'in final sezonu için birkaç fan teorisi mevcut, dördüncü sezonu henüz izlememiş olanlar için eddie munson ve hatta dizinin genel seyri ile ilgili olan bir tanesinden spoiler'lı şekilde bahsedeceğim.

attention please!! this entry includes spoilers! be aware!!

eddie fanları -well that's me- için sevindirici ve çok akla yatkın iddialar atılmış ortaya

bunlardan bir tanesini özellikle duffer brothers'ın söylemleri destekliyor. duffer brothers demişti ki “yarasa ısırığından ölmezsiniz.” eddie'nin ölümü zaten oldukça gereksizdi ama kendi içinde tutarsız da diyemeyiz çünkü eğer upside down'da kalmasaydı bizim hawkins'e döndüğünde de çok zor bir hayat onu bekliyor olacaktı. “bu sefer kaçmadım değil mi?” diye dustin'e sorduğunda aslında eddie “murderer” sıfatından kaçıyordu evet.

neyse dönelim teoriye. duffer brothers'ın yarasa ısırığı ile ilgili söylediği şey aslında apaçık eddie'nin ölmediğine dair verilmiş bir ipucu. açıkçası dizide olup biten ne varsa hepsini gerek yazar ekibi, gerek oyuncular aslında bir şekilde söylüyor oluyor. bu sebeple eddie'nin ölmediğini düşünebiliriz gerçekten de. peki eddie ölmediyse eddie'ye ne olacak?

hellfire club toplantısında club members+erica d&d oynarken vecna ile beraber başka bir oyun karakterinin adı anıldı hatırlarsınız. kas. bunun bir sebebi olmalı. kas, vecna'nın sadık bir hizmetkarı. insan kökenli bir vampir. kas uzun zaman efendisi vecna'ya hizmet ettikten sonra birtakım olaylar neticesinde baş kaldırır ve vecna'ya karşı savaşır. hatta vecna'yı güzelce osurtarak meşhur elini keser (harika).

kas ile ilgili eksik veya yanlış bilgi vermek istemiyorum, meraklıları varsa inceleyebilirvelhasıl karakterin kullandığı silah, human origin olması ve genel olarak fan artlarda uzun saçlı resmedilmesi de dikkat çekici :)


iddialara göre eddie duffer brothers'ın upside down'da ölemezsiniz + yarasa ısırığından ölemezsiniz dediği gibi aslında gerçekten de ölmedi. vecna tarafından sadık bir hizmetkar olarak upside down'da alıkondu. kendisini beşinci sezonda, vecna'nın kas'ı olarak izleme ihtimalimiz oldukça güçlü. vecna mind control yeteneğini eddie üzerinde bülbül gibi şakıtabilir. sonrasında ise d&d'ye sadık kalacak şekilde, akışa yedirerek “kas the betrayer” olarak eddie'yi ve eddie'nin vecna'ya ihanetini izletebilir bize yazarlar.

bu teori doğru çıkar mı bilinmez ama diyorum ki olabilir mi böyle bir şey lütfen olsun çünkü izlemesi mükemmel keyif verir!

ekleme: d&d sahnesi

sahneyi tekrar izledim, malum bayram şaşırtıcı bir şekilde de 9 günlük tatil aldık ve işim yok, hala şaşkınım...

sahne eddie'nin oyunu açmasıyla başlıyor. vecna'dan bahsediyor ve ekip şaşırıyor. çünkü vecna'nın kas tarafından öldürüldüğünü zannediyorlardı. oysa vecna, kas tarafından evet ciddi bi şekilde yaralandı fakat öldürülmedi.

sahne akıyor, players vecna'yı öldürmek için oyuna devam etme kararı alıyor. bakın burası çokomelli: sahnede oyuncuların attıkları zarlar sonucunda karakterlerinin oyun dışı kaldıklarını -hmm öldüklerini yani- görüyoruz. oyuna devam eden baş karakterlerimiz erica, dustin ve mike. erica'nın attığı zardan sonra sevindiğini görüyoruz. mike'ın attığı zardan sonra da fuck you fucking fuck moduna girerek sinirlendiğini.

sahne akıyor, oyun sıkışınca mola alıyorlar eddie'den. şu şekil bir konuşma geçiyor: oyuna devam edelim mi kaçalım mı? oyuna 2 kişi devam edemeyiz zaten yeniliriz diyor bir kısım. erica ve dustin ise korkaklık etmeyin diyor. buradan da oyunda diğer yaşayanın dustin olduğunu anlıyoruz.


