Stresi Azalttığı Bilimsel Olarak Kanıtlanan Orman Banyosu: Shinrin Yoku

Japonca bir kelime olan; ‘ormanda nefes almak’ veya ‘orman banyosu’ anlamına gelen Shinrin Yoku, herkesin hayatında olması gereken kavramlardan biri.
Stresi Azalttığı Bilimsel Olarak Kanıtlanan Orman Banyosu: Shinrin Yoku

japonca bir kelime olan shinrin-yoku, ‘ormanda nefes almak’ veya ‘orman banyosu’ anlamına gelmektedir. başka bir ifadeyle; insanın kendini doğaya bırakması, duyularıyla ormanla bağ kurması anlamını taşıyor. japonlar shinrin-yoku ifadesini 1980’li yıllarda, ulusal sağlık planına dahil ettikleri bir tedavi yöntemi olarak kabul etmişlerdir.

doğada olmanın nasıl iyi hissettirdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. hepimizin hayali değil mi, çalışma hayatımızı bitirince küçük bir kasabada bir orman içinde ya da yeşillere karışmış bir deniz kıyısında hayatımızı devam ettirmek. aslında hepimiz şu günde yaşadığımız streslerle, zorluklarla ileride o hayalini kurduğumuz güzellikleri hayal ederek baş ediyoruz.


shinrin-yoku ise tam bu noktada modernitenin hastalıklara bir tepkisi için hayata geçirilmiştir esasen. insanlık doğal dünya ile kaynaşmaktan ve doğadan hiç bu kadar uzaklaşmamıştı varlığı boyunca. 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %66'sının şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor . çevre koruma ajansı tarafından desteklenen bir araştırmaya göre, ortalama bir abd vatandaşı, zamanının %93'ünü kapalı mekanlarda geçiriyormuş.

tüm bu olumsuzluklara karşın ormanda geçirilen kısa sürelerde bile ciddi olumlu etkiler ortaya çıkmaktadır. shinrin-yoku, yürüyüş veya koşu değildir. görme, işitme, tatma, koklama ve dokunma duyularımız aracılığıyla doğayla bağlantı kurmaktır. shinrin-yoku bir köprü gibidir. duyularımızı açarak, bizimle doğal dünya arasındaki boşluğu kapatır.


shinrin-yoku faydaları

- anti kanser hücrelerinin çoğalmasında etkilidir: yapılan araştırmada shinrin-yoku yapan 12 erkek denekten 11'inde shinrin-yoku öncesine kıyasla %50 oranında artış ile anti-kanser protein aktivitesi tespit edilmiştir.

- kan basıncının azalmasında etkilidir: yapılan araştırmada shinrin-yoku'nun kan basıncının düşürülmesi üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

-stresi azaltır : yapılan analizde shinrin-yoku'nun stresi azaltacak şekilde kısa vadede kortizol seviyelerini önemli ölçüde etkileyebileceği gözlenmiştir.


- ruh halini destekler: yapılan araştırmada 155 katılımcının %37'si depresif ruh haline sahipken, shinrin-yoku sonunda depresif eğilimi olmayanlara göre yüksek oranda ruh hallerinde olumlu değişimler gözlenmiştir.

- diyabetik hastalarda kan şekerini düşürmekte etkilidir: yapılan araştırmada deneklerin fiziksel yeteneklerine ve diyabetik durumlarına göre 3km ve 6 km yürüyüşler yaptırılmıştır. ve yürüyüşlerin sonunda kan şekerleri ölçüldüğünde düşüşler gözlenmiştir.

ayrıca bitkilerin salgıladığı phytoncides sayesinde bağışıklığımız artıyor ve kansere karşı vücudumuz dayanıklı hale gelmektedir.


ormanların bize sundukları sonsuz. varlıkları başlı başına hayat kaynağı iken bize sundukları yararların sonu yok kesinlikle. biz ise bugünlerde göz göre göre onların yok olup gitmesini izliyoruz. hissettiğimiz duyguların tarifini yapacak hiçbir kelime yok. çok çabuk toparlayamayacağız belki biliyoruz ama hala umut var.

şimdi ise eskisinden çok daha fazla ormanlara sahip çıkma zamanı. onları daha çok çoğaltıp, en doğru şekilde büyümeleri için çaba harcamalıyız.

türkiye'nin ormanlık alanları ve kayıpları

ormanlık alanların değişimleri