5. sezon için bu sahneden birden fazla tahmin çıkıyor aslında

majör karakterlerin birçoğunun vecna savaşında öleceğini ve savaşın iyiler tarafında iki majör karakter tarafından sırtlanacağı birinci tahmin. karakterlerden bir tanesi elbette ki eleven. diğerinin kim olduğu ile ilgili tahminim başka entry konusu olsun.

ikinci tahmin ise bu sahneden direkt bir yorumlama yapacak olsaydık, ben beşinci sezonda mike'ın öleceğini söylerdim. bu tahmin doğru çıkarsa epey mutlu olacak insan var bu arada :)

d&d sahnesi ekleme 2: açıkçası bu kısmı ayrı bir entry olarak yazmayı düşünüyordum ama başlık altında kalabalık etmek istemiyorum. o sebeple buradan devam edeceğim.

ekibin eddie'den mola aldıkları ilk andaki konuşmalarında vecna'nın ne kadar canı kaldığı sorulmuştu. soruya ekibin kendi içinden 15 cevabı veriliyor. hayatta kalan 2 oyuncu 1'er kez zar atacak. zarların 15'ten büyük gelmesi lazım. bu bilgi cepte. zar bildiğimiz zarlardan değil tabi, 20lik bir zar dolayısıyla tek atışta max 6 gelir diye düşünmeyelim.

oyuna dönülüyor. bir yandan basketbol sahnesi de devam ediyor lucas'ın. ilk zarı dustin atıyor. zarda gelen sayı 11! eddie bağırıyor (caps lock açıkmış gibi okursanız lütfen): "that's a miss!" 15 gelmesi lazımdı. eleven geldi, vecna'yı yenemedik.

sonra erica zar atıyor bu sefer ve 20 geliyor, 15'ten büyük atıldı zar. bu arada lucas'ın basketbol sahnesinin yer aldığını da atlamamak gerek. lucas'ın atışı potadan geçiyor. aynı anda hem oyun hem maç kazanılıyor.

foreshadowing metni nedir: eleven savaşta vecna'yı tek başına öldüremiyor. support lazım. beklediğimiz supportun kim olacağı lucas'ın basketbol sahnesinde forma numarasında veriliyor. 008. bu da bir tesadüf değil.

kendisini ikinci sezondan beri görmedik. fakat güçleri olduğunu bildiğimiz sayılı karakterlerden bir tanesi. kendisinden yukarıda “majör karakter” olarak bahsetmemin sebebi bu. inner circle olarak bilmesek de bu karakteri, muhtemelen savaşın seyrinde kendisinin belirleyici rolünü izleyeceğiz. savaş muhtemelen 008 desteğiyle bizim hawkins lehine sonuçlanacak.

şimdi de will byers ve kendisiyle ilgili olası birkaç senaryodan bahsedeceğim

(öncelikle bu kısmı diziyi izlememiş olanların okumayacağını tahmin ediyorum.)

bildiğimiz üzere dizi, will byers'ın upside down'da kaybolmasıyla başladı. peki neden will byers upside down'daydı? mesela mike değildi? veya dustin?

bu soru için aşağıdaki iki sahne arasında “enteresan” dedirtecek bir ipucu yakalanabilir. sahneler için şöyle buyrun:

sahne 1


sahne 2


victor creel, “sensitive” sıfatını çoğunluk gibi olmayan/kibarca “uyumsuz” anlamında kullanmış çıkarımı yapabiliriz. çünkü gördük ki henry creel hassas veya içli değil, iblisin ta kendisi.

şimdi elimizde will'in eşcinsel olduğu bilgisi var. belki de joyce “sensitive” derken will'in eşcinsel olmasından bahsediyordur düşüncesi gelebilir. hayır, joyce will'in cinsel kimliğinden bahsetmiyor. çünkü will'in eşcinsel olduğunu öğrendiğimiz sezon üçüncü sezondu. bu gözden kaçmış. will'in eşcinsel olduğunu bir önceki sezonda bizzat mike söyledi bize:

ağzın büzüşsün mike dedirten sahne


mike will'in gay olduğunu herkesten önce biliyordu. kendisine aşık olduğunu ise bilmiyor, idiot olduğu için henüz farkına varamadı.

evet, yazarlara ve duffer brothers'a göre hikayenin gidişatı, karakterler ve karakterlerin özellikleri hikayenin en başından en sonuna kadar belliydi -bu dizi hikayenin gidişatına göre sonu şekillenen bir dizi değil-. ama joyce'un will hakkında “sensitive” sıfatını kullanması eşcinselliği ile alakalı olsaydı, bunun ipucunu da zaten birinci sezondan alacaktık.

bu bilgilerle diyebiliriz ki hikayenin başlangıcında mike veya dustin veya lucas yerine will'in upside down'da olmasının sebebi, will ve henry/001/vecna arasında bir benzerlik olması olabilir mi?

bu bağlantı, will'in vecna tarafından -dolaylı da olsa- ikinci sezonda host body olarak kullanılmasından ibaret olamaz. will barb gibi değildi, demogorgon tarafından sadece av olarak görülseydi çok kolay avlanabilirdi birinci sezonda. evet will saklanmayı çok iyi becerir demişti jonathan ama sadece “should i stay or should i go” söyleyip zihni kapatarak ve saklanarak da bir yere kadar korunabilirsiniz. will'in saklandığı süre boyunca -saklandığına inandığımız süre boyunca- will ve vecna arasında birtakım pazarlıklar döndüğünü düşünmememiz için hiçbir sebep yok.


hatta vecna tarafından will'e ikinci sezonda çok çok fazla tolerans gösterildiğini bile düşünüyorum çünkü will sonradan onun da vecna olduğunu öğrendiğimiz sezon canavarı için “ben hariç herkesi öldürmek istiyor” demişti. dördüncü sezon yedinci bölümde izledik ki 001, eleven hariç herkesi öldürmek istedi. çünkü eleven özeldi, güçlüydü ve potansiyeli vardı. 001, eleven'ı safında istemişti. bu noktada will'i artık upside down ve gerçek dünya arasında sadece bir host body olarak göremeyiz.

will, eleven gibi veya 001 veya 008 gibi muhtemelen birtakım telekinezi/empat yeteneklere sahip bir çocuk. hatta görüyor ve artırıyorum. creel house'un, victor creel'ın eşinin amcası tarafından kendilerine miras bırakıldığını biliyoruz. hawkins küçük bir kasaba. muhtemelen bir veya iki nesil öncesinde kasabadaki soy bağları oldukça girişikti. dolayısıyla henry creel ve will byers arasında bir soy bağı olabileceğini söylemememiz için hiçbir sebep yok. henry creel'ın yeteneklerinin doğuştan olduğunu bildiğimize göre, soy bağında bu yeteneklerin başka bireylere aktarılmış olması da gayet mümkün.

evet, bu kısım belki bu şekilde düşünülmemiştir ve ben abartmışımdır ama değerlendirilebilir bir ihtimal olduğu kesin. çünkü joyce'un asla eleven'ın annesi gibi deneylere katılmayacağını ve will'in eleven gibi bir deney sonucu yeteneklerini kazanmayacağını biliyoruz. böyle bir şey olsaydı, bunu da bir ipucundan yakalardık.

peki will madem bu yeteneklere sahip, neden hiçbir emare göremedik?

will mutlu bi çocuktu çünkü her şeyden önce. arkadaşları vardı ve dikkati de dağınıktı bu yüzden. diğer bir sebep de dizide en çok üstüne basılan şey, practising. hawkins lab'de çocuklar sabah 9-akşam 6 mesai yapar gibi sürekli pratik yapıyordu. keza henry de yeteneklerini keşfettiğinde gelişim için çok uğraştığını gösterdi nancy'ye.

will ve vecna arasında bir bağ var. bu bağın nasıl şekillendiğini ve will'in yeteneklerini ne şekilde ve hangi tarafta kullanacağını ise beşinci sezonda izleyeceğiz. vecna will'i yanında birinci sezondan beri istiyordu. bir will'i on kişi ister, vecna alır diyorum ben.

düzeltme: 1. sezonda will'in babası tarafından “queer” olarak nitelendiği bilgisini öğrendim sonradan, dikkatimden kaçmış. bu evet, will'in gay olduğuna dair bir ipucu. fakat sensitive tanımlaması için referansın “eşcinsellik” mi yoksa başka birtakım karakteristik özellikler mi olduğunu göreceğiz...